Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
метод. посібник В.doc
Скачиваний:
11
Добавлен:
16.11.2019
Размер:
415.74 Кб
Скачать
  1. Практична робота.

  2. Підведення підсумків уроку.

    • Про що дізналися?

    • Чому навчилися?

    • Що сподобалося?

  3. Перегляд кращих робіт та їх роздрукування.

  4. Організація виставки.

6 Клас Тема: Малювання за уявою птахів.

Мета: навчити малювати птахів, враховуючи характерні особливості

побудови їх тіла; розвивати чуття пропорції, уяву; виховувати спосте­режливість, любов до природи.

Обладнання: комп'ютер, файли з зображенням півня, послідовності побудови форми птаха, зміни форми птаха від його руху, бібліотека декількох видів птахів.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми уроку, пояснення нового матеріалу.

На чудовій планеті, осяяній променями ласкавого сонця, живуть люди та їх менші брати: тварини, птахи, що граціозно ширяють у просторах блакитного неба. Птахи не поступаються навіть метеликам за красою та яскравістю вбрання.

Здавна людина приділяла увагу пернатим. В археологічних розкопках часто зустрічаються фігурки птахів, виконані з різних матеріалів - бронзи, заліза, кості, глини.

  • Які птахи заселяють нашу планету? (Горобці, синиці, снігурі, сороки, ворони, щиглі, чижі, дрозди, голуби, шпаки, солов'ї, жайворонки, перепели, клести, корольки, кури, гуси, качки та ін.).

  • На які види поділяються птахи в залежності від того, де вони живуть? (На свійські, лісні, степові, лугові, болотні, гірські, пустельні, тундрові, садові).

- Назвіть свійських птахів? (Півень, курка, гуска, качка та ін).

Є птахи, котрі вміють плавати. Як їх називають ? (Водоплавні птахи).

- Які птахи належать до водоплавних? (Гуска, качка, лебідь). Багато птахів обдаровані дивовижними голосами.

- Як цих птахів називають? (Співучими птахами).

- Які співучі птахи вам відомі? (Солов'ї, снігурі, синиці, чижі, жайворонки, щиглі, дрозди, сороки, ворони). Деякі екземпляри шпаків, сорок можуть імітувати й людську мову.

Птахи є перелітні та зимуючі.

- Чому їх так називають? (Бо деякі птахи відлітають у теплі краї, а деякі залишаються в нас зимувати).

- Які птахи залишаються у нас взимку? (Горобці, синиці, дрозди, чубаті омелюхи).

Наші пернаті друзі приносять велику користь. Без птахів не міг би існувати ліс, загинули б сади.

- Яку користь приносять птахи? (Поїдають шкідливих комах – головних ворогів лісу та саду).

Правильно. Наприклад, тільки одна блакитна синичка восени за добу з’їдає стільки комах та гусені, скільки важить сама. А пара цих птахів, оселившись у садку, може очистити від шкідників 40 яблунь.

- Кого в лісі називають головним лікарем? (Дятла).

- Чому? (Завдяки особливостям будови дзьоба та язика дятли можуть знищити комах, які недоступні для інших птахів. Дятли постійно оглядають ліс і не пропустять дерева, яке захворіло, зараз же видалять причину захворювання - ліквідують шкідників, що проникли у стовбур).

Хижі птахи – орли, соколи, сови – знищують велику кількість мишоподібних гризунів, деякі харчуються падаллю.

Жайворонки, голуби, щиглі, снігурі, горобці та інші птахи харчуються насінням бур’янів, очищуючи від них поля.

Птахи не тільки оберігають ліси, але й створюють їх.

- Як? (Птахи розкидають насіння багатьох рослин: горобини, калини, шипшини, малини, порічок; плодових дерев – дикої яблуні, груші, вишні та ін. Наприклад, снігур викидає м’якоть ягід і поїдає їх насіння. При цьому насіння багатьох дерев розлітається далеко навкруги. Дрозди розносять насіння більше 30 ягідних рослин).

Як бачимо, користь від птахів велика. За це наших пернатих друзів треба любити, берегти та всіляко їм допомагати.

