
- •Хід уроку
- •Усні обчислення
- •Математичний диктант
- •Підсумок перевірки знань учнів.
- •IV. Повідомлення теми і завдань уроку (1 хв).
- •V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу (13 хв).
- •1. Складання прикладів на віднімання одноцифрових чисел від числа 14.
- •Геометрична вправа.
- •Порівняння чисел і виразів
- •VII. Підсумок уроку (3 хв)
- •VIII. Повідомлення домашнього завдання (1 хв)
Тема. Віднімання одноцифрових чисел від 14. Розв’язування задач. Геометричний матеріал. Усна нумерація чисел.
Мета. Розкрити способи віднімання одноцифрових чисел від 14; вдосконалювати навички усного обичислення; вчити аналізувати геометричні фігури, формувати вміння розпізнавати фігури певної конфігурації; вчити лічити десятками, називати і порівнювати числа.
Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, кмітливість, інтерес до математики.
Виховувати наполегливість, дисциплінованість, бажання вчитись, любов до природи.
Обладнання: лічильний матеріал(смужки – десятки, схеми «Склади приклади», дидактичний матеріал на тему «віднімання одноцифрових чисел від 14», малюнок-пазл, казковий герой, осінні листочки, ваза, малюнок «Осінній коврик».
Література. 1) Кочина Л. П., Листопад Н. П. Математика, 2 кл.: Проб. Підручник для серед. Загальноосвіт. Шк. – 2-ге вид., переробл. – К.: Літера ЛТД, 2002. – с. 32-33;
2) Кочина Л. П. навчання математики у 2-му класі: Посібник для вчителів. – К.: Літера ЛТД, 2003. – с. 37-38.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку (1 хв)
- Добрий день, діти. Мене звати Наталя Сергіївна. Сьогодні я проведу у вас урок математики.
ІІ. Перевірка і поглиблення вивченого матеріалу (13 хв)
Діти, сьогодні до нас на урок завітав Осінній листочок і приніс нам завдання, які виконавши ми дізнаємось яку картину листочок нам приніс.
Усні обчислення
Числення десятками від 80 до 90.
Я маю одну смужку. Скільки кружечків на одній смужці? (10). А якщо я візьму ще одну? (20) А ще одну? (30) А ще одну? (40) А ще одну? (50) А ще одну? (60) А ще одну? (60) А ще одну? (70) А ще одну? (80) А тепер я візьму смужку і одного кружечка. Скільки буде кружечків? (81) А якщо 2? (82) А якщо 3? (83) А якщо 4? (84) А якщо 5? (85) А якщо 6? (86) А якщо 7? (87) А якщо 8? (88) А якщо 9? (89) А якщо 10? (90).
Полічимо хором від 80 до 90.
То скільки десятків має число 80? (8 дес.)
А скільки десятків у числі 85? (8) А одиниць ? (5)
Назвіть число, яке має 8 десятків і 7 одиниць? (87)
Назвіть число ,яке має 8 десятків і 6 одиниць(86)
Першим завданням є математична розминка. Для цього складіть і розв’яжіть усно приклади за цією схемою (схема на дошці).

7
6
3
8
9
4
5
13---=3333
Перший приклад 13 – 5. Яка у тебе відповідь? А у тебе? Правильна відповідь 8.
Склади наступний приклад. 13 – 3. Яка у тебе відповідь? А у тебе? Правильна відповідь 10.
Склади наступний приклад. 13 – 7. Яка відповідь у тебе? А у тебе? 6.
Склади наступний приклад. 13 – 6. Яка відповідь у тебе? А у тебе? 7.
Склади наступний приклад. 13 – 4. Яка відповідь у тебе? А у тебе?8 .
Склади наступний приклад. 13 – 8. Яка відповідь у тебе? А у тебе? 5.
Склади наступний приклад. 13 – 9. Яка відповідь у тебе? А у тебе? 4.
Математичний диктант
Наступним завданням від листочка є математичний диктант.
На партах у вас є перфокарти. У великому верхньому віконичку напишіть каліграфічно своє ім’я та прізвище. На маленьких віконечках є числа. Це номери віконець. Я буду читати завдання, а ви записуйте у віконечка тільки відповіді. Слухайте 1 завдання. 6 + 4 скільки буде? Запишіть відповідь у І віконце. 2 завдання 7 збільшити на 5 скільки буде? Запишіть відповідь у ІІ віконце.
3 завдання до 10 додати 2, то скільки буде? Запишіть відповідь у ІІІ віконце.
4 завдання знайдіть суму чисел 9 і 3? Запишіть у наступне віконце.
5 завдання перший доданок 4, а другий 7, знайдіть суму цих чисел?
6 завдання від 11 – 5 скільки буде?
7 завдання 11-4 дорівнює?
8 завдання знайдіть різницю чисел 9 і 5?
9 завдання від зменшувального 13 відняти від’ємник 6, яка буде різниця?
10 завдання від 9 – 5 дорівнює?
6 +4=
7+5=
10+2=
9+3=
4+7=
11-5=
11-4=
9-5=
13-6=
12-5=
Передайте картки на першу парту.
Підсумок перевірки знань учнів.
Ви швидко обчислюєте. Це дуже добре. А оцінки я повідомлю в кінці уроку.
Ми виконали першу частину завдань листочка, тому можемо відкрити першу частину картини.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів ( 5 хв).
Повторення складу чисел.
Наступне завдання, яке для нас підготував листочок гра «Назви число».
Подивіться на дошку.


4 5 6 7 8 9

6
3
5
3
3
4
3
3
2
3
1
3
Яке число вставимо в першу схему? Чому? Отже 4 можна розкласти на 3 і 1.
Яке число вставимо в першу схему? Чому? Отже 5 можна розкласти на 3 і 2
Яке число вставимо в першу схему? Чому? Отже 6 можна розкласти на 3 і 3
Яке число вставимо в першу схему? Чому? Отже 7 можна розкласти на 3 і 4
Яке число вставимо в першу схему? Чому? Отже 8 можна розкласти на 3 і 5
Яке число вставимо в першу схему? Чому? Отже 9 можна розкласти на 3 і 6
Складання прикладів
А зараз наступне завдання. Знайдіть суму чисел 4 і 9. (13) Яка у тебе відповідь? А у тебе? Правильна відповідь 13.
4+9=13
Складіть приклад на віднімання числа 4. (13 – 4 = 9). Отже, 13 – 4 = 9.
Складіть приклад на віднімання числа 9. (13 – 9 = 4). Отже 13 – 9 = 4.
Отже, ми виконали ще одну частину завдань осіннього листочка, тому відкриємо ІІ частинку картини.