
- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Оголошення теми й мети уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
- •Закріплення знань, умінь і навичок
- •Домашнє завдання
- •VIII. Підсумки уроку
- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Оголошення теми й мети уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
- •Закріплення знань, умінь і навичок
- •Домашнє завдання
- •VII. Підсумки уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Формування вмінь і навичок
- •Домашнє завдання
- •VII. Підсумки уроку
- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Оголошення теми й мети уроку
- •III. Повторення, систематизація й узагальнення вивченого
- •Розв'язання проблемних питань та завдань
- •Слово вчителя
- •Домашнє завдання
- •Підсумки уроку
Закріплення знань, умінь і навичок
Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»
Як вислів Соломона стосується Нори: «Мудра жінка будує свій дім, а безумна своєю рукою руйнує його»?
Домашнє завдання
Повторити зміст дій II і III п'єси, уміти переказувати й аналізувати події твору.
VII. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Закінчіть речення:
Мене вразило...
Я не думав(-ла), що драматичний твір може...
Проблема сім'ї — це...
Тема. Аналітична композиція п'єси Генріка Ібсена «Ляльковий дім». Образ Нори
Мета: допомогти учням усвідомити особливості композиції п'єси, складність і новаторство образу головної героїні; розвивати аналітичне мислення, уміння оцінювати прочитане, зіставляти явища літератури й життя, обґрунтовувати свої твердження; виховувати найкращі людські якості, прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: портрет письменника; ілюстрації до твору; аудіозаписи « Тарантели»; таблиця «Зовнішні та внутрішні прояви душі Нори. Тип уроку: формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Генрік Ібсен зазначав, що п'єсу написано заради заключної сцени, яка сприймається як скандал. У суспільстві виникали такі бурхливі суперечки, що подекуди у вітальнях вивішували оголошення: «Просимо не говорити про "Ляльковий дім"». Дискусія переходила зі сцени в залу до глядачів, далі — до приватних салонів і віталень. Чи спонукає п'єса сучасного читача до роздумів? Чи йдеться в ній лише про жіночу емансипацію? Над цими та багатьма іншими питаннями поміркуємо сьогодні на уроці.
її. Оголошення теми й мети уроку
Актуалізація опорних знань
Літературний диктант
Як Хельмер називав свою дружину? (Білочка, жайворонок)
Який подарунок просила Нора в чоловіка на Різдво? (Гроші)
Хто така фру Лінне? Чому Нора довіряє їй свою таємницю? (Подруга; щоб не думали, що вона така легковажна й безтурботна.)
Чому раділа сім'я Хельмерів напередодні Різдва? (Чоловік посів високу посаду й сім'я буде добре забезпечена.)
Що просить Крогстад у Нори? (Заступитися за нього перед чоловіком, щоб той його не звільняв.)
Чому Крогстад шантажує Нору? (Вона заборгувала йому, подала вексель батька з підробленим підписом.)
Чому Нора так зробила? (Щоб урятувати чоловіка й не тривожити дуже хворого батька.)
Чому Нора не допускає до себе дітей? (Щоб їм не зашкодити, адже вважає себе негідною їх виховувати.)
Як відповів Хельмер на настійливе прохання щодо Крогстада? (Відмовив)
Що надумала Нора в безвихідній, на її думку, ситуації? Чому не здійснила своїх намірів? (Учинити самогубство; забракло духу.)
Що запропонувала фру Лінне Крогстаду? Чому? (Об'єднатися; щоб мати, для кого жити.)
На яке «диво» очікувала Нора? (Що чоловік візьме її провину на себе, зрозуміє її та підтримає.)
Формування вмінь і навичок
1. Слово вчителя
— Драма «Ляльковий дім» мала ще й іншу назву — «Нора». Отже, у центрі уваги драматурга — Нора, дружина адвоката Хельмера. Оскільки це «п'єса про
трішні.
Розгляньмо таблицю!
2.
Міні-диспут
Чи згодні ви з тим, що Нора — « жахлива матір », адже залишила трьох дітей заради утвердження свого «я»?
Закріплення знань, умінь і навичок \
Висновки про характер п'єси Г. Ібсена
Композиція п'єси «Ляльковий дім» має аналітичний характер. Аналітизм її полягає в тому, що твір розпочинається показом зовнішньої ілюзії щастя, а завершується катастрофою. Драматург доводить, що злагода, комфорт, у яких живуть його персонажі, а також нібито доброзичливі взаємини між ними, є оманою. У такий спосіб він розкриває суперечності сучасного йому світу. Але драму Г. Ібсена називають не тільки аналітичною, але й інтелектуально-аналітичною, бо вона завершується інтелектуальним осмисленням персонажами власного життя. Проте герої Ібсена не є рупорами його ідей. Вони говорять те, що диктує їм логіка власного характеру, психологічну глибину якого майстерно розкриває письменник.