
- •III. Актуалізація опорних знань учнів
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •V. Первинне сприймання й осмислення матеріалу
- •2. Робота за підручником.
- •3. Гра «Обери роль до душі».
- •V!!. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання
- •2. Робота в групах.
- •Чистописання
- •II. Мотивація навчальної діяльності учнів Розв'язання проблемної ситуації.
- •III. Повідомлення теми і завдань уроку
- •IV. Первинне сприйняття й осмислення матеріалу
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання Стислі розповіді дітей про видатних людей.
- •III. Мотивація навчальної діяльності
- •1. Слово вчителя.
- •VI. Підсумок уроку Бесіда.
- •VII. Домашнє завдання
- •V. Підсумок уроку Бесіда.
- •VI. Домашнє завдання
- •2. Опрацювання вірша м. Пригари «Тайна».
- •3. Заслуховування оповідання з подальшим обговоренням.
- •4. Творча робота.
- •VI. Закріплення й узагальнення матеріалу
- •2. Гра «Масаж».
- •3. Гра «Привітання».
- •VI. Підсумок уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •VII. Закріплення й узагальнення матеріалу
- •1. Аналіз ситуацій, відображених у творах.
- •Чого не можна, того не можна
- •Робив зауваження
- •У день народження
- •4. Ознайомлення із законами «Країни Ввічливість».
- •VIII. Підсумок уроку
- •IX. Домашнє завдання
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •V. Первинне сприйняття та осмислення матеріалу 1. Опрацювання статті «Щедрість і жадібність» (с. 41—42).
- •VII. Підсумок уроку
- •VIII. Домашнє завдання
- •Обіцяв сестричці сома
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •Пам'ятка «Правила роботи в парах»
- •Святвечір
- •Щедрий вечір
- •День Святого Миколая
- •VI. Підсумок уроку
- •2. Гра «Упізнай свято».
- •VII. Домашнє завдання
- •III. Актуалізація опорних знань Робота над прислів'ями.
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку
- •V. Первинне сприйняття й осмислення матеріалу
- •1. Розповідь учня.
- •2. Робота з контурною картою.
- •VII. Підсумок уроку
- •VIII. Домашнє завдання
- •2. Робота з карткою.
- •3. Слово вчителя.
- •4. Відгадування загадки.
- •5. Дидактична гра «Продовжте речення».
- •VIII. Підсумок уроку Бесіда.
- •IX. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання
- •III. Повідомлення теми і завдань уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •II. Перевірка домашнього завдання
- •IV. Узагальнення і повторення вивченого
- •1. Робота за підручником (с. 52—73).
- •2. Виконання тестового завдання.
- •День Святого Миколая
- •Водохреща, Водохрещі, Йордана
- •Перші будівничі української держави
- •Ярослав Мудрий
Обіцяв сестричці сома
В мене вудки, як у тата, Довгі, довгі та міцні! Можна сома підсікати На самісінькому дні. Тільки сом таке ледащо — Не клює та не клює! Ось лина впіймаю краще, Бо й нажива добра є. Покладу лина в корзину, Та й на цім розмова вся! Не клює... Та що линина? От зловлю я карася. А до кінчика гачка Причеплю я черв'ячка. Не впіймається карась — Клюне окунь або в'язь. Є ж у річці риба всяка... Упіймать би вже хоч рака! Обіцяв сестричці сома, А ні з чим прийду додому...
В. Ладижець
Що у вас викликало посмішку?
Виберіть для героя вірша правило з пам'ятки,
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Оберіть вислів, який стосується вас.
«Я зрозумів, що значить дотримуватись даного слова».
«Я зрозумів, що значить дотримуватись даного слова, і знаю, які недоліки в мене є».
«Я не тільки зрозумів тему і знаю свої недоліки, але також довідався, як зможу працювати над собою».
Заплющте очі і за допомогою пальців покажіть, яку відповідь вибрали.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацюватидекст на с. 46—48.
Переказати зміст пам'ятки «Моральні правила».
72
УРОК 19
Тема. Переваги добрих учинків.
Мета: поглибити знання дітей про чесність, правдивість,
навчити розпізнавати серед моральних явищ конкретні ознаки вияву чесності чи нечесності, правильно зцінювати вчинки літературних героїв, товаришів та власні вчинки; виховувати в учнів добрі риси характеру.
Обладнання: художні книги з творами, що розкривають тему уроку, аплікація з паперу «Корабель із вітрилами».
