
- •Євген плужник - один із провідних поетів «розстріляного відродження». Сповідальність, ліричність, філософічність поезії «для вас, історики майбутні...»
- •Перебіг уроку
- •I. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
- •II. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Опрацювання за підручником біографії письменника. Складання учнями хронологічної таблиці
- •5. Робота зі словником літературознавчих термінів. Повторення визначень
- •6. Виразне читання вчителем поезії «Для вас, історики майбутні...»
- •7. Самостійне читання учнями (мовчки)
- •8. Бесіда за змістом прочитаного
- •9. Ідейно-художній аналіз поезії за планом
- •10. Коментар учителя
- •III. Підбиття підсумків уроку
- •IV. Домашнє завдання
- •«Ніч... А човен - як срібний птах!», «річний пісок...... Урівноваженість душевного стану ліричного героя, мить і вічність у чуттєвому вираженні
- •Перебіг уроку
- •I. Організаційна частина
- •II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (оголошення теми, мети й завдань уроку)
- •III. Перевірка, оцінка й корекція раніше засвоєних знань, навичок і вмінь
- •2. Письмова робота за картками. Заповнити анкету письменника
- •4. Повідомлення про цікаві факти біографії письменника
- •IV. Сприйняття й засвоєння школярами нового матеріалу
- •2. Виразне читання поезії
- •4. Коментар учителя
- •5. Розповідь про останню збірку поезій є. Плужника «Рівновага»
- •9. Слово вчителя
- •11. Творче завдання
- •V. Осмислення, узагальнення й систематизація нових знань
- •1. Слово вчителя
- •2. Евристична бесіда
III. Підбиття підсумків уроку
Ознайомившись із поезією «Для вас, історики майбутні...» я: відчув(ла)... пригадав(ла)... пофантазував(ла)... Вибрати один із варіантів та закінчити думку.
IV. Домашнє завдання
1. Повторити відомості про життєвий та творчий шлях Євгена Плужника, подати визначення течій модернізму.
2. Підготувати повідомлення про річища модерних стильових течій, у яких розвивався талант поета або розповідь про цікавий факт із життя письменника.
Є. ПЛУЖНИК. «ВЧИСЬ У ПРИРОДИ ТВОРЧОГО спокою.....,
«Ніч... А човен - як срібний птах!», «річний пісок...... Урівноваженість душевного стану ліричного героя, мить і вічність у чуттєвому вираженні
Мета: продовжити ознайомлювати школярів із творчістю Є. Плужника; сприяти виробленню в учнів уміння працювати з додатковою літературою, поглибити навички ідейно-художнього аналізу поезії; виховувати високі духовні цінності.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. Організаційна частина
II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (оголошення теми, мети й завдань уроку)
III. Перевірка, оцінка й корекція раніше засвоєних знань, навичок і вмінь
1. «Міні-інтерв'ю». Робота в парах («журналіст» — « письменник»)
У діалозі повинно бути 4-5 питань. Кожна наступна пара учнів питання, що вже прозвучали, повторювати не може. Наприклад:
— Євгене Павловичу, де й коли ви народилися?
— Я народився 26 грудня 1898 року в слобідці Кантемирівка Богучарського повіту Воронезької губернії в сім'ї дрібного торгівця.
— Скажіть, будь ласка, у яких навчальних закладах Ви навчалися?
— Учився в сільській школі, потім у кількох гімназіях — у Богучарі, Ростові, Боброві, у Київському ветеринарно-зоотехнічному інституті, пізніше — у Київському музично-драматичному інституті ім. М. Лисенка.
— У діяльності яких організацій Ви брали участь? — В Асоціації письменників (Аспис), що об'єднувала тоді всю «непролетарську» літературу Києва, пізніше став членом письменницької групи «Ланка», яка 1926 р. перетворилася на «Марс» (Майстерня революційного слова).
— Де й коли були опубліковані Ваші перші українські вірші?
— Перші українські вірші були опубліковані 1923 р. в київському журналі «Глобус» під псевдонімом Кантемирянин (від назви рідного села).
2. Письмова робота за картками. Заповнити анкету письменника
Справжнє ім'я Псевдонім Дата народження Місце народження Дата смерті Місце смерті Громадянство Рід діяльності Роки творчості Жанри творів
3. Повідомлення про річища модерних стильових течій, у яких розвивався талант поета
1-й учень. Плужник — митець-експресіоніст. Для нього світ позначений людськими стражданнями, болями, невинними смертями. Про громадянську війну в Україні він пише як про вселюдське лихо, всесвітні суспільні катаклізми. У центрі його ліричних мініатюр — картини розстрілів, безжально обірваного молодого життя, трагічна доля людини, безглуздя ситуації, коли брат убиває брата. З глибоким психологізмом змальовує епізоди розстрілів, спричинених «тотальною», «звичною жорстокістю», дією антигуманних сил. У річищі поетики експресіонізму Є. Плужник нехтує конкретним на користь узагальнення, майже алегорії. Експресіоністська поезія Плужника будувалась, за словами М. Рильського, на поетиці «короткого удару», щоб такими емоційно разючими образами передати жахливу руїну України. Цим він нагадує Василя Стефаника.
2-й учень. Євген Плужник мав могутній талант лірика, щоб замикатися лише в експресіонізмі. Придивлявся він до поетики імпресіоністів та неокласиків. Тому його творчій манері притаманні, за словами Миколи Бажана, філігранна витонченість разів, досконалість побудови поезій, інтелектуальна гра нюанами емоційної та звукової сфери. Збірки поета відбивають його тяжіння до філософії екзистенціалізму, що почала формуватися Європі. У його творах категорії самотності, страху та відображення покликані висвітлити антигуманність світу, пояснити, ому життя гірке й знецінене, яке місце людини в історії, підказати духовні орієнтири. Сила Плужника-екзистенціаліста — гуманізмі, стоїцизмі, увазі до інтенсивного духовного життя людини, у порушенні важливих і хвилюючих проблем буття людини XX ст.
3-й учень. Фахова критика не без підстав назвала Є. Плуж-ика «найвидатнішим майстром імпресіоністичної поезії XX сторіччя». Справді, деякі риси імпресіонізму, як, наприклад, інтелектуальна гра на нюансах емоцій, уникання дієслів, пуанилізм тощо, зразу помітні в поезії Плужника. Проте, є в нього й нетипові для імпресіонізму риси, як-от прагнення до мужнього ясного погляду на явища, конкретність образу, нахил о звичайної розмовної прози, рівновага ритмічних і смислових лементів. Та всі ті засоби Є. Плужник не запозичив як цілісні системи, а взяв їх, як окремі прийоми для власної оригінальної системи. Плужників поетичний лаконізм родиться із прагнення приглущити ядро, суть речі, дійти до найістотнішого, вирвати голу правду із лахміття масок і фальшу, здобути артистичну природ-ість і підняти весь дійсний вантаж свого дня й своєї доби. Євген Плужник — поет, який, не впадаючи в пафос, зумів в екстремальних умовах зберегти природний тон. А там, де був ризик пориву, навчився мовчати між рядками так, як це уміють тільки айстри першої руки.