Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
didaktichni_ta_intelektualni_ukrmova_2-4 [shkil...docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
997.17 Кб
Скачать

ІМенник

урок1.Загальнепоняттяпроіменник. іменники,щоназиваютьістотитанеістоти

ПОДІЛИ ІМЕННИКИ НА ГРУПИ

— Допоможіть Ласуні поділити іменники на групи: у першу — назви істот, в другу — неістот.

Поїзд, осика, тракторист, телевізор, фабрика, перукар, школа, кравчиня, вовк, учень.

урок2.власнітазагальніназви.написання власнихіменізвеликоїбукви

ДЕ ЧИЯ ГРУПА?

— Випишіть іменники за групами: власні, загальні.

Здавна на Україні дівчата плели віночки.

На Хмельниччині плели весільні вінки у суботу ввечері, співаючи пісень. Листочки барвінку нашивали на полотно, змащуючи медом, щоб життя молодят було солодким, як мед.

урок3.Формуванняпоняттяпредметностінаприкладах іменників,щоозначаютьопредмеченіякості

ГРА-ДОКАЗ

— Кінь Орлик стверджує, що слова, які написані у вас на картках, — прикметники. Оберіть серед них іменники та обґрунтуйте свій вибір.

Козак, йти, груша, золото, зелений, приголосний, айстра, вчитися, ясен, кішка, працювати, народ, косар, косити, зерно.

урок4.рідіменників.родовізакінчення МІСТО ЗАГАДКОВЕ

— Запишіть іменники-відгадки у дужках, позначте їх рід, виділіть закінчення.

  • 84 85

    І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, бо я добра.
  • Без вікон, без дверей, повна хата людей.

  • Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі.

урок5.відмінюванняіменників зачислами(однинаімножина)

ВИЗНАЧ ЧИСЛО ІМЕННИКІВ

— Тигр Смугастик не вміє визначати число іменників. А ми навчимо його, як це робити.

Калина, чайник, слива, комбайн, синиця, книга, дочка, сестра, вулиця, село.

— Поставте слова у формі множини і запишіть.

урок6.вправиназмінюванняіменників зачислами.іменники,щовживаються лишеводниніаболишевмножині

ЗНАЙДИ ІМЕННИКИ, ЩО ВЖИТІ У МНОЖИНІ

— Нам потрібно виконати завдання-пошук. Попрацюємо детективами!

З неба падають сніжинки

На дерева, на будинки, На майдани, на садки, На ялинки, на дубки.

урок7.Змінюванняіменниківза питаннями.рольіменниківуреченні

ДОБЕРИ СЛОВА, БЛИЗЬКІ ЗА ЗНАЧЕННЯМ

— А тепер ми маємо об’єднати слова у родину, зібрати всіх родичів разом.

Учитель,…, пілот,…, сміливість,…, батько,…, мати,…

урок8.Зв'язокіменниківзіншимисловами задопомогоюзакінченьіприйменників

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

— Песик Мухтар дуже засмучений, тому що не вміє утворювати іменники від інших слів. Давайте йому допоможемо.

Утворіть і запишіть через риску іменники. Виділіть закінчення, складіть три словосполучення від поданих слів з іменниками, використовуючи прийменники.

Молодий, кричати, гордий, садити, мудрий, ударити, робити, холодний, вечірній, бігти, сумний.

урок9.Підсумокзатемою

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА «ЩАСЛИВИЙ ВИПАДОК»

мета: перевірити знання учнів із теми «Іменник»; спонукати

учнів уживати у мовленні нові мовознавчі перлини; вчити дітей характеризувати іменник як частину мови; розвивати пізнавальні інтереси учнів, аналітико-синтетичні вміння учнів; виховувати інтерес до вивчення української мови.

Хід уроку

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]