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Робота над прислів'ями.
Поясніть зміст прислів'їв: «Не кидай слів на вітер». « Не давай легковажних обіцянок ». «Будь господарем свого слова». «Говори щирі слова — будеш безсмертним».
«Скажені — не вернені, напишеш — не зітреш, відрубаєш — не приточиш:».
2. Переказ змісту пам'ятки «Моральні правила».
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Розв'язання проблемної ситуації.
Якось один капітан набирав команду людей для подорожі у далекі моря. Кожний із членів команди мав свої риси характеру. Чи буде вдалою їх подорож? (Учитель до намальованого на дошці корабля прикріплює вітрило у формі трикутника. На вітрилі слова: добро, зло, мужність, щедрість, чесність, гордість, заздрість, рішучість, надійність, неправдивість.)
— Які якості можуть спричинити невдачі на кораблі?
Ці людські якості завдають чимало неприємностей і у повсякденному житті.
73
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Отже, сьогодні ми поговоримо про важливі людські чесноти — правдивість, чесність, шанобливе ставлення до результатів праці інших людей.
V. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 49).
Знайдіть відповіді на запитання, чому не можна обманювати, і зачитайте їх.
Висновок: тому, хто обманює, не вірять люди. Той, хто обманює, не може вимагати правдивості від інших.
Читання оповідання « Брехун ».
Знайдіть у тексті слова, які розкривають головну думку. (Хто раз збрехав, тому вже більше не повірять.)
Читання твору «Розбитачаїнка».
Яким, на вашу думку, може вирости хлопчик?
Наведіть приклади, коли ви були у подібній ситуації.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ
1. Інсценізація учнями класу оповідання П. Гальченка «Мій тато» з подальшим обговоренням.
Дійові особи: учитель, Данилко, ведучий.
Ведучий: Батько та мати поїхали з дому, а Данилко залишився на господарстві, до школи не пішов. Раптом телефонний дзвінок. Данилко впізнав по голосу свого вчителя.
Учитель: Чому сьогодні Данилко не прийшов до ніколи?
Данилко: Тому що він захворів.
Учитель:А хто це розмовляє зі мною?
Данилко: Мій тато.
— Як, на вашу думку, оцінять учинок Данилка учні його класу? У народі кажуть: «Краще гірка правда, ніж солодка брехня»,
«Правда як не зустріне, так дожене», «Де честь, там і правда». Нечесна людина — це не тільки та людина, яка говорить неправду, але й та, що може взяти чуже.
— Як ви думаєте, чому це правило порядної людини є однією з Божих заповідей, займає належне місце в Законі, згадується в Букварі ще 1851 року?
2. Робота за підручником (с. 50—51).
• Читання дітьми вголос оповідання «Федько» з подальшим обговоренням.
74'
Поясніть значення висловів: «Не любить з чужим добром розминатись», «Чуже добро пече руки».
Чи траплялось вам коли-небудь бути жертвою злодія?
3. Слово вчителя.
На Україні з давніх-давен життя українців регламентувалось «неписаними» законами, які містили норми поведінки людей, засновані на народних звичаях і досвіді предків. Крадіжки на Україні вважалися одним із найтяжчих гріхів. Навіть вживалося не слово «крадій», а слово «злодій». Хати в селах часто не замикали, а використовували прості засувки: поперек дверей ставили палку, що означало: господаря немає вдома.
За поганий вчинок злодія карали: били по підошвах ніг, підвішували догори ногами. Жінок-злодійок обвішували краденими речами і водили вулицями. Громада, чинивши самосуд, керувалась не статтями закону, як це роблять зараз, а народною мораллю, за якою красти — великий злочин.
4. Розв'язування проблемних завдань.
Вулицею йде хлопчик, у нього з кишені випав ніж. Ви йшли позаду і побачили. Як ви вчините?
Наталка вдома розпочала прибирати. Випадково штовхнула улюблену мамину кришталеву вазу і розбила. Що робити? Зізнатись? Промовчати? Чи, може сказати, що розбив кіт Рудько?
Василько вчора довго грав із хлопцями у футбол і не встиг вивчити вірш. Що сказати вчительці? Болів зуб? Допомагав мамі? Забув? Бабуся в гості приїжджала?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Заслуховування вірша М. Ярового «Лисиця».
Лисиця в школу вчитися прийшла.
А як вона ледачою була,
То щоб уроки не робить —
Надумала учительку дурить.
Напише нишком на хвості
Таблицю множення та приклади прос''
І вгору лапу піднімає.
