УРОК НА ТЭМУ
“Што зрабіць мне, каб кветкі не звялі?…”
Мэта: Знаёмства з асобай і творчай спадчынай паэта, вытокамі і адметнацямі лірыкі, развіццё навыкаў маналагічных выказванняў, грамадзянскае выхаванне.
Абстваляванне: мультымедыйная прэзентацыя; кніжная выстава “Геній зямлі беларускай”,партрэт М. Багдановіча, кветкі (васількі, рамонкі, ружы).
Эпіграф:
…І застаўся ты ў нашых душах,
Хоць навекі знік у палях,
Вечна светлы і вечна дужы,
Вечна юны, як наша зямля.
ХОД УРОКА.
Уступнае слова настаўніка
9 снежня - святкаванне 120-гадовага юбілею Максіма Багдановіча. Але год, што ідзе па зямлі, ужо абвясціў набліжэнне нашага нацыянальнага свята. Узыходзіць, вабіць да сябе з новай сілай зорка Багдановіча.
Паглядзіце на літаратурны небасхіл. Якое дзівоснае сузор’е з юбілеяў тытанаў беларускай культуры ззяе на ім цяпер.
Першымі ярка загарэліся зоркі двух Францішкаў – Скарыны і Багушэвіча.
У гэтым годзе духоўнае жыццё нашае зямелькі асвеціць зорка Максіма Багдановіча.
А ў наступным – Янка Купала і Якуб Колас наблізяцца да нас з глыбіні 130-годдзя.
Святло далёкіх зорак доўгі час ідзе да зямлян і пасля таго, як самі зоркі перастаюць існаваць. Гэтаксама доўга не згасае сярод людзей святое святло дабрыні, любові і прыгажосці. Яго запальваюць у сваіх сэрцах самаахвярныя людзі. Згараючы асвятляюць яны сцежку да святлв тым, хто ідзе за імі этым цярністым шляхам.
Так доўжыцца эстафета святла.
Так не згасае агонь духа.
… Амаль штораз, калі ўскідваю вочы ад зямной мітусні ў таемнае зорнае неба, - шукаю на ім Венеру, Максімаву зорку, і хочацца напяваць паэтавы радкі. Поўніцца ціхай радасцю сэрца – гэта ж мы, беларусы, маем такую зорку ў Сусвеце. Радасна, бо на нашай зямлі ўзышла зорка Багдановіча – а свеціць ён усім людзям, як Венера.
1-шы вядучы. Уcе, хто асабiста ведаў Maкciмa Багдановiча, успамiнаюць яго як надтапрыгожага чалавека: высокага юнака з правiльнымi рысамi твару, з хвалiстай прычоскай буйных каштанавых валасоў , з адухоўленымi вачамi, якiя то здавалiся цемна-блакiтнымi, то загаралiся карычневымi iскаркамi, і тады станавiлiся карымi, задуменнымi. І кажуць, што нiводная з дайшоушых да нас фатаграфiй нават блiзка не перадае абаяльнасцi гэтага чалавека.
2 -гi вядучы. Ен пражыў усяго 25 гадоў, але плёну гэтага жыцця, кароткага и яркага, як блiскавiца, суджана тое даўгалецце, якiм лёс надзяляе ўсе сапраўды таленавiтае на зямлi.
(Гучыць мелодыя раманса «Зорка Венера».Пад ціхую музыку пачынаюць чытаць)
)
2-я вучаніца:
Я не ўсе, што хацела, сказала,
У нашых сэрцах жывеш ты, павер.
I каханне, што знаў гэтак мала,
У цябе вельмi многа цяпер
2-я: I твае чарадзейныя словы
Даказалi даўно ўсяму свету,
Як пяшчотна гучыць наша мова
У сапраудных вялiкiх паэтаў.
1-я:Беларусы табой ганарацца,
Тут iмя твае дорага ўсiм
I так хораша нам называцца
Землякамi тваiмi, Максiм.
1-шы вядучы.
Класiк беларускай лiтаратуры Максiм Багдановiч нарадзiўся 9 снежня 1891 года ў горадзе Мiнску ў сям’i педагога, вучонага-этнографа.
