- •III. Актуалізація опорних знань учнів
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •V. Первинне сприймання й осмислення матеріалу
- •2. Робота за підручником.
- •3. Гра «Обери роль до душі».
- •V!!. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання
- •2. Робота в групах.
- •Чистописання
- •II. Мотивація навчальної діяльності учнів Розв'язання проблемної ситуації.
- •III. Повідомлення теми і завдань уроку
- •IV. Первинне сприйняття й осмислення матеріалу
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання Стислі розповіді дітей про видатних людей.
- •III. Мотивація навчальної діяльності
- •1. Слово вчителя.
- •VI. Підсумок уроку Бесіда.
- •VII. Домашнє завдання
- •V. Підсумок уроку Бесіда.
- •VI. Домашнє завдання
- •2. Опрацювання вірша м. Пригари «Тайна».
- •3. Заслуховування оповідання з подальшим обговоренням.
- •4. Творча робота.
- •VI. Закріплення й узагальнення матеріалу
- •2. Гра «Масаж».
- •3. Гра «Привітання».
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •VII. Закріплення й узагальнення матеріалу
- •1. Аналіз ситуацій, відображених у творах.
- •Чого не можна, того не можна
- •Робив зауваження
- •У день народження
- •4. Ознайомлення із законами «Країни Ввічливість».
- •VIII. Підсумок уроку
- •IX. Домашнє завдання
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •V. Первинне сприйняття та осмислення матеріалу 1. Опрацювання статті «Щедрість і жадібність» (с. 41—42).
- •VII. Підсумок уроку
- •VIII. Домашнє завдання
- •Обіцяв сестричці сома
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •Пам'ятка «Правила роботи в парах»
- •Святвечір
- •Щедрий вечір
- •День Святого Миколая
- •VI. Підсумок уроку
- •2. Гра «Упізнай свято».
- •VII. Домашнє завдання
- •III. Актуалізація опорних знань Робота над прислів'ями.
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •V. Первинне сприйняття й осмислення матеріалу
- •1. Розповідь учня.
- •2. Робота з контурною картою.
- •VII. Підсумок уроку
- •VIII. Домашнє завдання
- •2. Робота з карткою.
- •3. Слово вчителя.
- •4. Відгадування загадки.
- •5. Дидактична гра «Продовжте речення».
- •VIII. Підсумок уроку Бесіда.
- •IX. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання
- •III. Повідомлення теми і завдань уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання
- •IV. Узагальнення і повторення вивченого
- •1. Робота за підручником (с. 52—73).
- •2. Виконання тестового завдання.
- •День Святого Миколая
- •Водохреща, Водохрещі, Йордана
- •Перші будівничі української держави
- •Ярослав Мудрий
VI. Підсумок уроку Бесіда.
(Діти отримують паперові пелюстки.)
Яким кольором ви б намалювали свій настрій?
Розфарбуйте пелюстку цим кольором.
(Діти віддають пелюстки вчителеві, який кріпить їх на дошці або тримає у руці у вигляді віяла.)
Яких кольорів найбільше?
Який настрій у нашого класу сьогодні на уроці?
VII. Домашнє завдання
Продовжити вдома запис прислів'їв про працю і лінь.
Скласти розповідь на тему «Ким я хочу стати і що для цього потрібно зробити» (зразок підручника на с. 34).
41
УРОК 11
Тема. Узагальнюючий урок за розділом «Людина».
Мета: узагальнити, закріпити знання учнів, оцінити їхні
навчальні досягнення за темою; виховувати почуття людської гідності.
Обладнання: кольорові олівці, аркуші для тестування. ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Зачитування прислів'їв дітьми.
Заслуховування розповідей на задану тему.
ПІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ! ЗАВДАНЬ УРОКУ
Ми з вами закінчили вивчати розділ підручника під назвою * Людина належить до суспільства». Сьогодні на уроці зробимо
підсумок.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ
1. Бесіда.
Чи цікавими були уроки?
Що справило на вас неабияке враження? Які уроки зацікавили найбільше?
Які відкриття ви зробили для себе?
Чи змінили щось у своїй поведінці, ставленні до навчання та життя в цілому?
2. Виконання тестових завдань.
1. Які дві життєві основи є на земній кулі? (1 бал)
а) суспільство, природа;
б) вода, повітря.
2. Що таке суспільство? (1 бал)
а) люди, тварини, рослини;
б) об'єднання людей, які взаємодіють між собою.
3. Що відрізняє людину від тварини? (2 бали) 42
Потреба:
а) у праці;
б) продовженні роду;
в) теплі;
г) їжі;
ґ) розвагах;
д) примноженні статку; є) грошах;
є) творчості.
4. Де з'явились перші школи? (1 бал)
а) у Китаї;
б) Росії;
в) Стародавній Греції.
5. Коли з'явилися перші школи в Україні? (1 бал).
а) тисяча років тому;
б) 500 років тому;
в) багато тисяч років тому.
