
- •Лабораторне заняття № 1. Дидактичні принципи і методи на уроках географії в старшій школі.
- •Хід заняття Теоретичний блок
- •Практичний блок
- •Теми для повідомлень:
- •Практичний блок
- •Теми для повідомлень:
- •Лабораторне заняття № 3. Форми організації навчання. Лекційно-семінарська система навчання.
- •Хід заняття Теоретичний блок
- •Практичний блок
- •Лабораторне заняття № 4. Практичні роботи курсу «Соціально-економічна географія світу»
- •Хід заняття Теоретичний блок
- •Практичний блок
- •Література
Лабораторне заняття № 1. Дидактичні принципи і методи на уроках географії в старшій школі.
Мета: закріпити знання про принципи та методи навчання географії, сформувати уміння підпорядковувати процес навчання географії у старшій школі дидактичним принципам, ефективно поєднувати на уроці різні методи навчання, виходячи з особливостей змісту курсу економічної і соціальної географії світу та вікових особливостей учнів старшої школи.
Обладнання: навчальні програми та шкільні підручники для 10-го класу.
Хід заняття Теоретичний блок
Що таке принципи навчання? Висвітлити різні підходи до класифікації принципів навчання.
Розкрити сутність наступних принципів навчання на уроках географії:
принцип науковості;
принцип доступності;
принцип систематичності і послідовності в навчанні;
принцип наочності;
принцип самостійності (свідомості) і активності учнів у навчанні;
принцип зв’язку навчання з життям;
принцип індивідуального підходу до навчання (індивідуалізації та диференціації);
принцип виховуючого навчання.
Охарактеризуйте різні підходи до визначення методів навчання.
Класифікації методів навчання. Характеристика класифікації методів навчання за джерелом знань та за рівнем навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Які методи навчання забезпечують ефективне вивчення географії в старших класах?
Чим повинен керуватися вчитель при виборі методів навчання в старшій школі?
Практичний блок
Завдання 1. На конкретних прикладах довести актуальність принципів науковості, доступності, наочності, самостійності (свідомості) і активності учнів у навчанні та принципу зв’язку навчання з життям при вивченні географії в старшій школі. Відповідь підтвердити висловами відомих географів і методистів про значення цих принципів в навчанні географії.
Завдання 2. Запропонувати шляхи активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів при вивченні однієї з тем курсу (за вибором).
Завдання 3. Розробити фрагменти уроків з використанням частково-пошукового та дослідницького методів навчання.
Завдання 4. Розробити сценарій рольової гри до однієї з тем курсу економічної і соціальної географії світу.
Завдання 5. Розробити питання для бесіди до однієї з тем курсу економічної і соціальної географії світу.
Завдання 6. Підготувати повідомлення на одну із запропонованих тем
Теми для повідомлень:
Шляхи активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках географії в старшій школі.
Сучасні активні методи навчання географії в старшій школі.
Проблема вибору методів навчання в процесі підготовки до уроку географії в старшій школі.
Дидактичні принципи як керівні ідеї процесу навчання географії.
Рольові ігри на уроках географії в старшій школі.
Дослідницька робота учнів в процесі вивчення курсу економічної і соціальної географії світу.
Методи проблемного викладу знань на уроках географії в старшій школі.
Домашнє завдання: повторити методи і прийоми роботи з різними засобами навчання на уроках географії.
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 2
Методика використання підручника, картографічних та статистичних матеріалів на уроках економічної і соціальної географії світу
Мета: закріпити знання про засоби навчання географії та прийоми роботи з ними на уроках в старшій школі; сформувати вміння використовувати текстові та позатекстові компоненти підручника, картографічні та статистичні матеріали на уроках економічної і соціальної географії світу.
Обладнання: навчальні програми з географії, шкільні підручники, атласи для 10-го класу.
Хід заняття
Теоретичний блок
Поняття „засоби навчання”. Класифікація засобів навчання географії.
Функції засобів навчання.
Підручник як основний засіб навчання географії. Функції підручника. Вимоги до сучасних підручників.
Прийоми роботи учнів з підручником в старших класах.
Карта як засіб навчання географії. види карт. Функції карт.
Прийоми роботи з картами на уроках економічної і соціальної географії світу.
Статистичні матеріали на уроках економічної географії світу: функції, види.
Таблиці: види, значення, принципи побудови та прийоми роботи на уроці.
Схеми: значення, види, переваги та прийоми роботи.
Графічні матеріали на уроках географії: види, принципи побудови, прийоми роботи.