- •Модуль 1
- •3 Розрахунки зубчастих передач
- •1 Вибір електродвигуна
- •Модуль 1
- •2 Кінематичні розрахунки
- •2.1 Розрахунок передаточних чисел
- •2.2 Розрахунки частот обертання
- •2.3 Розрахунки потужностей і моментів, що обертають
- •3 Розрахунки зубчастих передач
- •3.1 Проектувальний розрахунок швидкохідної ступені 1-2
- •3.2 Проектувальний розрахунок тихохідної ступені 3-4
- •3.3 Перевірочний розрахунок ступені 1-2
- •3.4 Перевірочний розрахунок ступені 3-4
- •Література
2.2 Розрахунки частот обертання
Частота обертання муфти дорівнює частоті обертання вхідного валу редуктора і встановленої на цьому валу шестерні швидкохідної ступені
nдв = nмуф = nш =nz1 = 1445 мин-1.
Частота обертання проміжного валу редуктора і закріплених на нім колеса швидкохідної ступені і шестерні тихохіднї ступені:
nпр = n z2 =nz3 = n z1/ u12ст = 1445 /2,5 = 578 хв-1.
Частота обертання вихідного (тихохідного) валу двоступінчатого редуктора, веденого колеса тихохідної ступені і провідної зірочки ланцюгової передачі рівні:
nвих = n т =nz4 = nзір = n z3/ u34ст = 578 /1,8 = 321,1 хв-1.
2.3 Розрахунки потужностей і моментів, що обертають
Потужності, передаванні окремими елементами приводу:
Рвщ = Рпотр = 4,71 кВт;
Рмуф = Рпотр ηмуф = 4,71 х 0,98 = 4,616 кВт.
Рz1 = Рвх ηпід = 4,616 х 0,99 = 4,57 кВт.
Рz2 = Р z1 ηзач = 4,57 х 0,97 = 4,43 кВт.
Рz3 = Р z2 ηпід = 4,43 х 0,99 = 4,39 кВт.
Рz4 = Р z3 ηзач = 4,39 х 0,97 = 4,26 кВт.
Рвих = Р зір = Рz4ηпод = 4,26 х 0,99 = 4,214 кВт.
Моменти, що обертають:
Тдв = 9550 (Рвщ/ nвщ) = 9550(4,71/1445) = 31,1 Нм.
Тмуф = 9550 (Рмуф/ nвх) = 9550(4,616/1445) = 30,51 Нм.
Т z1 = 9550 (Р z1/ n z1) = 9550(4,57/1445) = 30,2 Нм.
Т z2 = 9550 (Р z2/ n z2) = 9550(4,43/578) = 73,2 Нм.
Т z3 = 9550 (Р z3/ n z3) = 9550(4,39/578) = 72,5 Нм.
Т z4 = 9550 (Р z4/ n z4) = 9550(4,26/321,1) = 126,6 Нм.
Т вих = Тзір = 9550 (Р вих/ n вих) = 9550(4,214/321,1) = 125,3 Нм.
Результати розрахунків приведені в табл..2
Таблиця 2 – Результати кінематичних розрахунків
|
Парамет-ри
|
Електро-двигун |
Муфта |
Редуктор
|
Ланцюгова передача |
|||
|
z1 |
z2 |
z3 |
z4 |
||||
|
n, хв-1 |
1445 |
1445 |
1445 |
578 |
578 |
321,1 |
321,1 |
|
Р, кВт |
4,71 |
4,616 |
4,57 |
4,43 |
4,39 |
4,26 |
4,214 |
|
Т, Нм |
31,1 |
30,51 |
30,2 |
73,2 |
72,5 |
126,6 |
125,3 |
|
u |
- |
- |
2,5 |
1,8 |
1,4 |
||
3 Розрахунки зубчастих передач
3.1 Проектувальний розрахунок швидкохідної ступені 1-2
Вихідні дані вибираємо з результатів кінематичного розрахунку табл.1.
Р1 = 4,57 кВт; Р2 = 4,43 кВт;
n1 = 1445 хв-1; n2 = 578 хв-1;
u12 = 2,5.
Призначення матеріалів і розрахунок напруги, що допускається.
Приймаємо для виготовлення прямозубої циліндричної шестерні і колеса Сталь 45 з термообробкою – поліпшення.
Для шестерні твердість поверхні зубів Н1= 269...302 НВ (табл.26 [3]). Для розрахунку приймаємо твердість Н1 = 285НВ ; σВ1=890 МПа, σт1= 650 МПа при діаметрі заготовки до 80 мм;
Для колеса твердість зубів на 35 НВ менше твердості зубів шестерні. Приймаємо твердість поверхні зубів Н2= 235…262 НВ (табл.26 [3]). Для розрахунку приймаємо твердість Н2 = 250НВ ; σВ2=780 МПа, σт2= 540 МПа при діаметрі заготовки до 125 мм;
Контактна напруга, що допускається:
![]()
де σH lim b – межа контактної витривалості, відповідна базовому числу циклів NНО.