6. Хто відкрив першу бібліотеку в Києві? (1 бал)
а) Богдан Хмельницький;
б) Володимир Великий;
в) Ярослав Мудрий.
7. Продовж речення. (2 бали)
а) Людина долає перешкоди не силою, а ... . (розумом.)
б) Здобудеш освіту — побачиш більше .... (світу.)
в) Не кажи «не вмію», а кажи ... . (навчуся.)
8. Прослухайте розповідь, оцініть поведінку дівчинки. (2 бали) Галинка йде зі школи. На ній надіта синя спідничка з білою
мережкою, пишна білосніжна блузка, блискучі чорні черевички з бантиками. На голові дівчинки красується великий білий бант. Поруч мама. Вона несе портфель. Галинка щось говорить мамі, мама каже: «Ні». Дівчинка надуває рожеві щічки, хмурить брови, зривається з місця і біжить уперед. Мама її гукає, та донька не чує. Позначте « 4- », що вам не до вподоби.
а) зовнішнє людське «Я»;
б) внутрішнє людське «Я».
9. Намалюйте сонечко з промінчиками (2 бали).
Це ви зі своїм зовнішнім і внутрішнім людським «Я». Ви даруєте вдома, у школі, на вулиці всім тільки гаряче, тепле, добре, приємне. Напишіть на кінчиках промінця гарні риси характеру, які ви виховуєте у собі.
43
3. Перевірка виконаного завдання.
Учитель називає правильні відповіді до завдань тестування. Пояснює, якщо у дітей виникають сумніви.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Демонстрування намальованих сонечок із промінчиками.
Погляньте на сонечка. Вони різні. Чому? Бо кожен із нас неповторний, відрізняється від інших. Людина — це найбільша цінність на землі.
2. Читання уривку вірша дітьми (з дошки або картки).
Ти знаєш, що ти — людина? Ти знаєш про це чи ні? Усмішка твоя — єдина, Мука твоя — єдина. Очі твої — одні.
Більше тебе не буде Завтра на цій землі. Інші ходитимуть люди, Інші кохатимуть люди, Добрі, ласкаві й злі.
В. Симоненко
Про що говорить нам поет у своєму вірші?
Які слова підкреслюють, що людина неповторна?
УРОК 12
Тема. Сім'я, основні обов'язки членів сім'ї. Шанобливе
ставлення до старших.
Мета: формувати у дітей поняття родини, роду, рідні; вихо-
вувати турботливе ставлення до членів родини, відповідальність перед сім'єю, гордість за свій рід.
Обладнання: малюнки — зразки родовідного дерева, магнітофонний запис текстів, індивідуальні картки з текстом оповідання «Бабуся».
44
ХІД УРОКУ —=—. ;—
І
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бесіда.
Що необхідно немовляті, щоб стати людиною? (Спілкування з людьми, виховання, навчання.)
Хто першим спілкується з новонародженим? (Мама, тато, брати, сестри, дідусі, бабусі.)
Як називають цю групу близьких людей? (Сім'я, родина.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні розпочинаємо вивчати новий розділ «Людина серед людей». На цьому уроці ми з вами поміркуємо над значенням родини у вашому житті, про стосунки між членами родини, обов'язки перед сім'є,ю.
IV. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й ОСМИСЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником.
• Читання дітьми мовчки статті «Твоя сім'я. Родовідне дерево» (с. 34—35) з подальшим обговоренням.
Чому авторові статті сумно?
Чи добре, коли людина навіть не пам'ятає імен рідних?
Із чим автор порівнює людей, що не знають або забули своїх рідних?
Яких дітей автор хвалить, називає їх гарними? (Тих, що знають свій рід.)
Яким чином ми можемо дізнатись про наших батьків, дідусів, прадідів? (Фотографії, родинні реліквії.)
Як кожен із нас може стисло і зрозуміло розповісти про свій рід? (Зобразити його у вигляді родовідного дерева.)
До яких дітей відносите себе ви: тих, що пам'ятають про свій рід, чи таких, що забувають про рідних?
2. Розгляд малюнків із зображенням родовідного дерева.
(Учитель показує малюнки, нагадує, що учні малювали родовідне дерево у 1—2 класах.)
Розгляньте разом із батьками цей малюнок і додайте все, що не було враховане раніше. На наступному уроці позмагаємось, чиє дерево більш розлоге, на чиєму — більше гілок.
45
3. Слово вчителя з елементами бесіди.
У наших сім'ях традиційно мама — берегиня роду, тато — господар, а діти — помічники, радість для батьків.
Послухайте оповідання Л. Толстого «Хто найкращий за всіх».
У натовпі на вулиці заблукала дівчинка. Бігає, плаче, шукає матір. Люди питають у дівчинки: «Яка ж твоя мама, дитино?» А дівчинка крізь сльози відповідає: «Невже ви не знаєте? Моя мама та, що найкраща за всіх».
— Чому так відповіла дівчинка?