- Як ви можете допомагати птахам узимку? (Робити годівниці, розвішувати їх на деревах і годувати птахів).

Про птахів написано багато казок, байок.

- Які ви знаєте казки про птахів? («Лиса, заєць та півень», «Лиса та дрозд», «Лиса та тетерев», «Журавель та чапля», «Півень подавився», «Ворона» – російські народні казки; «Лисичка в суддях», «Піддурена ворона», «Лисичка, котик і півник», «Журавель сватає чаплю», «Журавель і лисиця» – українські народні казки).

- Які байки ви читали про птахів? («Ворона та лисиця», «Кішка та соловей», «Осел та соловей», «Зозуля та півень», «Лебідь, рак та щука», «Вовк та журавель»).

Кожен птах по-своєму гарний, граціозний. Коли дивишся на нього, так і хочеться намалювати.

- Чи легко малювати птахів?

- Якщо знаєш і вмієш, то так. Ось сьогодні ви й навчитеся зображати птахів за уявою, враховуючи характерні особливості побудови їх тіла. Для цього помандруємо на пташиний двір. Виберіть в меню файл СОСК.

- Хто першим зустрівся нам на пташиному дворі? (Півень).

- До яких птахів належить півень? (До свійських).

- З яких фігур складається його зображення? (З кола – голова й овалів).

- Що таке овал? (Це видозмінене коло). Подивіться, як коло перетворюється на овал при зміні його положення (Сценарій «КО»).

- Які частини тіла птаха схожі на овал? (Тулуб – великий овал; шия, крила, хвіст – менші за розмірами овали і більш звужені).

- Які ще фігури ви побачили? (Два прямокутники – лапи, трикутник – дзьоб).

Тобто, якщо придивитися, то можна побачити, що тіло кожного птаха складається з певних фігур.

Існує послідовність малювання птахів, яка показана на наступній ілюстрації, на прикладі послідовності зображення півня. Виберіть меню файл СОСК1.

Які фігури беруться за основу під час малювання птахів? (Коло та овал).

Послідовність малювання птаха:

  1. Спочатку ви знаходите загальну форму частин тіла птаха, враховуючи відношення їх величин, і позначаєте положення тулуба (горизонтальне, вертикальне чи похиле).

- Яке на малюнку? (Похиле).

Також позначте напрям шиї, голови, ніг.

  1. Уточнюєте контури птаха, характер його голови, дзьоба, крил, хвоста.

  1. Узагальнюєте малюнок, домальовуючи дрібні деталі. Спробуйте тепер самі намалювати також качку. (Діти малюють).

- Як змінюється форма птаха від його руху? Прослідкуйте за цим на наступній ілюстрації. Виберіть меню команди СОСК2.

- Що робить півень? (Клює зерно).

- Як змінюється форма птаха? (Тулуб і шия нахилені донизу).

  1. Півень стоїть прямо. Тулуб, шия - вертикальні овали, хвоста не видно.

  1. Півень співає. Голова закинута назад, тулуб при піднятий вгору. Тепер самі намалюйте в русі качку. (Діти малюють).

На наш пташиний двір у гості до свійських птахів завітали й інші птахи.

- Які? Дізнаєтесь, якщо проглянете слайди 1,2,3,4,5,6,7 з бібліотеки. Виберіть слайд 1.

- Що це за птах?

- З яких фігур складається його тіло?

- Як змінюється форма птаха від його руху?

- Якого кольору птах?

(Аналогічно – слайди 2,3,4,5,6,7).

Намалюйте птаха - гостя, який вам найбільше сподобався на пташиному дворі, враховуючи особливості побудови птаха, зміни форми його тіла від руху. Передайте колір птаха.

ІІІ. Практична робота. Діти виконують малюнок птаха. Вчитель дивиться, як малюють діти, вказує на помилки та як можна їх виправити.

ІV. Підсумок уроку.

- Про що нове дізналися на уроці?

- Чому навчилися?

- За допомогою яких фігур «будується» птах?

- Як змінюється форма птаха в залежності від його руху?

- Що більше всього сподобалося на уроці?