
- •1.6. Стінові панелі
- •2.1.1. Постійне навантаження
- •2.1.2. Тимчасове навантаження Снігове навантаження
- •Вітрове навантаження
- •Навантаження від мостових кранів
- •2.1.3. Розрахунок поперечної рами
- •2.2. Сполучення навантажень
- •Розділ 3. Розрахунок і конструювання залізобетонної збірної ферми
- •3.1. Визначення зусиль в елементах ферми
- •3.2. Розрахунок верхнього поясу ферми
- •3.3. Розрахунок нижнього поясу ферми
- •3.3.1. Нижній розтягнутий пояс
- •3.3.2. Розрахунок нижнього пояса на тріщиностійкість
- •3.3.3. Перевірка тріщиностійкості нижнього пояса.
- •3.3.4. Розрахунок ширини розкриття тріщин
- •3.4. Розрахунок розтягнутого розкосу
- •Розділ 4. Розрахунок і конструювання залізобетонної збірної колони
- •4.2 Визначення площі поперечного перерізу арматури для крайньої колони (по осі а) в перерізі 4 - 4 (підкранова частина колони)
- •4.3.1 Перевірка міцності колони на стиск у перерізі 2 – 2 із площини рами
- •4.3.2 Перевірка міцності колони на стиск у перерізі 4 – 4 із площини рами
- •4.4. Розрахунок підкранової консолі колони
- •Розділ 5. Розрахунок і конструювання фундаменту під крайню колону
- •5.1. Вихідні дані для проектування фундаменту
- •5.2. Визначення розмірів стакану фундаменту
- •5.2.1. Визначення висоти стакану
- •5.2.2. Визначення розмірів стакану в плані
- •5.3. Визначення зусиль, які діють на основу за граничними станами іі групи
- •5.4. Визначення зусиль, які діють на основу за граничними станами і групи
- •5.5. Визначення розмірів підошви фундаменту
- •5.6. Конструювання фундаменту у плані
- •5.7. Розрахунковий тиск у ґрунті під підошвою фундаменту
- •5.8. Розрахунок арматури фундаменту
- •5.8.1. Розрахунок арматури підошви фундаменту в напрямку більшої сторони
- •Література
4.3.1 Перевірка міцності колони на стиск у перерізі 2 – 2 із площини рами
Вихідні дані для розрахунку: N = 771,75 кН, b×h= 600 × 400 мм, A's = As = 835,7 мм2 (1Ø18 А-ІІІ +1Ø16 А-ІІІ + 1Ø22 А-ІІІ); Rs = Rsc = 365 МПа; Rb = 15 МПа; Ht = 4,5 м.
Рис.4.3. – До розрахунку міцності перерізу 2 – 2 з площини рами:
1 – площина, в якій здійснюється розрахунок
Розрахунок. Визначаємо розрахункову довжину колони ([2], табл. 23):
l0 = 1,5 ∙ Ht = 1,5 ∙ 4,5 = 6,75 м.
Оскільки h / 30 = 400 / 30 = 13,3 > l / 600 = 4500 / 600 =7,5 мм і l0 / h = = 6,75 / 0,4 = 16,875 < 20, то перевірку міцності колони можна здійснити за формулою ([2], п. 3.64)
, (7)
де
.
Із табл. 26 і 27 [2] при Nl / N=207,62/771,75=0,27 та l0 / h = 6750 / 400 =16,875, при відсутності проміжних стержнів і при а = а' < 0,15 h, використовуючи інтерполяцію знаходимо φb = 0,85 і φsb = 0,88.
Значення
.
Обчислюємо коефіцієнт φ:
φ = φb + 2 (φsb – φb) αs = 0,85 + 2 (0,88 – 0,85) · 0,17= 0,855 < φsb = 0,88, приймаємо φ = 0,855
Перевіряємо умову (7):
,
тобто міцність перерізу 2 – 2 надкранової частини колони із площини рами забезпечена.
4.3.2 Перевірка міцності колони на стиск у перерізі 4 – 4 із площини рами
Вихідні дані для розрахунку: N = 1306,93 кН, b × h = 700 × 400 мм, A's = As = 1533,3 мм2 (1Ø20 А-ІІІ + 1Ø16 А-ІІІ + 1Ø36 А-ІІІ); Rs = Rsc = 365 МПа; Rb = 15 МПа (γb2 = 1,1); Hb = 7,35 м.
