- •Характеристика району будівництва
- •Опис варіантів траси
- •Технічно-економічні порівняння варіантів траси
- •Основні принципи ландшафтного
- •Гідравлічний розрахунок труб
- •Опис поздовжнього профілю
- •Опис поперечних профілів
- •Розрахунок нежорсткого дорожнього покриття
- •Розрахунок жорсткого дорожнього одягу
- •Конструктивна
- •Технологія
- •Охорона
- •Економічна
Опис поперечних профілів
При проектуванні поперечних профілів використовується вимоги БНіП 2.05.02 –85
Ширина полоси руху –3,5 м
Ширина проїзної частини –7,0 м
Ширина обочини –2,5 м
Ширина дорожнього полотна –12 м
Укріплення обочини на ширину –0,5 м
На протязі всієї довжини траси приміняються різні типи поперечних профілів , це залежить від форми рельєфу місцевості, поздовжнього профіля траси, рівня грунтових вод і гідрогеологічних умов.
Типи поперечних профілів, що приміняються по довжині траси :
Тип 1: насип до 1м.Крутизна відкосу 1:4 з влаштуванням при необхідності кюветів.
Тип 2: насип до 3м.Крутизна відкосу 1:4 для безпечного з”їзду автомобілів в аварійнії ситуації.
Тип 3: насип до 6м з крутизною відкосів 1:1,5 з ціллю економічного використання земель і зменьшення об”ємів земельних робіт.
Тип 4: насип більше 6м. Крутизна відкосу 1:1,5 і 1:1,75.
Для відводу води з земельного полотна і прилягаючих ділянок місцевості на косогорі роблять кювети з шириною дна 0,4м.
Глибина кювету залежить від виду грунтів і уточнюється по гідравлічному розрахунку кюветів. В нашому випадку для суглинка приймаємо глибину кюветів 0,6м.
Розрахунок нежорсткого дорожнього покриття
Вихідні дані:
Район будівництва Київської області.
Місцевість по умовам руху відноситься до типу 2-го.
Грунт земельного полотна – суглинок.
Матеріали для основи-чорний щебень, щебень із міцних осадочних порід і пісок середньої зернистості.
Перспективна інтенсивність руху 2200.
Склад руху:
Легкові автомобілі –22%
Вантажні автомобілі – МАЗ-500-3%
Вантажні автомобілі –ЗИЛ –130-30%
Вантажні автомобілі – ГАЗ-53А-37%
Автобуси - ЛАЗ-697Е-8%
Розрахунок сумарної приведеної інтесивності руху приведений в табличній формі :
Марка авто. |
Частка, % |
К-сть, авто/доба |
Коеф.зведення |
Приведена інтенсивність руху |
Легкові |
22 |
484 |
0 |
0 |
МАЗ-500 |
3 |
66 |
1,04 |
69 |
ЗИЛ-130 |
30 |
660 |
0,20 |
132 |
ГАЗ-53А |
37 |
814 |
0,08 |
66 |
ЛАЗ-697Е |
8 |
176 |
0,29 |
51 |
Всього 100% 220 - 318
Знаходимо інтенсивність, що припадає на одну смугу руху Ip = Iн · Q = 318 * 0,55 ˜ 175 авто/доба.
Потрібний рівень надійності Kн = 0,95
Тиск колес розрахункового автомобіля на покриття Р = 0,6мПа, діаметр сліду колеса Д =37м.
Розрахункові характеристики матеріалів дорожнього одягу і грунту земляного полотна назначають виходячи з експлуатаційних вимог , з врахуванням вартості матеріалів, умов їх транспортування. Отже, вибираємо слідуючі матеріали для дорожнього одягу :
покриття – щільний асфальтобетон горячий на бітумі БНД –60/90, І марка
верхній шар основи –пористий асфальтобетон горячий , на бітумі БНД-60/90
шар основи – чорний щебень, фракційний щебень із міцних осадочних порід і пісок середньої крупності.
Характеристики матеріалів приведені у таблиці
№п/п |
Матеріали шару і грунту |
Джерело вихідних даних |
Розрах. По пружному прогині |
Розрах. по опору |
Опір розт.при згині |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1 |
Асфальтобетон покриття |
Таб.13+10ºC таб.11+20ºC табл.12 |
Е1=3200мПа -------------------------------- |
--------------Е1=1800мПа ---------------- |
------------------------------------Е1=4500мПа |
2 |
Асфальтобетон верхнього шару основи |
Таб.В+10ºC теж.+20ºC Таб.12 |
Е2=2000мПа -------------------------------- |
----------------Е2=1200мПа ---------------- |
----------------------------------Е2=2800мПа K=1,6мПа Kдом=1,22мПа |
3 |
Чорний щебінь |
Таб.17 |
Е3=600мПа |
Е3=600мПа |
Е3=600мПа |
4 |
Щебінь осадочних порід |
Таб.17 |
Е3=350мПа |
Е3=350мПа |
Е3=350мПа |
5 |
Пісок середньої крупності |
Таб.17 |
Е4=120мПа |
Е4=120мПа φп =40º С=0,006мПа |
Е4=120мПа |
6 |
Суглинок |
Таб.6 З урах.поправок на товщ.дорож.одягу |
---------------- |
---------------- |
Е4=120мПа |
7 |
|
Таб.10 |
Егр.=33мПа |
Егр.=33мПа φгр.=13º С=0,0116мПа |
Егр.=33мПа |
При конструюванні дорожнього одягу намічають слідуючі товщини шарів дорожнього одягу:
1 варіант :
Асфальтобетон - 4см
Асфальтобетон – 6см
Чорний щебінь – 8см
Щебінь - 20см
Пісок -30см
2 варіант :
h =5см
h =5см
h =12см
h =18см
h =25см
Коефіцієнт міцності по всім критеріям принімають не менше одиниці. Розрахунок в даному випадку складається з чотирьох основних етапів.
