Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
9.docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
29.07.2019
Размер:
26.32 Кб
Скачать

Заняття 9

Тема: «Заснування британського законодавства: Хартія Вольностей.»

Вид заняття: лекція - семінар (практичне)

Тип заняття: комбіноване

Мета: надати студентам іншомовну інформацію з теми, ознайомити із новою лексикою по темі, практикувати навички використання у мовлення професійної лексики, практикувати навички читання і розуміння іншомовного тексту; розвивати логічне мислення, вміння висловлювати свою думку; виховувати почуття необхідності вивчення іноземної мови для майбутньої професії, розширювати кругозір студентів щодо історії створення законів.

Обладнання: роздатковий матеріал

Література: Just English/ Ю.Л. Гуманова

Структура заняття:

  1. Організаційний момент. (дата, чергові, відсутні, повідомлення теми, мети заняття)

  1. Уведення в іншомовне середовище:

- робота над статтею Конституції України (читання, опрацювання лексики шляхом перекладу )

Article 34

Everyone has the right to freedom of thought and speech, and to the free expression of his or her views and beliefs.

Everyone has the right to freely collect, store, use and disseminate [dɪ'sԑmɪneɪt] (розповсюджувати) information by oral, written or other means of his or her choice.

  1. Перевірка домашнього завдання:

  • відповіді на питання за текстом;

  • опрацювання дієслів з прийменниками.

4. Повідомлення нової теми:

  • введення нових слів:

under the threat – під загрозою;

to make promises – робити обіцянки;

to grant – видавати, надавати;

tension – напруга;

nobility – знать;

unrest – заворушення;

to draft and seal – скласти і поставити печатку;

unjust punishment – несправедливее покарання;

to stipulate – визначати;

fair trial – справедливий суд;

to levy taxes – брати податок;

without popular consent - без згоди народу;

to keep in prison – тримати у в’язниці.

  • читання тексту про себе (читання на розуміння основного змісту тексту, мета – вилучити потрібну інформацію), відповіді на питання:

  1. What were the two basic principles of the English system of government at the beginning of the 17th century?

  2. What political situation necessitated the granting of the Magna Carta?

  3. What provisions did the Magna Carta contain?

  4. Who enjoyed the rights granted by Magna Carta?

The Magna Carta

At the heart of the English system are two principles of government – limited government and representative government. The idea that government was not all-powerful first appeared in the Magna Carta, or Great Charter, that King John signed in 1215 under the threat of civil war.

Earlier kings of England had issued charters, making promises to their barons. But these were granted by, not exacted (вимагати) from the king and were very generally phrased. Later the tension between the Kings and the nobility increased. Since 1199 John’s barons had to be promised their rights. It is, therefore, not surprising that Stephen Langton, archbishop [ɑ:tʃ'bɪʃəp] of Canterbury, directed baronial unrest into a demand for a solemn grant of liberties by the king. The document known as the Articles of the Barons was the last agreed upon and become the text from which the final version of the charter was drafted and sealed by John on June 15, 1215

The Magna Carta established the principle of limited government, in which the power of the monarch, or government, was limited, not absolute. This document provided for protection against unjust punishment and the loss of life, liberty, and property except according to law. It stipulated that no citizen could be punished or kept in prison without a fair trial. Under the Magna Carta, the king agreed that certain taxes could not be levied without popular consent.

Although the Magna Carta was originally intended to protect aristocracy and not the ordinary citizens, it came in time to be regarded as a cornerstone of British liberties. It is one of the oldest written constitutional papers.