4 кастрычнiка 1896 года памiрае мацi будучага паэта. Праз месяц бацька назаўседы пакiдае Беларусь i пасяляецца ў Нiжнiм Ноўгарадзе, а затым у Яраслаўлi. Хлопчыку было ў гэты час пяць гадоў.
2-гi вядучы. Кнiгi ў бiблiятэцы бацькi сталi той крынiцай, што жывiла ўяўленнi Максiма пра далекую радзiму. I яшчэ характар, пра якi бацька сказаў: «У працы быў настойлiвы i ўпарты. Захоплены якойсьцi мэтай, ён цвёрда i няўхiльна iмкнуўся да яе здзяйснення…З той жа ўпартасцю ен адносiўся i да вывучэння беларускай мовы i да напiсання вершаў на ей…»
1-шы вядучы. Сувязь з далёкай Беларуссю будзiла ў Максiма вялiкае пачуццё радасцi. Вось як успамiнае пра гэта старэйшы беларускi пiсьменнiк Васiль Гарбацэвiч: «1916 год. Яраслаўль. Наш Mінскі настаўнiцкi iнстытут у вынiку эвакуацыi апынуўся у вялiкiм горадзе на Волзе. Аднойчы прыйшлi мы, беларусы, абедаць у студэнцкую сталовую. Селi за стол. Нашу ўвагу прыцягнуў да сябе малады чалавек у форме лiцэiста, якi пазiраў у акно, глыбока запусцiўшы пальцы ў пышныя валасы. Калi да яго даляцела беларуская гаворка, ён рэзка павярнуўся у наш бок, потым падбег да стала. Вочы ў яго загарэлiся.
Адкуль вы?
Мы адказалi. Колькi ў яго было радасцi, уздыму! Ен нас лiтаральна засыпаў пытаннямi: «Цi прыляцелi ўжо да нас гракi?» (Быў пачатак вясны.) «А дзе сабе гнёзды вiюць буслы?» «Якiя першыя кветкi на Беларусi?» i iнш. Ен вельмi захапiўся словам “пралеска”. Усё шаптаў яго, а потым нечакана запытаў: «Яна блакiтная?»
А чаму вам так здаецца? — запытаў я.
Iнакш быць не можа, бо чыстаму блакiтнаму веснавому небу зямля павiнна нарадзiць адпаведны падарунак,— з нейкiм натхненнем тлумачыў лiцэiст.
Потым ён пaпpaсiў прабачэння, што перашкодзiў нам абедаць, зноў адышоў да акна... У студэнта Яраслаускага iнстытута, якi быў нашым суседам за сталом, мы запыталi, цi не ведае ён, хто гэты лiцэiст. Той паглядзеу на нас, пакiваў галавою i з дакорам сказау:
Калi я не памыляюся, вы — беларусы... Дык вы павiнны ведаць, што гэта паэт Максiм Багдановiч».
Выконваецца раманс «На чужыне» (верш М. Багдановiча, муз. А. Бага- тырова). Калi няма магчымасцi яго выканаць, чытаецца верш.
2-гi вядучы. Першым друкаваным творам 16-гадовага юнака стала казка «Музыка» — твор аб нeўмipyчасцi народнага мастацтва, аб вернасцi мастака свайму народу.
Інсцэнiроўка паводле казкi «Музыка». Гэта можна зрабiць прыкладна так. На сцэне — розныя фрагменты з жыцця. У адным яе баку, напрыклад, групка жней за працай; у другiм — за сталом п'юцъ багацеi, пасярэдзiне стаiць некалькi мужчын з сякерамi i косамi, непадалёку ад ix жанчына калыша дзiця i г. д.
1-шы вядучы (чытае). Жыў на свеце музыка. Многа хадзiў ён па зямлi ды ўсё граў на скрыпцы (на сцэну выходзiць скрыпач, iграе народную мелодыю на выбар). I плакала ў яго руках скрыпка, i такая была ў яго граннi нуда, што аж за сэрца хапала... (Музыка працягвае iграць сумную мелодыю.)
я жняя. Як жаласна ты, хлопча, граеш, аж плакаць хочацца.
