- •Київський національний університет будівництва і архітектури
- •1 . Мета і завдання вивчення дисципліни
- •2 . Розподіл навчального часу по семестрах і модулях
- •3. Розподіл балів при рейтинговій системі оцінювання
- •4. Зміст навчальної роботи
- •5. Розрахунково-графічні вправи та індивідуальні завдання
- •6. Засоби для проведення поточного, модульного та підсумкового контролів
- •7. РекоменДована навчально – методична література
- •8. Приклади типових задач та контрольні питання з модульних контролів
- •9. Перелік питань для підготовки до підсумкового контролю
- •9.1. Нормативні параметри повітряного середовища
- •9.2. Боротьба зі шкідливостями у приміщеннях
- •9.3. Боротьба з енергетичним забрудненням атмосфери
- •Приклад екзаменаційного білета
- •Завідувач кафедри ю.К.Росковшенко
- •Екзаменатор в.О.Мілейковський
- •Доповнення і зміни до робочої навчальної програми на 20___ / 20___ навчальний рік
- •Додаток а. Завдання до розрахунково-графічної роботи
- •1.1.2. Теплонадходження від штучного освітлення
- •1.1.3. Теплонадходження від людей
- •Надходження шкідливостей до приміщення
- •1.4 Визначення повітрообміну для приміщення глядацької зали
- •1.4.1 Повітрообмін за санітарними нормами
- •1.4.2 Повітрообмін на розбавлення вуглекислого газу до гдк
- •1.4.3 Повітрообмін на асиміляцію теплонадлишків
- •1.4.4 Повітрообмін на асиміляцію вологонадлишків
- •Результати розрахунку повітрообміну
- •Розділ 2. Розробка протидимового захисту глядацької зали
- •2.1. Порівняння часу евакуації людей з часом задимлення приміщення [5]
- •2.2 Визначення витрати диму, що видаляється при пожежі з глядацької зали
- •3.Розробка системи димовидалення
Результати розрахунку повітрообміну
Показник |
Витрата повітря |
||
об’ємна L, м3/год |
масова G = 1,2 L, кг/год |
||
Результати розрахунку повітрообмінів |
|||
Повітрообмін за санітарними нормами |
6000 |
7200 |
|
Повітрообмін на розбавлення CO2 до ГДК |
4300 |
5160 |
|
Мінімальна витрата зовнішнього повітря |
6000 |
7200 |
|
Повітрообмін на асиміляцію теплонадлишків |
16460 |
19760 |
|
Повітрообмін на асиміляцію вологонадлишків |
16980 |
20380 |
|
Прийняті витрати повітря |
|||
Загальний повітрообмін |
16980 |
20380 |
|
Витрата зовнішнього повітря у період |
теплий |
16980 |
20380 |
холодний |
6000 |
7200 |
|
Витрата на рециркуляцію у період |
теплий |
немає |
немає |
холодний |
10980 |
13180 |
Повітрообмін приймаємо найбільшим з вищевизначеними, тобто 16980 м3/год.
Мінімальна можлива витрата зовнішнього повітря приймається більшою з повітрообмінів за санітарною нормою і на розбавлення вуглекислого газу до ГДК, тбто 6000 м3/год.
У теплий період року у приміщення подається тільки зовнішнє повітря у кількості 16980 м3/год.
У холодний період року загальний повітрообмін приймається таким же, як у теплий період. Подається зовнішнє повітря у кількості 6000 кг/год, а кількість рециркуляційного повітря становить 16980 - 6000 = 10980 м3/год.
Для видалення повітря приймаємо дві шахти. Швидкість повітря в шахті для природної вентиляції приймається в межах 0,5...1,5 м/c, у даному випадку приймаємо 1,0 м/с.
Тоді площа шахти Ав = 16980/2/3600/1,0 = 2,4 м2.
Розділ 2. Розробка протидимового захисту глядацької зали
2.1. Порівняння часу евакуації людей з часом задимлення приміщення [5]
Розрахунок часу евакуації людей та задимлення глядацької зали
Пожежа виникла на відмітці 0,000 в приміщенні зали.
Площа приміщення становить А=360 м2, висота приміщення Нп = 6 м. На поверсі пожежі в приміщенні знаходяться 300 осіб. Периметр пожежі встановити неможливо. Прийнято найбільш довгий (з можливих) шлях руху людських потоків при пожежі.