— Я знаю! Я піду до дошки! —
Озветься так, помнеться тропіки,
Хвоста до носа піднесе
Іпрочита, як з книги, все...
75
Отак знання у неї ті
Не в голові були, а на хвості.
Учителька помітила це діло —
На хвіст ногою наступила:
— Тепер відповідай!
Лисиця — так і сяк, не зна нічого, й край.
Шановні друзі, учні й учениці,
А поміж вас нема подібної лисиці?
2. Бесіда.
— Про що ви дізналися сьогодні на уроці?
Діти, пам'ятайте: той, хто говорить неправду, перш за все обманює себе. Хто бере чуже, той себе обкрадає.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати оповіданя підручника (с. 49—51).
За бажанням: прочитати твори М. Носова «Огірки», В. Осєє-вої «Що легше?», С. Жемайтіса «Карасі»,
УРОК 20
Тема. Контроль навчальних досягнень із теми «Людина се-
ред людей».
Мета: перевірити рівень розуміння дітьми правил поведін-
ки в сім'ї, серед людей; розвивати культуру спілкування; виховувати бажання бути добрими, щирими, справедливими, толерантними дітьми.
Обладнання: аркуші для тестового завдання.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Пояснення змісту прислів'їв.
«Правда із дна моря виринає, а неправда потопає». «Хто не дотримується слова, той сам себе зневажає».
76
2. Розповіді дітей про випадки з особистого життя.
Які ситуації з життя ви пригадали, читаючи твори «Брехун», «Федько»?
Доберіть до слова «зневага» синоніми та антоніми.
3. Обмін враженнями від прочитаних творів М. Носова, В. Осєє- вої, С. Жемайтіса.
— Як би ви вчинили на місці героїв оповідань?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Ми закінчили вивчати тему «Людина серед людей». На сьогоднішньому уроці ви продемонструєте рівень своїх знань із цієї теми, виконуючи завдання.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
Виконання тестового завдання.
1) Назвіть одним словом. (1 бал)
Група людей, що складається з чоловіка, дружини, дітей та інших близьких родичів, що живуть разом.
2) Запишіть, чого корисного ви навчилися. (1 бал) У мами: ...
У тата: ...
У бабусі: ...
У дідуся: ...
У сестрички чи братика: ...
3) Пригадайте і запишіть, коли день народження. (2 бали) Мами: ...
Тата: ... Бабусі: ... Дідуся: ... Брата: ... Сестри: ...
Поясніть значення вислову. Про кого так говорять? (1 бал) їхній розум — мудрість і досвід народу.
З'єднайте частини прислів'їв. (1 бал)
Що молодим посієш ... ти хлібом.
Тобі каменем, а ... то й сам загинеш.
Чуже добро ... гарну людину шанують.
Як батька покинеш ... те старим пожнеш.
Гарного коня хвалять ... руки пече.
77
6) Продовжте речення. (З бали) «Той, хто обманює, не може...»
«Якщо ти обіцяв принести другові книгу, а не приніс, значить, ти...» «Мені в житті пощастило, бо...»
7) Дайте відповіді на запитання. (2 бали)
Як називають людину, яка чинить зло?
Як називають людину м'яку, обережну, тактовну у ставленні до оточуючих?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда.
Чи цікавими були завдання?
Яке ви вважаєте найцікавішим? -^ Яке — найскладнішим?
Які завдання ви б хотіли виконувати?
— Чи допомагають вам знання, отримані на уроках, у житті? Яким чином?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Згадати життєві ситуації, коли знання, одержані на уроках громадянської освіти, стали у пригоді. Записати міркування у зошиті.
УРОК 21
Тема. Великий дім — держава, лад у ньому — закон.
Мета: ознайомити учнів із поняттям «держава», «закон»,
зі змістом основних статей Загальної Декларації прав людини, Конвенції про права дитини, Конституції України; пояснити історичну необхідність виникнення законів; розвивати пам'ять, уміння аналізувати, порівнювати; виховувати законослухняних громадян України.
Обладнання: картки для роботи в групах, емблеми «Права дитини», кольорові олівці, книга С, Гавриша «Маленькі історії про великі істини», Конституція України.
78
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Заслуховування розповідей дітей.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда.
Згадаймо, чим відрізняється людина від інших істот. (Людина не тільки належить до природи, але є членом суспільства.)
Що ми називаємо суспільством? (Об'єднання людей, які взаємодіють, залежать один від одного.)