- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Оголошення теми й мети уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
- •Закріплення знань, умінь і навичок
- •Домашнє завдання
- •VIII. Підсумки уроку
- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Оголошення теми й мети уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
- •Закріплення знань, умінь і навичок
- •Домашнє завдання
- •VII. Підсумки уроку
- •Актуалізація опорних знань
- •Формування вмінь і навичок
- •Домашнє завдання
- •VII. Підсумки уроку
- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Оголошення теми й мети уроку
- •III. Повторення, систематизація й узагальнення вивченого
- •Розв'язання проблемних питань та завдань
- •Слово вчителя
- •Домашнє завдання
- •Підсумки уроку
Тема. Життєвий і творчий шлях Генріка Ібсена — норвезького письменника, зачинателя європейської «нової драматургії»
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника; розвивати навички сприйняття інформації на слух, визначення ГОЛОВНОГО, висловлення власної думки про почуте й прочитане; виховувати інтерес до літератури, прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: портрет письменника; ілюстрації до його біографії; видання творів; ілюстрації до них; зображення краєвидів Норвегії. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. «Під шум великих міжнародних бур я зі свого боку воював із маленьким суспільством, до якого був прикутий волею обставин і життєвих умов»,— писав у своїх спогадах Генрік Ібсен, видатний норвезький драматург другої половини XIX ст., п'єси якого ось уже понад 130 років не сходять зі сцен театрів усього світу. У чому ж полягає секрет мистецького довголіття творів Ібсена? Передусім у тому, що письменник глибоко вірив у цінність окремої особистості, протестував проти розчинення її в безликій людській масі.
Головний мотив його творчості — заклик до людей реалізувати своє справжнє покликання, але в жодному разі не за рахунок чужого щастя чи навіть життя.
Оголошення теми й мети уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Розповісти про риси європейської «нової драматургії», її найвизначніших представників.
3 якою метою драматурги завершували п'єси «відкритим фіналом»?
Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Повідомлення учня про історичну й соціальну ситуацію у Норвегії XIX ст.
Слово вчителя (міні-лекція)
— Генрік Ібсен народився в Шиєні — норвезькому містечку лісорубів. Дитинство його було самотнім і безрадісним. Особливо нещасливим стало життя після того, як зазнала збитків батькова торговельна фірма.
У п'ятнадцятирічному віці його відправили до Гримстада вчитися на помічника аптекаря. Там він провів 6 років, живучи у мансарді на скромну платню. Юнака приваблювала поезія, літературна праця. Генрік почав писати вірші. Перша п'єса Ібсена «Катиліна» — історична драма — особливого успіху не мала.
1852 року він приїхав до Бергена, очолив молодий норвезький театр. Ібсен у театрі займався всім — від підмітання сцени до режисури, що допомогло йому пізнати сценічні умовності того часу, традиції, канони, які потім він забажав зруйнувати.
Дирекція театру відправила Ібсена до Данії та Німеччини — набувати досвіду. Його власні п'єси стають помітними.
У 1857-1864 роках драматург перебував у Кристіанії — це один із найважчих у його житті періодів. З одного боку — матеріальна скрута, з іншого —-уперте невизнання з боку норвезької буржуазної публіки та преси, що перебували під данським впливом, заперечували національні твори на столичній сцені.
Як ви розцінюєте таку поведінку драматурга — обстоювати національне й перебувати в матеріальній скруті, але не піддатися модному данському впливу, завдяки якому можна було б стати багатим та успішним?
1864 року Ібсен залишив Норвегію. Добровільне вигнання тривало 27 років.
Ібсен одружився із Сюзанною Торесен, яка стала його вірним другом на все життя. У них народився син. Родина жила то в Італії, то в Німеччині.
Перші твори, які принесли драматургові світову популярність,— «Бранд» (1865) і «Пер Гюнт» (1867). Вони в романтичному світлі змальовували конфлікт людини з її оточенням, демонструючи безодню, що існувала, між героїчними пориваннями та дійсністю, між реальністю та ідеалізмом.
Згодом письменник починає схилятися до реалізму.
1891 року Ібсен повернувся на Батьківщину. А через 7 років Норвегія урочисто святкувала 70-річчя видатного письменника. Він помер 1906 року.
Які риси характеру Генріка Ібсена ви визначили б?