Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Priroda_1kl.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
83.97 Кб
Скачать

12

Природознавство

Урок-казка в 1 класі

Тема. Різноманітність рослин. Значення рослин у житті людини.

Мета. Розширити і уточнити знання учнів про розмаїття рослин, середовище їх зростання. Розкрити цінності рослин для людини (естетичну, практичну, оздоровлювальну). Навчати учнів розпізнавати рослини найближчого оточення. Виховувати бажання доглядати за рослинами в природі, оберігати їх.

Обладнання. Плакат із записом шифрограми; малюнки із зображенням листяних і хвойних дерев; матеріали для ігор; пов’язки із зображенням квітів; дитяча енциклопедія «Рослини».

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

- Сьогодні до нас на урок прийшла незвичайна казка. Ми будемо її не просто слухати, а брати участь у всіх подіях, які відбуватимуться. Та щоб потрапити у казку, потрібно підготуватися: приготувати кольорові та прості олівці, робочі зошити, сісти правильно за партою та уважно слухати. Тільки добре пам’ятайте: байдужі, ліниві та неуважні героями казки стати не зможуть!

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень за тиждень.

Вчитель розповідає.

  • Маленькі гноми в різнокольорових ковпачках вибиралися з глибокого підземелля. Вони хотіли більше дізнатися про світ, де панує сонячне проміння. В їхній домівці світла було багато, але це блищали дорогоцінні камені, які охороняли гноми. Проте спокою гномам не давала стара-стара книга про світ. Як вона потрапила в підземелля, ніхто не знав. О, з цієї книги гноми дізналися так багато про землю! Якби не найменший гном у зеленому ковпачку, то проблеми і не було би. Але цей нерозумний малюк вирвав деякі сторінки з книги, бо вони, бач, йому дуже сподобалися. Вирвав і загубив… А тепер потрібно відновити втрачені сторінки, тому гноми і зібралися в далеку і, можливо, небезпечну мандрівку.

Та чи зможуть вони вибратися на поверхню? Вони ж не знають, якою була погода там, на поверхні, останнього тижня.

  • А ви хочете, щоб гноми побачили землю власними очима? Допоможемо гномам, діти. Пригадаємо, якою була погода останнього тижня.

( Діти розповідають про стан неба, опади, температуру повітря, вітер, інші погодні явища минулого тижня).

Вчитель.

  • О, така погода цілком влаштовує гномів. Вони проходять через вузький печерний прохід і вибираються на сонячне світло.

Іі. Повторення вивченого на попередньому уроці. Актуалізація опорних знань учнів.

Вчитель продовжує розповідь.

  • Та те, що побачили гноми, вийшовши на поверхню землі, їх досить здивувало. Навкруги лежало каміння. Невже вся земля така? Каміння їм вистачає і під землею.

Малюк в зеленому ковпачку почав рюмсати:

  • У мене вже ніжки болять. Це, мабуть не земля, бо малюнки в книзі були такими яскравими, а тут тільки каміння. Я хочу додому, тут зовсім нецікаво.

Та плакати довго не довелося, бо старші гноми пригадали малому, чому вони змушені були вирушити в мандрівку і хто винуватець цього походу. Вони також нагадали, що часу для плачів зовсім немає, бо до вечора гноми повинні повернутися у підземелля, а якщо не встигнуть зібрати необхідну інформацію для відновлення сторінки, то дорога додому закриється назавжди.

  • Не плач, а краще пригадай, - звернувся до малюка гном у синьому ковпачку. – В книзі писало щось про ґрунт. Але пам’ять моя вже не та, що була 200 років назад, тому я, старий, не можу всього пам’ятати.

  • Я не пам’ятаю, - ревів малий, - але, може дітки допоможуть нам пригадати, що таке ґрунт.

(Учні пригадують матеріал попереднього уроку про ґрунт).

Вчитель.

-Гноми вислухали діток, але ніяк не могли уявити собі того, що родиться на тому родючому верхньому шарі землі.

  • Якщо ми разом «заселимо» землю і вона сподобається гномам, то, можливо, вони продовжать мандрівку і виконають завдання – відновлять сторінку книжки.

  • А для цього ми пограємо гру «Чудесні перетворювачі».

Правила гри: учень підходить до столу, на якому розміщені іграшки тварин, ляльки, квіти декоративні, предметні малюнки із зображенням дерев, кущів і т. д. Вибирає предмет чи малюнок, про який може щось розповісти. Наприклад: «Над землею літають метелики. У них кольорові крильця. Метелики літають над квітами», або «На землі росте калина. В неї червоні ягоди. Про калину співається у піснях». Розміщує іграшку чи малюнок на дошці.

( Гра «Чудесні перетворювачі»).

  • Як змінилося все довкола, коли за справу взялися учні нашого класу!

У небі лагідно засвітило сонечко, в повітрі почали літати барвисті метелики, у гіллі дерев весело заспівали пташки, між деревами походжали тварини, на кущах дозрівали соковиті ягоди, а від яскравих квітів доносилися приємні пахощі. В синьому озері плавала маленька срібляста рибка. А біля будинку відпочивали люди.

Ііі. Повідомлення теми і мети уроку.

  • А виявляється, що на землі так багато всього цікавого, хіба ж ми встигнемо за один день про все дізнатися і зібрати потрібні матеріали для відновлення сторінки?- запитав найменший гном в зеленому ковпачку.

  • А нам і не потрібно про все-все збирати інформацію, - відповів найстарший гном у синьому ковпачку. - У нас спеціальна місія. Щоб ніхто не здогадався, я зашифрував, про що ми повинні сьогодні дізнатися якнайбільше, - і він показав малому клаптик паперу, на якому була шифрограма. Та як малий не намагався, а прочитати написане йому не вдавалося. Він навіть ковпачок з голови зняв і почухав потилицю, але і це не допомогло. Та вихід він все-таки знайшов!

  • Діти, допоможіть мені розшифрувати, що тут написано, будь ласка, - малий хитрун добре знав, що слово «будь ласка» чарівне і обов’язково йому допоможе.

с – 3, и – 5, л - 4, р – 1, и – 7, н – 6, о - 2

(Діти читають слово «РОСЛИНИ»).

  • Дуже дякую вам, друзі, за допомогу! – виявляється цей малюк вмів не тільки просити, а й дякувати.

Тепер ми знаємо, з яким завданням прийшли гноми: вони повинні дізнатися якнайбільше про світ рослин, їх різноманітність, місця, де вони ростуть, і яку користь приносять.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]