Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3. н, нн , написання прикметнків.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
12.08.2019
Размер:
99.33 Кб
Скачать

Одна і дві букви н у прикметниках. Написання складних прикметників разом, окремо і через дефіс

Дата _____________

Клас _____________

Урок №

Тема уроку. Одна і дві букви н у прикметниках. Написання складних прикметників разом, окремо і через дефіс.

Мета уроку: з’ясувати написання однієї та двох букв н у прикметниках, правопис складних прикметників; сприяти засвоєнню учнями правил написання складних прикметників разом, окремо і через дефіс, виробленню в учнів правил на застосування вивчених правил на практиці; виховувати в них кмітливість, самостійність, мислення.

Лексична тема. Я і українська мова. Краса і багатство рідної мови

Тип уроку. Комбінований

Методи і прийоми: розповідь з елементами бесіди, коментування, конструювання, творча робота, робота з підручником.

Обладнання уроку: таблиці, роздатковий матеріал, схема

Внутрішньо предметні зв’язки – Культура мовлення і стилістика. Використання в мовленні прикметників-синонімів. Правильне вживання в мовленні вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників.

Лексикологія і фразеологія. Засвоєння прикметників-означень, фразеологізмів з прикметниками. Прикметники-синоніми та антоніми.

Текст (риторичний аспект). Роль прикметників-епітетів у розкритті задуму висловлювання.

Між предметні зв’язки – використання прикметників для точного опису предметів, явищ і подій (географія, історія, ботаніка), епітет, порівняння, метафора (література).

Використана література

  1. Глазова О.П. Кольорове слово: Посібник для вчителя.6 клас. – Харків: Веста, 2004. – 45с.

  2. Написання складних прикметників. Виражальні можливості прикметника: урок у 6 класі / І. Д. Вілісова // Вивчаємо українську мову та літературу (Основа) : Науково-методичний журнал. - 2008. - N 25. - С. 12-14.

  3. Ожигова О.В. Ріда мова. Книга для вчителя: календарне планування та розробки уроків. 6 клас. – К.: Грамота, 2006. – 272с.

  4. Онищук В.А. Типи, структура и методика урока в школі. – К., 1976.

  5. Орфографічний словник української мови. - К., 1994.

  6. Орфоепічний словник / Укл. Погрібний М.І. - К., 1983.

  7. Різнорівневі комбіновані завдання під час вивчення самостійних частин мови / М.І. Горенко // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2008. - N27. - С. 29-34.

  8. Сучасна українська літературна мова: Підручник / За ред. М.Я.Плющ. - К., 1994.

  9. Чукіна В.Ф. Граматика української мови в таблицях і схемах: Довідкове видання. - К., 1997.

  10. Шкуратяна Н.Г., Шевчук С.В. Сучасна українська літературна мова: Модульний курс: Навч. посіб.- К.: Вища шк., 2007.

  11. Ющук І.П. Українська мова.- К.: Либідь, 2005.

План уроку

  1. Організаційний момент (1-2 хв.)

  2. Перевірка домашнього завдання(3-5 хв.)

  3. Актуалізація опорних знань(5-7 хв.)

  4. Повідомлення теми і мети уроку(1-2хв.)

  5. Сприйняття і розуміння навчального матеріалу(10-15 хв.)

  6. Закріплення вивченого матеріалу(7-10 хв.)

  7. Підбиття підсумків уроку(1-2 хв.)

  8. Підготовка учнів до виконання домашнього завдання(1-2 хв.)

Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Привітання

  • Добрий день. (Добрий день).

  • Сідайте.

  1. Організація класу до уроку

  • Заспокоїлися, привели речі на парті до порядку. Перевірили чи все необхідне є на парті: підручник, зошит, літературознавчий словник, ручка. Сіли рівненько, ручки склали на парту.

  • Хто відсутній сьогодні? (Сьогодні на уроці відсутні ….. через хворобу, з невідомих причин).

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Робота за індивідуальними картками

Картка 1

Завдання: записати речення, розкриваючи дужки.

Будь (не) щадним до ворогів Батьківщин нашої, люби нард свій. (Не) вмируща пісня правда буде в краї вік цвісти. Ясні зорі, тихі води, на траві блищить роса – української природи (не) повторна краса.

Картка 2

Завдання: спишіть словосполучення розкриваючи дужки.

(Не) роздільне життя з природою; (не) зрівняний пейзажист; (не)звичайні полотна; (не) похмурий, а сонячний майстер; (не) рухомі, а застиглі хмари на полотнах; (не)земні звуки музики; щось (не) вимовне в очах; (не)швидкий, а задумливий погляд; (не) прості, а шляхетні манер; (не) ординарний маестро.

Картка 3

Завдання: від поданих іменників утворіть прикметники. Запишіть слова парами. У прикметниках виділіть суфікси.

Зразок. Черемха — черемховий.

І. Барвінок, яблуня, криця, січ, песець, волошка, марш, борщ, цибуля, радій, алюміній.

Картка 3

Завдання: від поданих іменників утворіть прикметники. Запишіть слова парами. У прикметниках виділіть суфікси.