Мама — це слово, яке найчастіше повторює людина у хвилини страждання і горя. Адже мама любить свою дитину, завжди розуміє її хвилювання, подає руку допомоги, поділяє радість.
Найрідніша, наймиліша, Всіх вона голубить, тішить. Завжди скрізь буває з нами! Відгадайте, хто це? (Мама)
Але мама теж потребує і допомоги, і турботи, і поваги, і любові. Чи не так?
Послухайте ще одну загадку і відгадайте, про кого вона.
Сад зелений, а у ньому Гордий дуб шумить гілками. Дім красивий, а у ньому Любий наш із нами... (Тато)
— Як ви здогадались, що йдеться про тата?
Цікавинка для допитливих
В Україні слово «тато» вживають найчастіше. На Закарпатті більш поширене слово «неньо*. Іноді тата називають батьком. Раніше побутувало слово «отець» (зараз його вважають застарілим). Колись говорили: «Шануй отця й матір своїх». Збереглося слово «отець» у значенні «Бог»: «Отець небесний». Головна молитва православних християн починається словами «Отче наш...». Слова «отче», «панотче» —- ознака шанобливого звертання до священника. -
4. Опрацювання статті з подальшим підведенням до висновків (с. 35 підручника).
Висновки: а)Слово «старий»— праслав'янського походження, означає
«той, що міцно стоїть на ногах». б)Старих людей треба шанувати, бо вони мудрі, надійні і мають багатий життєвий досвід.
46
в) Дідусям і бабусям — найпочесніпіе місце в сім'ї.
г) Уважно придивляйтесь і прислухайтесь до старих, бо вони багато знають.
5. Опрацювання вірша В. Симоненка з подальшим обговоренням (с. 36 підручника).
За що вдячний онук своєму дідусеві?
Розкажіть, чого вас навчають дідусі та бабусі?
За що ви завжди їх пам'ятатимете?
6. Заслуховування розповідей дітей про дідусів і бабусь.
(Розповіді мають бути стислими, чіткими, складатися з 1—З речень.)
Фізкультпауза.
Читання дітьми мовчки оповідання з картки у супроводі магнітофонного запису.
Бабуся
і
Прийшов до Бориска товариш. Товариш сказав:
— Здрастуйте, бабусю!
Бориско весело підштовхнув його ліктем:
— Ходім, ходім! Можеш із нею не вітатися. Вона вже стара ста- рушенція.
Бабуся обсмикнула кофтину, поправила хустку і тихо поворушила губами:
— Образити — що вдарити, приголубити — треба слова шукати. А в сусідній кімнаті товариш сказав Бориску;
Аз нашою бабусею завжди вітаються і свої, і чужі. Вона у нас головна.
Як це головна? — зацікавився Бориско.
Ну, старенька всіх зростила. її не можна кривдити. А чого ж ти зі своєю так? Гляди, батько прочухана дасть за це.
Не дасть! — насупився Бориско.— Він сам із нею не вітається.
Дивно! Тепер старих усі поважають. Держава за них піклується.
Та ми свою бабу не кривдимо,— зашарівся Бориско.— Вона у нас сита і здорова.
Прощаючись із товаришем, Бориско затримав його біля дверей.
47
Бабо,— нетерпляче гукнув він,-— іди-но сюди!
Іду, іду! — зашкутильгала з кухні бабуся.
Ось,— сказав товаришеві Бориско,— попрощайся з моєю бабусею.
Після цієї розмови Бориско часто ні з того, ні з цього запитував у бабусі:
— Кривдимо ми тебе? А батькам сказав:
Наша бабуся краща за всіх, а живе гірше від усіх — ніхто про неї не піклується!
Хто це тебе навчив батьків засуджувати? Гляди мені, малий ще!
І, розхвилювавшись, накидалися на бабусю:
— Це, мабуть, ви, матусю, дитину підбурюєте? Якщо невдово- лені нами, могли б і самі сказати.
Бабця, м'яко всміхаючись, хитала головою:
— Не я вчу, життя вчить. А вам би, дурненькі, радіти треба. Для вас син зростає. Я своє віджила на світі, а ваша старість попереду. Що уб'єте, те не вернете.
(В. Осєєва)
9. Дидактична гра «Продовж речення».
«Погано, що...» «Добре, що...»
10. Читання дітьми мовчки у супроводі магнітофонного запису оповідання «Так буде справедливо» (с. 36—37 підручника) з подаль шим обговоренням.
Гарно, якщо в родині не одна дитина. Тоді дітям веселіше, цікавіше. У дружній родині діти не тільки разом розважаються, а й навчаються, виховують одне одного, старші турбуються про молодших.
Поясніть назву оповідання.
Який старший брат? (Милосердний, справедливий, відповідальний.)
Розкажіть про своїх братиків і сестричок.
Які вони у вас?
Як ви турбуєтесь про них?
Чи ставитесь ви до них справедливо?
Чи вважаєте ви себе кращим за своїх братів та сестер? Поясніть свою відповідь.
48
