Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Я і Україна.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
16.08.2019
Размер:
3.64 Mб
Скачать

Мета. Формувати уявлення про країну; ознайомити з найвідомішими містами і найбільшими річками України; розширити знання учнів про державні символи; виховувати патріотичні почуття, любов і гордість за свою державу.

Обладнання. Карта України, фотографії та ілюстрації краєвидів, державні символи, магнітофон із записом Державного Гімну України.

Хід Уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування.

– Що ви можете розповісти про своє місто (село)?

– Чим знамените наше місто (село)?

– Як називається його головна вулиця?

– Як називається вулиця, на якій ви живете? На честь кого або чого її названо?

– Які визначні пам’ятники є у нашому місті (селі)?

2. Слухання вірша Марійки Підгірянки «Що я люблю» .

– Отже, яке місце на землі найкраще для кожної людини?

– Послухайте вірш Марійки Підгірянки і згадайте, за що ви любите свій рідний край, землю, на якій ви народилися.

Люблю матусю, батька люблю,

люблю хатину рідну свою,

і рідну школу, і вчителів

село, де вперше сонце зустрів.

Люблю в криничці блакитну глиб

І лан, що родить для мене хліб,

садок, з якого грушки несу,

горбок, де білі вівці пасу.

Бо ті горбочки, лани, ліси

Для мене повні добра й краси,

бо все, що бачу навколо я, –

то люба , рідна моя земля!

– Які картини постали перед вами, коли ви слухали вірш?

3. Розповіді дітей на тему «Найкраще місце на землі», які вони готували вдома.

– Які місця в нашій місцевості для вас найулюбленіші й найбільш пам’ятні? Розкажіть про них.

4. Продовження опитування.

– Яких людей називають видатними?

– Про яких історичних особливостей вам уже довилося чути? Що цікавого про їхнє життя й діяльність ви знаєте?

– Життя і творчість яких відомих вам людей пов’язані з нашим містом (селом)?

5. Доповіді дітей за результатами творчо-пошукової роботи в межах проекту «Відомі люди нашого краю».

Заслуховування інформації, яку діти збирали під час виконання домашнього завдання, про одну з видатних історичних постатей рідного краю.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Визначте тему і мету уроку.

Одна любов у мене – Україна,

Моя земля – слов’янка у саду.

Коли вже треба впасти на коліна,

то тільки перед нею упаду.

П. Перебийніс

ІІІ. Повідомлення теми і завдання уроку.

Сьогодні ми будемо вести мову про Україну – нашу рідну державу. Згадаємо, яка вона велика, могутня, чудова. Дізнаємося, що означає слово патріот. З’ясуємо, чому ми повинні шанувати державні символи і як потрібно поводитись, коли звучить головна пісня країни.

І V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Розповідь учителя. Україна у найдавніші часи

Наш народ споконвіку живе на своїй землі. Відомо, що колись, більше ніж півтори тисячі років тому, на наших землях жили люди, яких називали словя’нами. Оскільки Україна розташована у східні частині Європи, слов’янські племена дістали назву східних. Їхніми сусідами були західні слов’яни, які дали початок таким народом, як поляки, чехи, словаки, а також південні слов’яни – з них походять болгари, серби, хорвари, македонці.

У ІХ столітті наші пращури заснували свою державу, яка називалася Київська Русь, тому що столицею її було місто Київ, а стародавні слов’яни називали себе русами.

Правителів тієї держави називали князями. Були серед них великі воїни, які мужньо захищали свої землі від нападів чужинців. Так, уславилися своїми подвигами князі Олег, Ігор та Сятослав. Були серед них мудрі правителі, які дбали про лад і добробут на нашій землі. Серед них найвідомішими вважаються Володимир Великий і Ярослав Мудрий.

– Що ви знаєте про князя Володимира?

Володимир відомий тим, що запровадив у Київській Русі християнську релігію. А Ярослав Мудрий (так його прозвали сучасники) приймав перші закони, відкрив школи, розповсюджував освіту.

Пройшов час, через внутрішні чвари і напади чужинців Київська Русь була зруйнована.

Хто тільки не топтав українські землі – і литовські князі, і польські королі, і татаро-монголи, і австрійські монархи.

Ви будете вчити цікаву науку – історію і довідаєтесь про козаків, які захищали рідну землю, про боротьбу українського народу за вільне і спокійне життя, дізнаєтеся імена багатьох патріотів і запам’ятаєте їх.

– Хто такий патріот?

В. Сухомлинський, твори якого ми багато читали, говорив, що в серці дитини повинно бути три любові: любов до матері, рідної мови і рідної землі.

Любов до Батьківщини, до свого народу, відповідальність за долю України, готовність служити їй – найсвятіше громадянське почуття, що дістало назву патріотизм.

Це слово утворилося із грецького слова патріот із первісним значенням земляк, співвітчизник. Слово патріот, у свою чергу, було утворено від слова патріа – батьківщина, батьківська земля.

Патріот України – людина, яка любить свою землю, свій народ. Справжніми патріотами називають тих людей, чия любов була дієвою, хто не на словах, а важкою самовідданою працею дбав про розквіт України, її культури, мови, економіки, духовності.

І тільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада прийняла історичний Акт проголошення незалежності – здійснилася мрія багатьох поколінь патріотів рідної землі.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]