Зразок. Черемха — черемховий.

Обряд, гай, нуль, кущ, спаржа, мигдаль, фарш, вуглець, матч, клей, магній.

  1. Перевірка домашньої вправи

  • Яка вправа була задана додому? (Додому була вправа 414).

  • Що потрібно було зробити у цій вправі? (В ній потрібно скласти і записати речення з запропонованими прикметниками так, щоб вони виступали означенням і присудком.).

  1. Сформулювати правила написання не з прикметниками. Навести приклади

  • Сформулюйте правила, коли не з прикметниками пишеться разом. Наведіть приклади.(Не з прикметниками пишемо окремо, якщо прикметник без не не вживається, якщо прикметник з префіксом не можна замінити синонімом. Наприклад: невгамовний, негайний, невірний (помилковий).

  • Сформулюйте правила, коли не з прикметниками пишеться окремо. Наведіть приклади. (Не з прикметниками пишеться окремо, коли прикметник, перед яким є не протиставляється, якщо між не і прикметником можна вставити слова є, був. Наприклад не далекий, а близький; ніч була не холодна (ніч не була холодною) ).

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Фронтальне опитування

Яка частин мови називається прикметником? (Прикметником називається самостійна частина мови, яка виражає ознаку предмета або його приналежність і відповідає на питання: який?яка?яке?чий?чия?чиї?).

На які групи поділяються прикметники за значенням?(За значенням прикметники поділяються на якісні, присвійні і відносні).

Які прикметники називаються якісними, відносними, присвійними? (Якісні прикметники відповідають на питання який?яка?чий?чия? і називають ознаки предмета, що сприймаються через відчуття. Відносні прикметники відповідають на питання який?яка?яке?які? і називають ознаку через відношення до предмета (вчорашній, дощовий, мовний. Присвійні прикметники відповідають на питання чий?чия?чиє?чиї? і називають ознаку за належністю предмета кому-небудь(материна, Наталчин)).

Які прикметники можуть утворювати короткі форми? (Тільки якісні прикметники можуть утворювати короткі форми).

Які ступені порівняння мають якісні прикметники? (Якісні прикметники мають вищий і найвищий ступені порівняння).

Що означають форми вищого і найвищого ступенів порівняння? (Вищий ступінь порівняння означає, що якість якогось предмета більша чи менша, ніж якість іншого предмета. Найвищий ступінь порівняння означає, що якість якогось предмета виявляється в найвищій мірі).

Які існують форми порівняння прикметників?(Існують проста і складена форми порівняння якісних прикметників).

  1. Розподільний диктант

  • Відкрийте свої зошити запишіть число, класна робота.

  • Уявно поділіть зошит на дві частини.

  • Запишіть прикметники у дві колонки: в першу – твердої групи, а в другу – м’якої.

  • Народний, пісенний, осінній, вечірній, козацький, ратний, майстерний, ранній, сусідній, хатній, широкий, веселий, працьовитий, доброзичливий, художній, досвітній, житній, пшеничний, передній, останній, крутий, нещадний, могутній, майбутній.

Твердої групи

М’якої групи

Народний пісенний козацький ратний майстерний пшеничний крутий нещадний

Осінній вечірній ранній художній досвітній житній передній останній могутній майбутній

  • Перевіримо, як справилися з завданням. Один зачитає, а всі інші уважно слідкуйте і якщо в когось не так, то піднімайте руку. (Учень називає спочатку прикметники твердої, а потім м’якої групи. Слідкую за правильністю виконання завдання).

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми продовжуємо працювати над темою прикметник. З’ясуємо правила написання однієї та двох букв н у прикметниках, правопис складних прикметників. Будемо виробляти вміння застосовувати вивчені правила на практиці.

- Чи хочете ви бути, будьте уважними і старанними, бо кожного для у своєму мовленні ми вживаємо прикметники. Та от правильно їх відобразити у на письмі не завжди вдається.

- Давайте, поставимо собі ціль: навчитися правильно використовувати прикметники у своєму мовленні і передачі їх на письмі.

V. Сприйняття і розуміння навчального матеріалу

1. Робота з схемою

- Подивіться на схему. Прочитайте слова спочатку в кружечках, а потім у стовпчику. Зверніть увагу як наголос впливає на написання однієї та двох букв н.

г линяний нескінченний нездоланний незрівнянний нескінченний

- Скільки букв пишеться в ненаголошених суфіксах –ан, -ян, -ен, -ин?

- А скільки в наголошених – анн, -янн, -енн?

Висновок: у прикметниках пишеться нн, якщо вони утворені за допомогою суфікса н і твірна основа закінчується на н: цінний

Ненаголошені прикметникові суфікси –ан, -ян, -ен пишуться з однією буквою н: глиняний.

Наголошені прикметникові суфіки –анн, -янн, -енн пишуться з двома буквами нн: незліченний.

Суфікси – ин, -ін (після й - їн), що вживаються на позначення присвійних і відносних прикметниках, пишуться з однією буквою н.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]