Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
лабор роботи МВГ в старш шк геогр.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.11.2019
Размер:
74.75 Кб
Скачать

Лабораторне заняття № 1. Дидактичні принципи і методи на уроках географії в старшій школі.

Мета: закріпити знання про принципи та методи навчання географії, сформувати уміння підпорядковувати процес навчання географії у старшій школі дидактичним принципам, ефективно поєднувати на уроці різні методи навчання, виходячи з особливостей змісту курсу економічної і соціальної географії світу та вікових особливостей учнів старшої школи.

Обладнання: навчальні програми та шкільні підручники для 10-го класу.

Хід заняття Теоретичний блок

  1. Що таке принципи навчання? Висвітлити різні підходи до класифікації принципів навчання.

  2. Розкрити сутність наступних принципів навчання на уроках географії:

  • принцип науковості;

  • принцип доступності;

  • принцип систематичності і послідовності в навчанні;

  • принцип наочності;

  • принцип самостійності (свідомості) і активності учнів у навчанні;

  • принцип зв’язку навчання з життям;

  • принцип індивідуального підходу до навчання (індивідуалізації та диференціації);

  • принцип виховуючого навчання.

  1. Охарактеризуйте різні підходи до визначення методів навчання.

  2. Класифікації методів навчання. Характеристика класифікації методів навчання за джерелом знань та за рівнем навчально-пізнавальної діяльності учнів.

  3. Які методи навчання забезпечують ефективне вивчення географії в старших класах?

  4. Чим повинен керуватися вчитель при виборі методів навчання в старшій школі?

Практичний блок

Завдання 1. На конкретних прикладах довести актуальність принципів науковості, доступності, наочності, самостійності (свідомості) і активності учнів у навчанні та принципу зв’язку навчання з життям при вивченні географії в старшій школі. Відповідь підтвердити висловами відомих географів і методистів про значення цих принципів в навчанні географії.

Завдання 2. Запропонувати шляхи активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів при вивченні однієї з тем курсу (за вибором).

Завдання 3. Розробити фрагменти уроків з використанням частково-пошукового та дослідницького методів навчання.

Завдання 4. Розробити сценарій рольової гри до однієї з тем курсу економічної і соціальної географії світу.

Завдання 5. Розробити питання для бесіди до однієї з тем курсу економічної і соціальної географії світу.

Завдання 6. Підготувати повідомлення на одну із запропонованих тем

Теми для повідомлень:

  1. Шляхи активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках географії в старшій школі.

  2. Сучасні активні методи навчання географії в старшій школі.

  3. Проблема вибору методів навчання в процесі підготовки до уроку географії в старшій школі.

  4. Дидактичні принципи як керівні ідеї процесу навчання географії.

  5. Рольові ігри на уроках географії в старшій школі.

  6. Дослідницька робота учнів в процесі вивчення курсу економічної і соціальної географії світу.

  7. Методи проблемного викладу знань на уроках географії в старшій школі.

Домашнє завдання: повторити методи і прийоми роботи з різними засобами навчання на уроках географії.

ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 2

Методика використання підручника, картографічних та статистичних матеріалів на уроках економічної і соціальної географії світу

Мета: закріпити знання про засоби навчання географії та прийоми роботи з ними на уроках в старшій школі; сформувати вміння використовувати текстові та позатекстові компоненти підручника, картографічні та статистичні матеріали на уроках економічної і соціальної географії світу.

Обладнання: навчальні програми з географії, шкільні підручники, атласи для 10-го класу.

Хід заняття

Теоретичний блок

  1. Поняття „засоби навчання”. Класифікація засобів навчання географії.

  2. Функції засобів навчання.

  3. Підручник як основний засіб навчання географії. Функції підручника. Вимоги до сучасних підручників.

  4. Прийоми роботи учнів з підручником в старших класах.

  5. Карта як засіб навчання географії. види карт. Функції карт.

  6. Прийоми роботи з картами на уроках економічної і соціальної географії світу.

  7. Статистичні матеріали на уроках економічної географії світу: функції, види.

  8. Таблиці: види, значення, принципи побудови та прийоми роботи на уроці.

  9. Схеми: значення, види, переваги та прийоми роботи.

  10. Графічні матеріали на уроках географії: види, принципи побудови, прийоми роботи.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]