Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ЗАДАЧІ ФІН.МЕНЕДЖМЕНТ У МБ.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
60.5 Кб
Скачать

9

Порядковий номер 6

Завдання 3

Підприємство виготовляє 500 одиниць продукції. Ціна реалізації становить 52 грн. Середні змінні витрати становлять 25 грн. на одиницю. Постійні витрати становлять 8000 грн. Проведіть аналіз чутливості прибутку до 10 % змін основних елементів операційного важеля (ціни, змінних витрат, постійних витрат, обсягу реалізації).

В аналізі по кожному з елементів необхідно дати відповіді на такі питання:

Як зміниться прибуток?

На скільки одиниць продукції необхідно змінити обсяг реалізації, щоб сума прибутку залишилася незмінною?

Розв’язання:

Показники

Обсяг – 500 одиниць

Обсяг, що забезпечує вихідний розмір прибутку

Сума, грн.

Питома вага, %

Сума, грн.

Питома вага, %

Виручка від реалізації (TR)

500*52 = 26000

100

1,1*52*500 = 28600

100

Змінні витрати (VC):

на одиницю продукції

25

30,20

Змінні витрати (VC) разом

500*25 = 12500

48,08

500*30,2 = 15100

52,80

Валова маржа (MR)

26000-12500 =13500

51,92 (KMR)

28600-15100 = 13500

47,20 (KMR)

Постійні витрати, разом (FC)

8000

30,77

8000

27,97

Прибуток (PR)

13500-8000 = 5500

21,15

5500

19,23

Обсяг реалізації, що забезпечує постійний результат, при зміні одного з елементів операційного важеля визначається за наступними формулами:

  • якщо змінюється ціна реалізації:

К0 = 13500/(0,4720*1,1*52) = 500,03

  • якщо змінюються змінні витрати:

К0 = 13500/(0,4720*52) = 550,12

  • якщо змінюються постійні витрати:

К0 = 13500/(0,5192*52) = 500

Завдання 4

Чистий дохід від реалізації 2000 одиниць продукції на місяць становить 220 тис. грн. Норма прибутку – 15 %. Коефіцієнт валової маржі становить 0,65. Зробіть висновок про фінансовий стан підприємства та ступінь його виробничого ризику.

Підприємство отримало пропозицію укласти угоду на виробництво та реалізацію 100 одиниць продукції додатково щомісяця. При цьому:

ціна реалізації одиниці продукції підвищиться на 5 %;

введення в експлуатацію додаткових потужностей за попередніми розрахунками призведе до збільшення загальної суми постійних витрат на 10 % і змінних витрат на одиницю продукції – на 3 %.

Обґрунтуйте відповідними розрахунками висновок щодо доцільності укладання даної угоди.

Розв’язання:

1)KMR = MR/TR

MR = TR* KMR = 220000*0,65 = 143000

VC = MR – TR

PV = 220000*0,15 = 33000

MR = PR + FC

FC = MR – PR = 143000 – 33000 = 110000

VC = 220000 – 110000 – 33000 = 77000 або VC = TR – MR = 220000 – 143000 = 77000

TRkp = FC/KMR = 110000/0,65 = 169230

OL = MR/PR = 143000/33000 = 4,3

ЗФМ = TRфакт – TRkp = 220000 – 169230 = 50770

KЗФМ = ЗФМ/TR = 50770/220000 = 23 % - істотний ризик, бо менше 30 %.

2) Q = 2100

P = 220000/2000*1,05 = 115,5

FC = 110000*1,1 = 121000

VC = 77000/2000*1,03 = 39,66*2100 = 83286

MR = TR – VC = 2100*115,5 – 83286 = 159264

KMR = MR/TR = 159264/242550 = 0,66

PR = MR – FC = 159264 – 121000 = 38264

TRkp = FC/KMR = 121000/0,66 = 183333

OL = MR/PR = 159264/38264 = 4,16

ЗФМ = 242550 – 183333 = 59217

KЗФМ = 59217/183333 = 32 % - ризик неістотний, оскільки більше 30 %.

Завдання 6

Підприємство має можливість виробляти комплектуючі або закуповувати їх. Якщо воно самостійно виробляє комплектуючі вироби, то кожен запуск цього виробництва вимагає витрат в обсязі 20 грн. Інтенсивність виробництва становить 120 одн. в день. Якщо комплектуючі вироби закуповуються, то витрати на здійснення замовлення дорівнюють 15 грн. Витрати на збереження виробу в запасах незалежно від способу їх отримання дорівнюють 2 коп. на день. Прогнозний обсяг споживання комплектуючих оцінюється в 26000 шт. на рік В місяці 22 робочих днів.

Припускаючи, що підприємство працює без дефіциту, визначте найбільш ефективний варіант формування запасів комплектуючих виробів для підприємства.

Розв’язання:

C= F*K+h* EOQ/2

Для закупівлі

EOQ= =6245 шт;

К=D/ EOQ=26 тис/6245=4,16

С= 15*4,16+0,02*6245/2=124,85 грн.

Для власного виробництва

EOQ2= =2298 шт

К= 26 тис./ 2298=11,31

С = 20*11,31 + 0,02 *2298/2=249,18.

Відповідь: Краще закуповувати, бо витрати менші.

Завдання 7

Припустіть, що грошові витрати компанії протягом року складають 525000 грн.; витрати по обслуговуванню однієї операції поповнення коштів складають 30 гривень; середньорічна ставка відсотка по короткострокових фінансових вкладеннях складає 15 %.

Використовуючи модель Баумола, визначте:

    • середній розмір залишків грошових коштів;

    • максимальний розмір залишків грошових коштів;

    • кількість угод по конвертації цінних паперів в грошові кошти;

    • прямі витрати по реалізації такої політики управління грошовими активами підприємства;

    • загальні витрати по реалізації такої політики управління грошовими активами підприємства.

Розв’язання:

Максимально допустимий залишок грошових коштів

Q = = = 14491,38 грн.

Qсер=Q/2= 14491,38/ 2=7245, 69 грн.

Загальні витрати за моделлю Баумана:

ЗВ=C *V/Q + r*Q/2 = 30*525000/14491,38+0,15*14491,38/2 = 2196,85 грн.

ПВ= C *V/Q = 30*(525 тис/14491,38)=1110 грн

Завдання 8

Є такі дані про грошовий потік на підприємстві:

мінімальний (страховий) залишок грошових активів встановлений по підприємству на плановий період у сумі 7000 грн.;

витрати по конвертації цінних паперів (витрати по обслуговуванню однієї операції поповнення коштів) - 35 грн.;

середньорічна ставка відсотка по короткострокових фінансових вкладеннях- 15 %;

середньоквадратичне (стандартне) відхилення обсягу грошового обігу в день за даними аналізу за попередній період склало - 1500 грн.

За допомогою моделі Міллера-Орра визначте діапазон коливань залишку грошових активів, а також максимальну і середню суму залишку грошових активів.