1. При вирахувані приведеної розрахункової інтенсивності дії навантаження находять на мал.3.2 (ВСН) потрібний модуль пружності Етр.= 280мПа.
Пошарово розраховують дорожний одяг знизу вверх з допомогою графіка (мал.3.3) , в результаті чого получають загальний модуль пружності на поверхні покриття і зводять в таблицю :
№ шару |
Матеріали |
Е, мПа |
h, см Ι |
ΙΙ |
Ι |
ΙΙ |
Загальний модуль пружності Ι ΙΙ |
1 |
Асфальтобетон |
3200 |
4 |
5 |
0,11 |
0,14 |
290 295 |
2 |
Асфальтобетон |
2000 |
6 |
5 |
0,16 |
0,14 |
244 250 |
3 |
Чорний щебінь |
600 |
8 |
12 |
0,22 |
0,32 |
204 211 |
4 |
Щебінь |
350 |
20 |
18 |
0,54 |
0,49 |
150 139 |
5 |
Пісок |
120 |
30 |
25 |
0,81 |
0,68 |
55 52 |
6 |
Суглинок |
33 |
--------- |
------ |
----- |
------ |
------------------------- |
Потім визначаємо коефіцієнт міцності по пружному прогині :
Ι варіант : Eзал./Eтр=290/280 = 1,04
ΙΙ варіант : Eзал./Eтр.=295/280 = 1,05 , що більше мінімального потрібного значення Kпр.
2. Розраховуємо конструкцію на опір при зсуву в грунті. Для чого знаходять по формулі середній модуль пружності одягу.
Ι варіант Eср. =(3200*4+200*6+600*8+350*20+120*30) / (4+6+8+20+30) = 591 мПа
II варіант Eср. =(3200*5+2000*5+600*12+120*25+350*18) / (5+5+12+25+18)=654 мПа
По відношенням :
I варіант Eср./Eгр. = 591/33 = 17,91 ; Σпод./Dд. = 68/37 = 1,84
II варіант Eср./Eгр. = 654/33 = 19,82 ; Σпод./Dд. = 65/37 = 1,76
При φºгр. =13º з допомогою монограми знаходимо напруження по зсуву
I варіант t=tн/p = 0,093/0,6
II варіант t=tн/p = 0,0915/0,6
По монограмі визначаємо напруження зсуву від ваги одягу при її товщині і
φºгр. =13º
I варіант tв = 0,0015
II варіант tв = 0,0015
Сумарне напруження на зсув у грунті
T = tн + tв
I варіант T = 0,0056+0,0015 = 0,0071
II варіант T = 0,0055+0,0015 = 0,0070
Допустиме зсуваюче напруження у грунті знаходимо по формулі :
Tдан.=Cгр. * K1 * K2 * K3 = 0,0116 * 0,6 * 0,68 * 1,5 = 0,0071
В обох випадках Tдан./T = 1,0 , що рівно мінімальному потрібному коефіцієнту міцності.
3. Розраховують асфальтобетонні шари на опорі розтягу при згині :
I варіант Eср.' = (4500*4 +2800*6) /10 = 3480 мПа
II варіант Eср.'' = (4500*5+2800*5) /10 = 3650 мПа
По відношенням Eср / Eзаг. :
I варіант = 3480/290 = 12
II варіант = 3650/295 = 12,37
та
I варіант – (4+6)/37 = 0,27
II варіант – (5+5)/37 = 0,27
З допомогою монограми знаходять :
Для I варіант σч' = 2,4 ; для II варіант σч = 2,35
Отже, по формулі σч = P* σч'
I варіант σч = 2,4*0,6*0,85 = 1,20
Kдон/ σч = 1,22/1,22 = 1,0
II варіант σч = 2,35*0,6*,085 =1,20
Kдон/ σч = 1,22/1,2 = 1,02 , що більше Kпр = 1
4. Перевіряєм, чи задовільняється умова міцності на зсув в піщанному шарі основи. Для цього визначають середній модуль пружності шарів, які лежать вище піщаного, при температурі асфальтобетона =20ºC.
I варіант Eср' = (1800*5+1200*6+600*8+350*20) /39 = 718 мПа
II варіант Eср' = (1800*5+1200*5+600*12+350*18)/40 = 713 мПа
I варіант Eср' /Eпіс = 718/120 = 5,98
Σпод./Dд. = 39/37 =1,05
II варіант Eср' /Eпіс = 713/120 = 5,94
Σпод./Dд. = 40/37 = 1,08
Активне напруження на зсув у піску від рухомого навантаження по монограмі буде дорівнювати :
I варіант σч = P* σч' = 0,022*0,6 = 0,0132
II варіант σч = P* σч' = 0,021*0,6 = 0,0126
Активне напруження на зсув від власної ваги :
I варіант Rак. =0,0030
II варіант Rак. =0,0030
Повне активне напруження на зсув :
I варіант Tпіс = 0,0132-0,0030 = 0,0102
II варіант Tпіс = 0,0126-0,0030 = 0,0096, 2 допустиме для піску, знайдете по формулі:
Tдан.= 0,006*0,6*0,7*0,6 = 0,0151 мПа
I варіант Tдан / Tпіс = 0,0151/0,0102 = 1,48
II варіант Tдан / Tпіс = 0,0151/0,096 =1,57,
Отже, вибрані конструкції задовільняють всім критеріям міцності.
