
Конспект залікового лекційного заняття
з курсу «Реабілітаційна педагогіка»
магістранта Кушнір Марії Василівни
проведеного 16.03.2012 року в 201групі
спеціальності: «Соціальна педагогіка»
факультету: « Педагогіки, психології та соціальної роботи»
Тема: Загальна характеристика інвалідів (людей з обмеженими можливостями) як соціальної групи.
План
Основні причини інвалідизації.
Класифікації інвалідності.
Критерії визначення інвалідності.
Бар'єри, які ставить перед людиною інвалідність.
Тип заняття: лекція.
Мета: ознайомити студентів із причинами інвалідності , проаналізувати класифікацію інвалідності, а також розкрити критерії визначення інвалідності зокрема типологію інвалідності та визначити бар'єри, які ставить перед людиною інвалідність
Обладнання: текст лекції, роздатковий дидактичний матеріал (таблиці, схеми).
Основні структурні елементи та дозування часу:
1. Привітання, перевірка присутності студентів, ознайомлення їх з темою та планом заняття – 5 хвилин.
2. Виклад матеріалу лекційного заняття згідно з планом – 70 хвилин.
3. Підведення підсумків заняття, повідомлення студентам домашнього завдання – 5 хвилин.
Методи і прийоми ведення заняття: індуктивний метод з застосуванням механізму зворотнього зв’язку.
Хід заняття
1.Основні причини інвалідизації
Інвалідність у дітей визначається вченими як стійка соціальна дезадаптація, зумовлена хронічними захворюваннями чи патологічними станами, що різко обмежує можливість включення дитини в адекватні до її віку виховні і педагогічні процеси, у зв'язку з чим вона постійно потребує догляду та допомоги. Це значне обмеження життєдіяльності, що призводить до соціальної дезадаптації внаслідок порушень розвитку і росту дитини, здібностей до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою, навчання, спілкування, трудової діяльності у майбутньому.
Фактори зовнішнього середовища є визначальними у появі хвороб, тому що вони не тільки впливають безпосередньо на організм, але й можуть викликати зміни його внутрішніх властивостей. Ці зміни у майбутньому поколінні можуть самі спричинювати хвороби (спадковість, вроджені вади).
Основними причинами інвалідизації у дітей є:
- травма під час пологів, неврологічні порушення, що виникли в період пологів;
- соматичні захворювання (онкологічні, інфекційні т таке інше);
- травми різного характеру (опіки, механічні травми і таке інше);
- вроджені патології (генетичні порушення, алкогольне ураження плоду і таке інше).
2.Класифікації інвалідності
Розрізняють такі обмеження дитячої життєдіяльності. Діти з:
порушеннями слуху і мови (глухі, слабочуючі, логопати);
порушеннями зору (сліпі, слабозорі);
порушеннями інтелектуального розвитку (розумово відсталі, з затримкою психічного розвитку);
порушеннями опорно-рухового апарату;
з комплексними порушеннями психофізіологічного розвитку (сліпоглухонімі, ДЦП, з розумовою відсталістю та ін.);
хронічними соматичними захворюваннями;
психоневрологічними захворюваннями.
Показниками для інвалідності у дітей є патологічні стани, які розвиваються при уроджених, спадкових, набутих захворюваннях та після травм. Питання про встановлення інвалідності розглядаються після проведення діагностичних, лікувальних та реабілітаційних заходів. Рішення про визнання дитини (підлітка) інвалідом в Україні приймають республіканська, обласні, міські, спеціальні дитячі лікарні та відділення (ортопедо-хірургічне, відновного лікування, неврологічне, психіатричне, туберкульозне, отоларингологічне, офтальмологічне, урологічне, неврологічне та ін.). Рішення спеціалістів фіксується у картці стаціонарного хворого, консультативному висновку або витягу з історії хвороби. Консультативний висновок (витяг), видається на руки батькам (опікуну) дитини (підлітка)-інваліда для лікарсько-контрольної комісії (ЛКК) лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання дитини. Медичний висновок оформлюється ЛКК дитячих лікувально-профілактичних закладів.
За видами розрізняють вроджену та придбану інвалідність. Природжена інвалідність є результатом порушення внутріутробного розвитку плоду, а також родовою травмою; придбана інвалідність виникає в пізньому періоді після народження в результаті хвороби або травми. Великий ризик набуття інвалідності припадає від народження до трьох років.
В основі класифікації інвалідів лежать:
1. Причини, що викликали інвалідність, наприклад, природжена патологія, хвороба, травма та ін.
2. Тривалість інвалідності - тимчасова, довгострокова, постійна.
3. Характер пошкодження, наприклад, функціональна обмеженість, порушення соціальної поведінки та ін.
4. Наслідки для самої особистості - обмеження або втрата незалежності, соціальної інтеграції, професійних можливостей і таке інше.
5. Наслідки для сім'ї - необхідність догляду за інвалідом, фінансове навантаження на сім'ю, порушення соціальних зв'язків.
6. Наслідки для суспільства - необхідність фінансової підтримки, втрата працездатного члена суспільства та ін.
7. Ступінь зниження працездатності - обмеженість в самообслуговуванні, можливість участі в трудовому процесі та інше [197].
За ступенем виразності функціональні розлади підрозділяють на:
- помірно виражені;
- виражені;
- значно виражені.
Види відхилень у здоров'ї
Види відхилень |
Сутність відхилення |
Фізичні |
|
Психічні |
Тимчасові чи постійні відхилення в психічному розвитку людини (порушення мови; пошкодження мозку; порушення розумового розвитку; затримка психічного розвитку; психопатії). |
Складні |
Поєднують в собі фізичні та психічні відхилення (дитячий церебральний параліч тощо). |
Важкі |
Таке поєднання фізичних та психічних відхилень при яких оволодіння освітою в обсязі державних стандартів є неможливим (ідіотія, аутизм тощо). |