KHL – коефіцієнт довговічності;
SH- коефіцієнт безпеки;
ZR – коефіцієнт, що враховує шорсткість зв'язаних поверхонь;
Zv - коефіцієнт, що враховує вплив коловоої швидкості;
KL - коефіцієнт, що враховує вплив мастила;
KXH - коефіцієнт, що враховує вплив розміру колеса.
Для шестерні:
σH lim b = 2ННВ + 70 = 2 · 285 + 70 = 640 МПа (табл. 28[3]).
SH = 1,1 (табл. 29[1]).
<
1, приймається рівним 1, оскільки повинен
знаходитися в межах 1≤ KHL
≤ 2,6 (стр.91[3]).
де NНО – базове число циклів зміни напруги, відповідне тривалій межі витривалості.
NHO = 30H HB 2,4 = 30∙2852,4 =23374855;
NHE – еквівалентне число циклів зміни напруги. Розраховується з врахуванням даних режиму навантаження.

ZR = 1 (прийнятий 7-й клас точності);
Zv =1 (очікується V< 5 м/с);
KL =1 (рясно змащувана передача);
KXH = 1 (очікуваний діаметр колеса менший 700 мм).
[σ]H1=640·1·1·1·1·1/1,1=
582 МПа.
Для колеса:
σH lim b = 2ННВ + 70 = 2 · 250 + 70 = 570 МПа (табл. 28[3]).
SH = 1,1 (табл. 29[1]).
<
1, приймається рівним 1.
NHO = 30H HB 2,4 = 30∙2502,4 =17067789;
NHE2 = NHE1/u12 = 667329900/2,5 =266931960
ZR = 1 (прийнятий 7-й клас точності);
Zv =1 (очікується V< 5 м/с);
KL =1 (рясно змащувана передача);
KXH = 1 (очікуваний діаметр колеса менший 700 мм).
![]()
Для прямозубих передач за розрахункову береться менша з двох напруг, що допускаються, які визначені за матеріалом шестерні і колеса. У нашому випадку [σ]Н роз = [σ]Н2 = 518 МПа.
Призначаємо коефіцієнти.
Для прямозубих зубчастих коліс коефіцієнт ширини зубчастого колеса відносно міжосьової відстані ψba =b/a назначається в межах 0,20…0,40 і вибирається з ряду по ГОСТ 2185-76 (табл.30) [1]. Приймаємо ψba = 0,315.
Коефіцієнт КН = КНα КНβ КНν
КНα – коефіцієнт, що враховує розподіл навантаження між зубами. Для прямозубих передач приймається = 1.
КНβ - коефіцієнт, що враховує розподіл навантаження по ширині вінця.
По табл.37[3] при b/d1 = ψba (u12+1)/2 = 0,315(2,5+1)/2 = 0,55; (колесо приробляється; положення колеса - поблизу однієї з опор) КНβ = 1,06.
КНν – коефіцієнт динамічності навантаження. У проектувальних розрахунках приймається рівним 1,2 [3, стр.96].
Розраховуємо
міжосьову відстань.

Приймаємо з табл.32 [3]. а = 90 мм.
Призначення модуля.
mn = (0,01…0,025)a – (0,01…0,025)90 = 0,9…2,25 мм.
Приймаємо з табл.33 [3]. m = 2 мм.
Призначення чисел зубів.
(Z1 +Z2) = (2a)/mn =(2∙90)/2 = 90
Z1 = (Z1 +Z2)/(U1-2+1) = 90/(2,5+1) = 25,7
Приймаємо Z1= 26.
Z2 = (Z1 +Z2)- = 90 – 26 = 64.
U1-2ф = Z2/ Z1 = 64/26 =2,46
<[
U ]=2,5%.
Розрахунок геометричних розмірів зубчастих коліс.
Ширина вінця колеса:
b2 = bω ≈ ψba∙ a = 0,315 ∙ 90 = 28,35 мм.
По табл.34 приймаємо b2 = 30 мм.
Ширину шестерні приймаємо на 2…5 мм більше для компенсації неточностей монтажу.
b1 = b2 + 4 = 30 + 4 = 34мм.
d1 = m ∙ z1 = 2∙ 26 = 52 мм – діаметр ділильного кола.
da1 = d1 + 2m = m(z1+2) = 52 + 2 ∙ 2 = 56 мм – діаметр кола виступів.
dƒ1 = d1 – 2,5m = m(z1+2,5) = 52 – 2,5 ∙ 2 = 47 мм – діаметр кола западин.
d2 = m ∙ z2 = 2∙ 64 = 128 мм.
da2 = d2 + 2m = 128 + 2 ∙ 2 = 132 мм.
dƒ2 = d2 – 2,5m = 128 – 2,5 ∙ 2 = 123 мм.
Перевірка: d1/2 + d2/2 = а
52/2 +128/2 = 90 мм.
Призначення міри точності
Підставою для призначення міри точності зубчастих коліс є колова швидкість
>
2 но < 6 м/с
Призначаємо міру точності 8В (табл.35,36).