Евакуація відбувається крізь одні двері. Шлях евакуації складається зі таких ділянок:
ділянка 1 (початкова ділянка) – знаходиться в приміщенні, l1=27 м, δ1=2 м (ширина ділянки 1 прийнята умовно); проріз з приміщення до тамбуру 1, lд.п.1=0 м, δд.п.1=4,6 м;
ділянка 2 – тамбур 1, l2=4,5 м, δ2=4,6 м; двері з тамбуру 1 до тамбуру 2, lд.п.2=0 м, δд.п.2=2 м;
ділянка 3 – тамбур 2, l3=4,2 м, δ3=4,6 м; двері з тамбуру 2 назовні, lд.п.3=0 м, δд.п.3=1,5 м.
Ділянка 1
Визначаємо час евакуації людей при пожежі.
Щільність людського потоку на першій ділянці шляху:
Д1 = N1f1 / l1δ1 = 300·0,125 / 27 ·2 = 0,694.
Приймаємо швидкість руху людського потоку v = 23м/хв., інтенсивність q1 = 16,1м/хв.; інтенсивність людського потоку у дверному прорізі qд.п.1=18,5м/хв.
Швидкість руху людського потоку на ділянці 1 з урахуванням гальмування руху при проходженні дверного прорізу:
v1 = 23·16,1 / 18,5 = 20,02 м/хв. або 20,02/60 = 0,33 м/с.
Час евакуації людей на ділянці 1:
τ1 = ℓ1 / v1 = 27/23 = 1,17 хв. або 1,17 · 60 = 70,2 с.
Ділянка 2
Визначаємо інтенсивність руху на другій ділянці шляху:
q2 = δ1q1/δ2 = 2·16,1 / 4,6 = 7 м/хв.
Швидкість руху людського потоку дорівнює 87 м/хв.
Інтенсивність людського потоку у дверному прорізі:
qдв,2 = 4,6·7/2 = 16,1 м/хв.
Швидкість руху людського потоку на ділянці 2 з урахуванням гальмування руху при проходженні дверного прорізу:
v2 = 87·7/16,1 = 37,83 м/хв. = 0,63 м/с.
Час евакуації людей на ділянці 2:
τ2 = ℓ2/v2 = 4,5 / 37,83 = 0,12 хв. або 0,12·60 = 7,2 с
Ділянка 3
Визначаємо інтенсивність руху на третій ділянці шляху:
q3 = δ2q2/δ3 = 4,6·7 / 4,6 = 7 м/хв.
Швидкість руху людського потоку дорівнює 87 м/хв.
Інтенсивність людського потоку у дверному прорізі:
qдв,3 = 4,6·7/1,5 = 21,5 м/хв.
Швидкість руху людського потоку на ділянці 3 з урахуванням гальмування руху при проходженні дверного прорізу:
v3 = 87·7/21,5 = 28,3 м/хв. або 28,3/60 = 0,47 м/с
Час евакуації людей на ділянці 3:
τ3 = ℓ3/v3 = 4,2 / 28,3 = 0,15 хв. або 0,15·60 = 9 с
Таким чином, розрахунковий час евакуації людей τр з приміщення, визначений як сума часу руху людського потоку на окремих ділянках шляху, дорівнює:
τ = τ1 + τ2 + τ3 = 70,2 + 7,2 + 9 = 86,4с.
Можливості визначення периметру осередку пожежі немає. Для приміщення при А=360 м2 периметр осередку пожежі дорівнює:
Pf = 0,38·3600,5 = 7,2 м.
На початковій стадії пожежі час заповнення τдоп. приміщення димом до рівня 2,5 м від підлоги:
τдоп = 6,39 A (Y–0,5 – H–0,5) / Pf = 6,39·360·(2,5–0,5 – 6–0,5) / 7,2 = 71,6 с.
Результати розрахунку наведені у табл. Б.3.
Таблиця Б.3
Результати розрахунків часу евакуації людей та часу заповнення димом приміщень
Приміщення |
Глядацька зала |
Площа, м2 Периметр осередку пожежі, Рп, м Час, с, заповнення приміщення димом (при Y=2,5 м і висоті приміщення Нп = 6 м), τдоп. Час евакуації з приміщення τ, с. |
360 7,2
71,6 86,4 |
Довжина шляху евакуації, м Кількість осіб |
36,2 300 |
Висновок:
При порівнянні часу евакуації з приміщення, в якому відбулася пожежа τ1, з часом допустимого задимлення τдоп., видно (таблиця 2), що τ1 < τдоп., отже, необхідно розробити протидимовий захист приміщення.