я жняя. Доля наша такая, што толькi плакаць i застаецца.
2-гi вядучы. А бывала яшчэ й так, што музыка быццам вырастаў у вачах людзей i тады граў моцна, гучна (гучыцъ другая мелодыя): гудзяць струны, звонiць рымка, бас, як гром, гудзiць i грозна будзiць ад сну i клiча ён народ. I людзi падымалi апушчаныя галовы, i гневам вялiкiм блiшчалi ix вочы.
шы мужчына. Досыць мы цярпелi крыўды.
гi мужчына. Пакуль мы не дапаможам самi сабе, вунь тыя (паказвае на багатых) нам не дапамогуць.
1-шы вядучы. Тады бляднелi i траслicя, як у лiхаманцы, i хавалiся ад страху, як тыя гадзюкi, усе крыудзiцелi народу. Многа ix хацела купiць у музыкi скрыпку яго, але ён не прадаў яе нiкому.
шы багацёй. Ад яго музыкi мне аж холадна зрабiлася.
гi багацей. Гэй, музыка, прадай нам скрыпку!
2-гi вядучы. Але прыйшоу час i музыкi не стала: злыя i моцныя людзi кiнулi яго ў турму (пад гэтыя словы багацеi хапаюцъ музыку i выштурхоуваюць за сцэну), i тым скончылася жыццё яго... I тыя, што загубiлi музыку, узялi яго скрыпку i пaчaлi caмi iгpaць на ёй народу. («Багацей» iграе перад жанчынамi.)
я жняя. Добра граеце — ды ўсё не тое!
я жняя. Не, так, як у музыкi, у вас не атрымоўваецца.
1-шы вядучы. I нiхто не мог растлумачыць, чаму ад грання музыкi так моцна бiлася сэрца бедакоў. Нiхто не ведаў, што музыка ўсю душу сваю клау ў iгpy. Душа яго знала ўсё тое гора, што бачыў ён па людзях; гэта гора грала на скрыпцы...
Прайшло шмат гадоў з таго часу. Скрыпка разбiлася. Але памяць аб музыку не згiнула з iм разам. I памiж таго народу, катораму ён калiсь граў, выйдуць дзесяткi новых музыкаў i граннем cваiм будуць будзiць людзей к свету, праўдзе, брацтву i свабодзе...
2-гi вядучы. I сам Maкciм Багдановiч, як той музыка, на берагах далёкай Волгi, пачаў складаць натхнёныя гiмны Беларусi, апяваў хараство яе прыроды, прыгажосць яе народа.
Выходзяць два чытачы i выканаўца раманса (спявак пасярэдзiне). Чытачы выконваюць верш М. Багдановiча «Добрай ночы, зара-заранiца!..» i «Прывет табе, жыццё на волi» (пацiху выходзяць . Спявак выконвае (або гучыцъ музыка романс «Над возерам» (верш М. Багдановiча, муз. Я. Дзягцярыка).
шы вядучы. Тэма прыроды — адна з вядучых у лiрыцы Maксіма Бaгдaнoвiчa. Шчыра радаваўся паэт прыгажосцi роднага краю — красе веснавога цвiцення, непаўторнаcцi летняга вечара, вячэрняму пейзажу, зiмовай дорогi...
Чытаюцца вершы Багдановiча «Па-над белым пухам вiшняў» i «Цёплы вечар», «Зiмой», «Завiруха», «Напiлося сонца», «Астры», «Вечар».
2-гi вядучы У 1911 годзе Макciм Багдановiч упершыню наведаў Беларусь. Два месяцы працягвалася знаёмства з радзiмай. I малады паэт шчыра расказаў пра народнае гора ў cвaix пранiкненых вершах.
Выконваецца верш М Багдановiча «Краю мой родны як выкляты богам».
1шы вядучы. Максiм Багдановiч адкрываў для сябе Беларусь не толькi як край народнага гора, але i як краiну, якая нарадзiла Францiшка Скарыну, якая за усю Заходнюю Еўропу npaславiла сябе слуцкiмi паясамi.
