Запорізька гімназія №47
Запорізької міської ради
Запорізької області
План-конспект відкритого уроку з англійської мови в 7-а класі (з поглибленим вивченням іноземної мови) на тему: Охорона природи
підготувала:
вчитель англійської мови,
спеціаліст I категорії
Дакуніна А.В.
2010 Р.
Тема: Охорона природи.
Тип уроку: комбінований.
Практична мета: удосконалювати лексико-граматичні навички з теми “The Environment”, the second conditional, modal verbs; практикувати учнів виражати особисте ставлення до проблем навколишнього середовища.
Освітня мета: розвивати комунікативні навички.
Розвиваюча мета: розширити кругозір учнів, прищеплювати інтерес до вивчення навколишнього середовища.
Виховна мета: розвивати активну життєву позицію, спонукати до бережного ставлення та захисту навколишнього середовища.
Обладнання: підручник Tim Falla, Paul A Davies “Solutions Pre-Intermediate”, Oxford; мультимедійний проектор; презентація учительська “The Earth is our home”, учнівська “Global problems of our planet”; тематична пісня “Promise Song”; відеоролики “Our planet”, “The Rainforests of Indonesia”, “Protect the Environment!”; роздатковий матеріал: граматичні вправи MultiROM Unit 8; екологічний тест “How green are you?”.
(Перед початком відкритого уроку гостям пропонується переглянути тематичний відеоролик “Our planet”)
I Вступна частина
Організаційний момент
T: Good morning children!
P: Good morning teacher!
T: I’m glad to see you. Today we have an unusual lesson. There are many guests in our class room. Great our guests please.
P: Good morning! T: Thank you. Sit down, please. Who is on duty today?
P: I am on duty today.
T: Who is absent today?
P: All are present.
T: What is the day today?
P: Today is Saturday.
T: What is the date today?
P: It is the thirteenth of March.
T: Thank you. Sit down, please.
Повідомлення теми та мети уроку
Слайд 1-2
T: The topic of our today’s lesson is “The Earth is our home”. By the end of our lesson you should be able:
to actively use the knowledge of the vocabulary studied on the topic;
to use the Second Conditional;
to answer the global question how we can help the environment.
Слайд 3
Here’s the plan of our lesson. You will
practice the grammar (the Second Conditional);
watch the video “The Rainforests of Indonesia”;
try the quiz “How green are you?”;
play games;
read the text “Teen Action”;
create the environmental club.
Введення в іншомовну атмосферу
Фонетична розминка
Слайд 4
T: Now, to make your speech more fluent and to make your sound natural, let’s speak the tongue-twister (Додаток 1).
-
Don't trouble trouble until trouble troubles you
Listen to the tongue-twister.
Listen to the tongue-twister and repeat it chorally line by line.
Read the tongue-twister all together.
Read the tongue-twister as quickly as you can.
Who’s the best?
Лексична гра
Слайд 5
T: Let’s play the lexical game. Take the cards (Додаток 2) and divide into two groups (red and green). Find the topic words in the word square. I’ll give one minute.
P |
S |
G |
I |
E |
W |
A |
T |
E |
R |
P |
P |
O |
L |
L |
U |
T |
I |
O |
N |
H |
R |
T |
C |
O |
F |
Q |
R |
E |
U |
S |
E |
O |
R |
U |
B |
B |
I |
S |
H |
A |
I |
R |
T |
E |
T |
A |
O |
R |
E |
C |
Y |
C |
L |
E |
E |
X |
L |
W |
A |
R |
M |
I |
N |
G |
C |
S |
R |
A |
I |
N |
F |
O |
R |
E |
S |
T |
Слайд 6
T: Count the words. How many words have you found? Read the words.
Ps: water, pollution, global warming, rainforest, cut, trees, rubbish, air, recycle, reuse