Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
РЗМ, 2 клас.doc
Скачиваний:
7
Добавлен:
16.08.2019
Размер:
415.74 Кб
Скачать

5. Підсумок уроку

5.1. Хвилинка- цікавинка

Білий лелека зимує у Південній Африці і долає під час осіннього перельоту більше 10 000км. Там проводять зиму і ластівки, славки, іволги, солов’ї, зозулі, піночки.

Під час польоту птахи орієнтуються за Сонцем, зорями, земним магнетизмом і напрямком вітру.

Рекордсменами серед птахів-довгожителів є: сокіл - 162 роки, шуліка-118, гриф-117. Із свійських: гуси-40 років, кури-20, голуби - до 30 років.

5.2. Вправа « Мікрофон»

- Як ви гадаєте, чи вдалось нам із кольорових камінців викласти узори? Що вам найбільше запам’яталось?

Урок 14

Тема. Сонечко, сонечко, заглянь у віконечко. Робота над виражальними засобами мови (без уживання термінів). Складання закличок.

Мета: формувати поняття про закличку як вид усної народної творчості, вчити складати заклички, будувати діалогічне висловлювання; розвивати образність мовлення; виховувати любов до природи.

Обладнання: малюнки казкових персонажів: Хмаринки, Сонечка, Веселки.

Хід уроку

1. Організація класу до уроку

2. Актуалізація знань учнів

2.1. Відгадування загадки

Він день у день іде та йде.

Поглянь у вікна - ось він

Із вереснем до нас веде

Холодну мокру осінь. (Дощ)

2.2. Виділення ознак, створення синонімічних рядів

а) Бесіда

  • Підберемо слова, які характеризують дощ і запишемо їх.

Дощ (який?) затяжний, набридливий, дрібний, густий, рясний, сильний.

Дощ (що робить?) іде, сиплеться, сіється, ллє.

  • Як назвати одним словом вислів «сильний дощ»?

(Сильний дощ – злива).

  • Які слова в загадці характеризують осінь?

  • Продовжимо словниковий ряд і запишемо.

Осінь (яка?) холодна, мокра …,…, …. ( сумна, печальна, журлива)

3. Мотивація навчальної діяльності

3.1. Бесіда

- Як ви гадаєте, чи впливає погода на настрій людини?

- Який у вас настрій?

- Давайте спробуємо змінити погоду, а тим самим і настрій. Звернемося до хмаринки.

(Читають хором)

- Люба хмаринко, нам допоможи:

Сонечко красне з полону звільни.

(З’являється Хмаринка)

  • Я здійсню, дітки, ваше бажання, якщо ви виконаєте моє завдання.

Складіть закличку про сонечко.

4. Оголошення теми уроку

- Давайте спробуємо виконати завдання Хмаринки.

Сьогодні на уроці ми навчимося складати заклички.

- Хто знає, що таке закличка?

(Закличка - це вид усної народної творчості, який прийшов до нас із сивої давнини, короткий римований твір, в якому висловлюється прохання, заклик до сил природи як до живих істот: дощика, сонечка, вітру…)

5. Опрацювання нового матеріалу

5.1. Читання зразка

- Прочитаємо зразок заклички.

Вийди, вийди, сонечко,

На широке полечко,

На наше подвір’ячко,

На бабине зіллячко.

Там дід косить

Сонця просить,

Хмару розбиває,

Сонця добуває.

Бий, дзвоне, бий!

Хмару розбий

5.2. Перевірка сприймання учнями тексту

- До кого звертаються в закличці?

- Що виражено в закличці?

- Прочитайте рими в закличці.

5.3. Складання заклички

- А тепер спробуємо самостійно скласти закличку про сонечко.

Доберіть необхідні слова:

Заглянь, заглянь, (сонечко),

У наше (віконечко)

Завітай до нас (на урок)

Звесели маленьких (діток)

Настрій гарний вони хочуть мати

І знання (здобувати).

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

І до нього потяглися

За промінчики взялися,

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали-сіли, встали-сіли.

Бачите, як звеселили.

Стало сонце танцювати,

Нас до танцю закликати.

Нумо, разом, нумо, всі

Потанцюєм по росі.