- •Задача на тему "Економіка праці й соціально-трудові відносини"
- •Задачі на тему "Визначення ціни та вартості товару"
- •Задачі на тему "Складання калькуляції виробів"
- •Задачі на тему "Розрахунок заробітної плати різних категорій працівників"
- •Задачі на тему "Розрахунок показників продуктивності праці"
Задача на тему "Економіка праці й соціально-трудові відносини"
Визначити продуктивність праці і фонд оплати праці на підприємстві, а також середню оплату праці відрядників і почасових за минулий і звітний періоди, за таких умов:
1) У минулому періоді обсяг виробництва продукції по підприємству склав 18,5 млн.грн.
2) У звітному періоді обсяг виробництва продукції збільшився на 16%.
3) У минулому періоді чисельність відрядників становила 320 чоловік, а почасових 148 осіб.
4) У звітному періоді чисельність відрядників збільшилася на 8%, а почасових залишилася на тому ж рівні.
5) Оплата праці відрядників і почасових у звітному періоді збільшилася на 80% від величини продуктивності праці.
6) У минулому періоді оплата праці відрядників склала 1,9 млн.гр., а почасових - 1,1 млн.грн.
Рішення:
1. Визначимо обсяг виробництва за звітний період:
18,5 * 1,16 = 21,46 (млн.грн.)
2. Визначимо чисельність відрядників у звітному періоді
320 * 1,08 = 346 (чол.)
3. Визначимо чисельність персоналу в минулому і звітному періоду
Ч п / п = 320 148 = 468 (чол).
Ч о / п = 346 148 = 494 (чол.)
4. Визначимо продуктивність праці по підприємству в звітному і минулому періодах:
ПТ п / п = 18,5 / 468 = 39,53 (тис.грн.)
ПТ з / п = 21,46 / 494 = 43,44 (тис.грн.)
5. Визначимо частку зростання продуктивності праці в звітному періоді:
43,44 / 39,53 * 100% = 109,9%, тобто у звітному періоді по відношенню до минулого продуктивність праці зросла на 9,9%.
6. Визначимо частку зростання оплати праці працівників:
0,099 * 0,8 = 0,079, тобто заробітна плата працівників у звітному періоді збільшилася на 7,9%.
7. Визначимо оплату праці відрядників у звітному періоді:
1,9 * 1,079 = 2,050 (млн.грн.)
8. Визначимо оплату праці почасових у звітному періоді:
1,1 * 1,079 = 1,187 (млн.грн.)
9. Фонд оплати праці у звітному періоді складе
2,05 1,187 = 3,237 (млн.грн),
у минулому періоді
1,9 1,1 = 3 млн.грн.
10. Визначимо середньорічну оплату праці відрядників:
а) у минулому періоді - 1,9 / 320 = 5,938 (тис. грн.)
б) у звітному періоді - 2,05 / 346 = 5,925 (тис. грн.)
11. Визначимо середньорічну оплату праці почасових:
а) у минулому періоді - 1,1 / 148 = 7,432 (тис. грн.)
б) у звітному періоді - 1,187 / 148 = 8,02 (тис. грн.)
Таким чином, по завданню можна зробити висновок про те, що хоча підвищення продуктивності праці і дозволило збільшити фонд оплати праці і середньорічну оплату праці почасових, проте цього виявилося недостатньо для підвищення середньорічної оплати праці відрядників.
Задачі на тему "Визначення ціни та вартості товару"
Завдання № 1
Визначте оптову відпускну ціну товару, якщо собівартість його випуску 600 руб. За одиницю, рентабельність - 20% до витрат, ставка акцизу - 15%, ПДВ - 20%.
Рішення:
1 визначимо прибуток: прибуток = витрати * рентабельність = 600-0,2 = 120 руб.
2 визначимо ціну виробника = собівартість + прибуток = 600 +120 = 720 руб.
3 ціна оптова без пдв (115%) = ціна оптова 100% + акциз 15% = 720 * 1,15 = 828 руб.
4 ціна оптова з пдв (120%) = ціна оптова без пдв (100%) + пдв (20%) = 828 * 1,2 = 993,6 руб.
Відповідь: оптова ціна - 993,6 руб.
Завдання № 2
Визначити можливу рентабельність виробництва товару, якщо за умовами реалізації він може успішно продаватися за роздрібною ціною не вище 100 крб. За одиницю, торгова знижка - 15%, посередницька знижка - 10%, ставка ПДВ - 16,67%. Собівартість виготовлення товару - 50 руб.
Рішення:
1 Роздрібна ціна - 100 руб. Визначимо торговельну знижку: рц * тс = 100 * 0,15 = 15 руб.
2 Ціна закупівлі = рц-тс = 100-15 = 85 руб.
3 Посередницька знижка = 85 * 0,1 = 8,5 руб.
4 Ціна оптова з пдв = ціна закупівлі - посередницька знижка = 85-8,5 = 76,5 руб.
5 Сума пдв = ціна оптова * ставка ПДВ = 76,5 * 0,1667 = 12,75 руб.
6 Ціна оптова без пдв = ціна оптова з пдв-сума пдв = 76,5-12,75 = 63,75 руб.
Ціна виробника 63,75 руб.
Прибуток виробника = 63,75-50 = 13,75
7 Рентабельність = прибуток / витрати * 100 % = 13,75 / 50 * 100% = 27,5%
Відповідь: рентабельність дорівнює 27,5%