Рис. 4.4. – До розрахунку міцності перерізу 4 – 4 з площини рами:
1 – площина, в якій здійснюється розрахунок
Розрахунок. Визначаємо розрахункову довжину колони ([2], табл. 23):
l0 = 0,8 ∙ Hb = 0,8 ∙ 7,35 = 5,88 м.
Оскільки h / 30 = 400 / 30 = 13,3 < l / 600 = 7350 / 600 = 12,25 мм і l0 / h = = 5,88 / 0,4 =14,7 < 20, то перевірку міцності слід виконати відповідно до п. 3.61 [2], як для перерізів із симетричною арматурою (As=A's), прийнявши е0 = еа = 14,7 мм.
Оскільки l0 / h =14,7 > 10, то розрахунок здійснюємо з урахуванням прогину елемента, вичисливши Ncr за формулою (2).
Для цього визначаємо:
,
(β = 1; див. табл. 16 [2]);
δе =e0 / h = 14,7 / 400 = 0,0,37 < e,min = 0,5 – 0,01l0 / h – 0,01Rb =
=0,5 – 0,01 · 5880 / 400 – 0,01 · 15 = 0,203, приймаємо e = 0,203;
;
Коефіцієнт
η дорівнює:
Значення ексцентриситету
Визначаємо висоту стиснутої зони x за формулою:
ξR
= 0,613.
Оскільки х = 136 мм < ξR · h0 = 0,613 · 360 = 221 мм, то маємо перший випадок розрахунку. Міцність перерізу 4 – 4 колони перевіряємо за умовою:
15 · 800 · 109(360 – 0,5 · 109) + 365 1533,3·(360 - 40) =578,68 кн·м > 1260·0,178=232,6 кН·м,
тобто міцність перерізу 4 – 4 забезпечена.
4.4. Розрахунок підкранової консолі колони
Підкранова консоль, на яку спирається підкранова балка, відноситься до коротких (l1 ≤ 0,9h0).
Розрахунок полягає в перевірці міцності консолі з типовими розмірами (рис.4.5.) на дію поперечної сили, визначенні площі перерізу поздовжньої арматури та поперечної арматури.
Вихідні дані для розрахунку: ширина консолі b = 400 мм, інші розміри приймаються як для типової конструкції; бетон важкий класу B20, Rb = 10,5 МПа, Rbt = 0,8 МПа (b2 = 0,9); поздовжня і поперечна арматура консолі класу А-ІІІ, Rs = 365 МПа.
Розрахунок. На підкранову консоль колони, розташованої по осі А, діє зосереджена сила Q, яка складається із ваги підкранової балки з крановою колією In та тиску на колону від двох кранів Dmax, тобто
.
Спочатку перевіряють міцність бетону на зминання в місці передавання навантаження Q на консоль при lsup = 340 мм за формулою ([2], п. 3.93):
де ψ = 0,75;
оскільки
(див. рис. 63 [1]);
Оскільки
то
міцність бетону консолі на зминання
забезпечена.
За
умовою
уточнюємо, до яких консолей належить
розрахункова:
тобто
дана консоль відноситься до коротких.
Тепер перевіряють міцність консолі (рис.4.5.) на дію сили Q уздовж похилої стиснутої смуги між силою й опорою за формулою ([2], п. 3.99):
(10)
у якій права частина приймається не більше ніж 3,5Rbt · b · h0 і не менше від 2,5Rbt · b · h0;
Sin2θ = h02 / (h02 + l12); μw = Asw / b · Sw; h0 = h – a = 1450 – 50 = 1400 мм.
Оскільки 3,5Rbt · b · h0 = 3,5 · 0,95 · 400 · 1400 = 1862000 Н = 1862 кН > Q = = 722,55 кН та одночасно 2,5Rbt · b · h0 = 2,5 · 0,95 · 400 · 1400 = 1330000 Н = = 1330 кН > Q = 722,55 кН, то міцність консолі на дію поперечної сили Q уздовж похилої стиснутої смуги, навіть при відсутності поперечної арматури, забезпечена. Поперечну арматуру установлюють конструктивно ([2], п. 5.76).
Кількість поздовжньої арматури слід визначати за формулою ([2], п. 3.99):
(11)
Приймаємо 2Ø20 А-ІІІ, As,f = 628 мм2.
Мінімальна площа арматури ([2], п. 5.53) :
As,min = 0,05 · b · h0 / 100 =0,05 · 400 · 1400 / 100 = 280 мм2 < As,f. Залишаємо As,f = 628 мм2.