2гi вядучы. Незабыўнае уражанне зрабiлi на Багдановiча cлyцкiя паясы — розныя по вырабе, арнаменце і афарбоўцы. Пасля наведвання Вiленскага музея, дзе ен iх убачыў, перад вачыма стаялi дзiвосныя ўзоры,а фантазiя малявала вобразы прыгонных прыгажунь ткачых. I вось ужо, як тая рачная плынь Biлii, ля якой у задуменнi прыпынiўся паэт, палiлicя радкi.
Хор выконвае песню “Слуцкія ткачыxi” (верш М. Багдановіча, муз. М. Мацісона).
1-шы вядучы. У гэтае ж лета паэт упершыню пабыў на беларускiм вясковым вяселлi. Яго прыемна ўpaзiла багацце вясельна-абрадавай паэзii, яе глыбокi нацыянальны каларыт.
Школьны танцавальны ансамбль выконвае «Лявонiху», «Янку».
2-гi вядучы. М. Багдановіч казаў гаспадару, у доме якога гасцяваў: «Я ўдзячны вам, што вы мяне паклiкалi з сабой на вяселле. Мне было вельмi цiкава, вельмi.. Я ж нiкoлi не быў так блiзкa сярод cвaix, беларусаў...»
1-шы вядучы. I з гэтага часу яго, як птушку з далёкага выраю, пацягнула на радзiму. «Вось толькi скончу гэты пракляты лiцэй,— пicaў Багдановiч беларускiм сябрам,— i зараз жа паеду на Беларусь, дадому. Годзе ўжо бадзяцца па свеце. I нiякая ciлa мяне тут не ўтрымае» .
2-гi вядучы. Паэта зачаравалi, зaxaпiлi ў палон народныя пecнi. Ix матывы гучаць у мнoгix творах М. Багдановiча, як, напрыклад, у паэме «Мушка-зелянушка i камарык — насаты тварык».
Інсцэнiроука ўрыўка з паэмы.
1-шы чытальнiк.
Захicталася сасонка баравая,
Затужыла дзяўчынанька маладая,
Жартаўлiвая пяюшка-сакатушка,
А па iмeнi — мушка-зелянушка:
Мушка.
«Ой, чаму ж ды не судзiлася мне долi,
Што мяне i не сваталi нiколi?
А пасагу пра багатага я маю:
Куст шыпшыны ад краю i да краю,
Шчэлка у яблынi — пры ветры каб хавацца,
Лiст альховы — на ночкупакрывацца,
Ды да краю поўны мёдам кацялiшча
3 жалудзёвай вялiзнай скарлупiшчы».
2-гi чытальнiк.
Як пачуу тыя жаласцi камарык —
Паскрабаў i насочак ён i тварык.
Камарык (да гэтага часу ён цiхенька сядзеу у другiм канцы сцэны).
«А чаму бы мне ды з ёй не пажанiцца.
Пэўна, пойдзе, каб болей не журыцца.
Хоць насаценькi я, шэры, хударлявы,
Дык у скоках затое жа рухавы...»
3- чытальнiк.
I схапiўся камарочак npыбiрацца,
Каб ля мушкi-пяюшкi ўвiхацца.
(Камарык нейкi час завiхаецца вакол мушкi, затым яны «разлятаюцца» ў розныя бакi за кулiсы. Праз хвiлiну на сцэне за сталом — Камарык, хрушчы, бацькi мушкi. «Залятае» мушка.)
1-шы чытальнiк.
Прыляцела мушка дахаты,-
Аж у яе камарык насаты.
Сватоўя-хрушчы ўссядаюць,
3 бацькам-маткай штось размауляюць:
Xрушч.
«Мы — стральцы, шукаем кунiцу,
Не кунiцу, але дзявiцу».
2-гi чытальнiк.
Гаманiлi болей гадзiны
Ды гавораць так да дзяучыны:
Xрушч.
«Цi да смаку наш госць багаты?»
Мушка.
«Запытайцеся ў мамы i таты».
3-цi чытальнiк.
Тут гарэлкай усё змацавалi,
А пасля i заручын даждалi.
Браў жанiх ад мушкi-дзяўчыны
Дарагi ручнiк з павучыны,
Што яна на траўцы сцялiла
I на ясным сонцы бялiла.
