
- •Можливості психогімнастики, медитаційних ігор у формуванні психічного здоров’я дошкільників.
- •Використання елементів арттерапії в дошкільному освітньому закладі.
- •35. Казкотерапія як технологія формування психічного здоров’я дітей дошкільного віку.
- •Пісочна терапія в роботі з дошкільниками. Її роль у формуванні емоційної сфери дитини.
- •Підготуйте порадник для вихователів щодо застосування фітотерапії.
- •Розробіть фрагмент заняття для дітей молодшого дошкільного віку із застосуванням пальчикової гімнастики.
Підготуйте порадник для вихователів щодо застосування фітотерапії.
Фітотерапія може проводитися всім дошкільникам без спеціальних обмежень. Дітям молодшого віку фітотерапія проводиться за індивідуальними медичними показаннями. При хронічних захворюваннях доцільно проводити профілактичні курси фітотерапії, що призначаються в період сезонного загострення захворювання. При цьому один і той самий лікарський засіб у гострому періоді хвороби призначають у більш високій концентрації, а в період ремісії з профілактичною метою - у більш низькій.
Для фітотерапії можуть використовуватися як готові фітозбори промислового виробництва, так і зібрані самостійно. Дуже важливо, щоб відповідальний за приготування фіточаїв і відварів мав спеціальну медичну підготовку з фітотерапії. Не рекомендується використовувати в дошкільних закладах такі рослини, як багно, звіробій (у високих концентраціях), листки смородини, пижмо та інші. Варто пам'ятати, хоча лікування травами і потребує тривалого їх застосування, однак постійне використання одних і тих самих лікарських рослин неприпустиме. При правильному приготуванні безпечні для дошкільників чаї і відвари з таких рослин:
аніс (насіння) - відхаркувальний і слабкий антисептичний засіб, стимулює секреторну функцію шлунково-кишкового тракту;
брусниця .- легкий сечогінний і гіпотензивний засіб, застосовується при сечокам'яній хворобі та підвищенні внутрішньочерепного тиску;
валер'яна - заспокійливий, спазмолітичний засіб, застосовується при болях у серці, спазмах шлунково-кишкового тракту.
глід - заспокійливий засіб, поліпшує роботу серця, використовується в зборах, що відновлюють діяльність серцево-судинної системи;
горобина - полівітамінний засіб, має адаптогенні властивості;
евкаліпт - бактерицидний, протизапальний засіб, застосовується для інгаляцій і полоскань порожнини рота і горла;
Фітотерапію в дитячому садку проводять за кількома методиками: пе-роральне застосування лікарських рослин (водні настої, відвари, інгаляції парою відварів рослин) та аерофітотерапія (вдихання фітонцидів, які виділяють рослини в природних умовах, а також в інгаляторії, де розбризкуються ефірні олії шипшини, обліпихи, м'яти).
Розробіть фрагмент заняття для дітей молодшого дошкільного віку із застосуванням пальчикової гімнастики.
В гостях у баби-яги
Мета: розвивати дрібну та загальну моторику рук; вчити вимовляти слова, що супроводжують рухи пальців; привчати дітей діяти спільно, злагоджено; розвивати пам’ять, увагу; виховувати любов до праці, повагу до дорослих.
Матеріал: лялька-рукавичка Баби-Яги, будиночок, подарунки дітям, загадки, вірші.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вихователь
Я йшла до вас, малята,
Та зайшла в незнайому хату.
Там Баба-Яга проживає
І вас, малят, у гості чекає.
Діти підходять до будиночка і стукають у вікно. З’являється Баба-Яга.
Добрий день, любі малята,
Дуже рада вас вітати.
Баба я інтелігентна,
В моді дуже компетентна.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Вихователь. Так, зазвичай Баба-Яга зла та підступна. Але, як бачимо, ви гарної вдачі та дуже гостинна.
Баба-Яга. Так, правильно! І тому запрошую вас, малята, до себе в гості.
Вихователь. А щоб до Баби-Яги завітати, слід чарівну чистомовку всім проказати.
Га-га-га, га-га-га
Летить Баба-Яга.
Гу-гу-гу, гу-гу-гу
Приземлилась на лугу.
Баба-Яга. У мене в хатинці живе багато різних птахів, отже, про них і мої загадки. А ви уважно слухайте, відгадуйте та порадуйте бабусю своїми вправними пальчиками.
Загадки Баби-Яги
Бідовий хлопчина
В темній сорочці.
По дворах стрибає,
Крихітки збирає.
Хто цей жвавий хлопчик?
Звісно, це... (горобчик).
У воді купався, сухим зостався.
Витягнув шию та шипить, як змія. (Гусак)
Невеличкий, сніжно-білий,
Що його в небесну шир
Люди радісно пускають,
Сповістити всіх про мир. (Голуб)
Вправи для пальчиків
Вправа «Горобці»
Горобці малі стрибали, на стежині гралися.
Враз знялися-полетіли, бо когось злякалися.
Підстрибувати пальцями по столі, потім «літати», рухаючи вільною рукою.
Вправа «Гусак»
Як злякав нас всіх гусак:
Страшно зашипів
Та за п’яти став кусати,
Довгу шию вигинати.
Руку, спираючись на лікті, тримати вертикально. Кистю із витягнутими пальцями, немов голова гусака, рухати за текстом.
Вправа «Голуби»
Дружно голуби злетіли, крилами махали,
Потім на даху присіли і відпочивали.
Зап’ястя розташовані навхрест, долоні у різні боки. Помахи крилами — рухи пальцями. Дах — вивертання долонь від себе.
Баба-Яга. Потішили ви мене. Гарно вмієте відгадувати загадки і маєте вправні пальчики.