План с (1й варіант – лежить на поверхні)
Спочатку слід визначити місячний обсяг виробництва, який має дорівнювати обсягу середнього (за вісім місяців) попиту:
Потім складається план виробництва та здійснюються відповідні розрахунки (див. табл.).
Таблиця
Розрахунок витрат, пов’язаних з реалізацією 1го варіанту плану С
Місяць |
Обсяг попиту, од. |
Обсяг вироб-ництва, од. |
Різниця між обсягом попиту та обсягом виробни-цтва, од. |
Динаміка запасу на складі, од. |
Витрати на зберігання запасу на складі,* грн. |
Втрати продажів, грн. |
1 |
2 |
3 |
4 = 3 -2 |
5 |
6 |
7 |
Квітень |
1400 |
1775 |
+ 375 |
200**+375=575 |
57520=11500 |
– |
Травень |
1600 |
1775 |
+ 175 |
575 + 175=750 |
75020=15000 |
– |
Червень |
1800 |
1775 |
– 25 |
750 – 25=725 |
72520=14500 |
– |
Липень |
1800 |
1775 |
– 25 |
725 – 25=700 |
70020=14000 |
– |
Серпень |
2200 |
1775 |
– 425 |
700 – 425=275 |
27520=5500 |
– |
Вересень |
2200 |
1775 |
– 425 |
275–425=-150, тобто = 0 |
– |
(150+25) 100грн. = 17500 |
Жовтень |
1800 |
1775 |
– 25 |
0 – 25 = -25, тобто = 0 |
– |
|
Листопад |
1400 |
1775 |
+ 375 |
0 + 375=375 |
37520=7500 |
– |
Разом: |
14200 |
14200 |
Х |
Х |
68000 |
17500 |
* станом на кінець кожного місяця
** 200 од. – початковий запас, що був наявним на складі на 1.04
Таким чином, при встановленні постійного місячного обсягу виробництва на рівні 1775 од. і маніпулюванні рівнями запасів готової продукції, загальний попит за вісім місяців обсягом 14200 од. буде задовільнено.
Витрати становитимуть: 68000 грн. – витрати на зберігання запасу на складі
17500 грн. – втрати продажів внаслідок відсутності необхідної кількості запасів готової продукції.
Всього: 85 500 грн.
Складаючи цей варіант плану слід пам’ятати про наявність початкового запасу 200 од.
Крім того, є певна некоректність у розрахунках, оскільки витрати на зберігання запасу розраховуються на весь місяць, так, ніби то вже 1го числа кожного місяця є повний обсяг запасу, хоча ця продукція ще навіть не вироблена!
Таким чином, доцільно перерахувати витрати на зберігання, виходячі з рівномірного виробництва (надходження на склад) та продажу (відвантаження зі складу) продукції. В цьому випадку при розрахунку витрат на зберігання враховується коефіцієнт 0,5, тобто умовно вважається, що при рівномірному використанні ресурсів на складі в середньому за період поставки зберігається половина запасу.
План С (2й варіант - скорегований)
Таблиця
Розрахунок витрат, пов’язаних з реалізацією 2го варіанту плану С
Місяць |
Обсяг попиту, од. |
Обсяг вироб-ництва, од. |
Різниця між обсягом попиту та обсягом виробни-цтва, од. |
Динаміка запасу на складі, од. |
Витрати на зберігання запасу на складі,* грн. |
Альтер-нативні витрати (втрати прода-жів), грн. |
1 |
2 |
3 |
4 = 2 – 3 |
5 |
6 |
7 |
Квітень |
1400 |
1775 |
+ 375 |
200**+375=575 |
20020+0,5375 20=7750 |
– |
Травень |
1600 |
1775 |
+ 175 |
575 + 175=750 |
57520+0,5175 20=13250 |
– |
Червень |
1800 |
1775 |
– 25 |
750 – 25=725 |
72520+0,525 20=14750 |
– |
Липень |
1800 |
1775 |
– 25 |
725 – 25=700 |
70020+0,525 20=14250 |
– |
Серпень |
2200 |
1775 |
– 425 |
700 – 425=275 |
27520+0,5425 20=9750 |
– |
Вересень |
2200 |
1775 |
– 425 |
275–425=-150, тобто = 0 |
0,542520=4250 |
150 100 = 15000 |
Жовтень |
1800 |
1775 |
– 25 |
0 – 25 = -25, тобто = 0 |
– |
25100 = 2500 |
Листопад |
1400 |
1775 |
+ 375 |
0 + 375=375 |
0,537520=3750 |
– |
Разом: |
14200 |
14200 |
Х |
Х |
67750 |
17500 |
* станом на кінець кожного місяця; виходячи з рівномірного виробництва та продажу
** 200 од. – початковий запас, що був наявним на складі на 1.04
Висновок: план С може бути реалізованим з витратами:
67759 грн. – на зберігання запасів;
17500 грн. – втрати продажів.
Всього: 85259 грн..
1й та 2й варіанти плану С відрізняються один від одного лише методиками обрахунків.
ЗАДАЧА 2 |
Задача щодо побудови графіка Гантта |
Розробити графік Гантта щодо виконання замовлення “виготовлення приладу ВК-12”. Схема складання наведена (див. рис. 1); інформація, необхідна для здійснення допоміжних розрахунків, подана в табл. Крім того, відомо, що тривалість перебування деталей на комплектувальному складі не має перевищувати 2 дні; тривалість випробувань готового приладу складає 5 днів; режим роботи підприємства – однозмінний, два вихідних дні.
Таблиця 3