У нядзелю будзе вяселле.
Захадзiў камар, як з пахмелля...
(Камар пачынае танцаваць, да яго падключаюцца ўсе астатнiя.)
1-шы вядучы. Згулялi вяселле, а хутка камарыку давялося i патужыць.
Выконваецца песня «Нявесела камару» (тэкст М. Багдановiча, муз. А. Туранкова).
2-гi вядучы. А хто не ведае цудоунай, дауно ужо народнай песнi «Зорка Венера» на верш М. Багдановiчa?! (Гучыць «Зорка Венера».)
1-шы вядучы. Хвалююць нас вершы М. Багдановiча аб родным кpai, аб сэнсе чалавечага жыцця — найвялiкшага дару прыроды. Калi бярэш гэты дар,— вучыць паэт,— патрэбна быць вартымi яго.
Чытаюцца вершы «Маладыя гады» i «Жывеш не вечна, чалавек...».
2-гi вядучы. Аднойчы ў дом, дзе размясцiлiсяя эвакуiраваныя iнстытуты, прыйшоў малады чалавек у лiцэйскай форме. У гэты вечар ставiўся канцэрт сiламi студэнтаў. Лiцэiст знайшоў месца з краю, у апошнiх радах, сеў, уважлiва сачыў за сцэнай. Затым устаў са свайго месца i пайшоў за кулiсы, «А можна мне прачытаць некалькі вершаў?» — спытаў ён канферансье. «Калi ласка». Maксiм выйшаў на сцэну (пад гэтыя словы на сцэну выходзiць чытач у форме лiцэiста). На яго глядзелi некалькi соцень студэнтаў трох iнстытутаў. У знямелай цiшынi загучаў яго ўсхваляваны голас. (Чытаецца верш М. Багдановiча «Пагоня».)
1-шы вядучы. Паэт верыў у блiзкае абнаўленне свету. Ахоплены рэвалюцыйным прадчуваннем, ён прароча пicaў:
Беларусь, твой народ дачакаецца
Залацiстага яснага дня.
Паглядзi, як усход разгараецца,
Сколькi ў хмарках залётных агня.
Беларусь, твой народ дачакаецца..:
2-гi вядучы. Багдановiчу не суджана было дачакацца «залацiстага, яснага дня». Ен памёр 25 мая 1917 года ў Ялце, куды мiнскiя сябры адправiлi яго на лячэнне. Адзiным суцяшэннем яму ў апошнiя днi быў зборнiк вершаў «Вянок» як сведчанне таго, што жыццё пражыта не дарэмна. Пра яго пicaў паэт у cваiм апошнiм вершы:
У краіне светлай, дзе я ўмipaю,
У белым доме ля сiняй бухты,
Я не самотны, я кнiгу маю
З друкарнi пана Марцiна Кухты.
Украше светлай, дзе я умiраю...
На сцэну выходзяцъ два вучнi i тры вучанiцы.
1-шы вучань.
Калi памiраюць паэты,
Што нi перад кiм не гнуцца,—
У чалавецтва прасветы
На усе вякi застаюцца.
2-гi вучань.
I нi пры чым тут гены,
Што правяць жыццём i светам,
Паэтам няма замены,
Няма замены паэтам!
А. Грачанiкаў. Максiму Багдановiчу
1-я вучанiца.
Хто нашу зямельку адновiць, верне яе блакiту бязмеры?
Глядзiць у вочы Maкciм Багдановiч вачамi 3opкi Венеры.
2-я вучанiца.
Хто нашу мову замовiць ад вуснаў злых, нечытэльнай паперы?
Глядзiць у вочы Maкciм Багдановiч з надзеяй зоркi Венеры.
3-я вучанiца.
Хто нашы душы заслонiць? У душы дзяцей хто ўкладзе крыху веры?
Гарыць высока Maкciм Багдановiч ясным агнём зоркi Венеры.
Д. Бiчэль-3агнетава. Ракуцёўшчына. 21 мая, 1987 г.
За сцэнай пачынае гучацъ цiхая мелодыя раманса «Зорка Венера».