Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
FR11 (Автосохраненный).doc
Скачиваний:
16
Добавлен:
13.11.2018
Размер:
6.61 Mб
Скачать
  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

Підготувати доповіді про життєвий : г&ор=агн Олеся Гончара.

Урок № 54

ПРОЗА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XX ст. ОЛЕСЬ ГОНЧАР.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТВОРЧОГО ДОРОБКУ, ГРОМАДЯНСЬКА

Клас:

Дата:

Й ЖИТТЄВА ПОЗИЦІЯ, РОЛЬ У ДУХОВНОМУ ВІДРОДЖЕННІ НАЦІЇ

Мета: ознайомити старшокласників із життям і творчістю, грома­

дянською й життєвою позицією Олеся Гончара, з’ясувати роль митця в духовному відродженні нації; учити добирати необ­хідний матеріал з літератури; розвивати мовлення, допитли­вість, уміння зіставляти факти, робити висновки; виховувати активну громадянську позицію.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фотовиставка про життя і творчість О. Гончара, експозиція творів митця, епіграф.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми й мети уроку

  1. Опрацювання навчального матеріалу

  1. Слово вчителя (загальпа характеристика прози II половини XX ст.)

Щоб збагнути художній світ творів 0. Гончара, необхідно усвідомити, які події суспільного життя впливали па світовідчуття письменника, які тенден­ції розвитку в літературі були наявні в цей період.

Наприкінці 50-х — у першій половині 60-х рр. XX ст. інтенсивно розви­вається лірична проза. Головний її інтерес зосереджувався на почуттєвому світі героя. Емоційний спалах, «картинка» настроїв, освітлений внутрішнім світлом пейзамс — усе це привертало увагу прихильників ліричної прози. Є. Гуцало широко використовував у своїй творчості цей жанр. У ліричній прозі застосовується персонажна оповідна стратегія: автор відходить па дру­гий план, вивільняє місце героєві, який сповідається перед читачем. Тому на всьому лежить відсвіт героя — його світобачення, світорозуміння.

У ^0-х — 70-х рр. XX ст. активізується конкретно-аналітична проза, яка культивувала психологічний аналіз. Герой розвивався за власною логікою характеру, був пепрогнозованим і часом чинив опір авторові (аж до бунту), бо мав свій погляд на суспільний розвиток. Усе мало бути так, як у житті — це основне гасло прози цього спрямування. Яскравими представниками такого роману є Володимир Дрозд, Григір Тютюнник, Юрій Щербак та інші.

У 70-х рр. XX ст. активно розвивається химерна проза. Найбільшого роз­голосу набули романи Василя Земляка «Лебедина зграя», Володимира Яворів- ського «Оглянься з осені», Євгена Гуцала «Позичений чоловік...»; повісті Воло­димира Дрозда «Ирій» та «Самотній вовк», написані в цій стильовій манері.

Основними ознаками такої прози є «химерне» мислення, якому притаманні часовопросторові зміщення, метаморфози з героями, відверті алогізми: тут герой може природно перетворитися на їжачка, груші — вирости на вербі, а домовичок — сидіти серед людей у хаті й грітися на жердині. Не чужі їй емоційність, експресивність письма, напівфантастичність образів.

Українська література в другій половині 50-х — 80-х рр. інтенсивно куль­тивує історичну прозу. Визнання читача дістали романи Семена Скляренка «Володимир», «Святослав», РоманаІваничука «Мальви», «Манускрипт з вулиці Руської», «Вода з каменю», «Черлене вино»; Романа Федоріва «Жбан вина», Юрія Мушкетика «Яса», Івана Білика «Меч Арея», «Похорон богів» та інші.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]