Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Модуль 4утилизация 4.doc
Скачиваний:
7
Добавлен:
05.03.2016
Размер:
215.04 Кб
Скачать

Традиційна енергетика.

В залежності від виду первинної енергії розрізняють теплові електростанції (ТЕС), атомні електростанції (АЕС), гідроелектростанції (ГЕС). До ТЕС відносяться конденсаційні електростанції (КЕС) і теплофікаційні або теплоелектроцентралі (ТЕЦ). Електростанції, які обслуговують крупні жилі масиви, отримали назву державних районних електростанцій (ДРЕС). КЕС – працюють на органічному паливі і не виробляють теплової енергії. ТЕЦ – виробляють як електричну, так і теплову енергію у вигляді перегрітого води і пара.

В ТЕС потенціально хімічна енергія органічного палива (вугілля, нафти чи газу) перетворюється в теплову енергію водяного пару, яка, в свою чергу, переходить в електричну. У ядерних АЕС принцип той же, але топка парового котла заміняється на ядерний або термоядерний реактор.

ГЕС використовують відновлюючу енергію падаючого потоку води, яка перетворюється в електричну.

ТЕС, ГЕС, і АЕС – основні енергогенеруючі джерела і стан яких визначає рівень і можливості світової енергетики. Електростанції вказаних типів називають також турбінними.

Питоме вкладення, терміни будівництва на ТЕС значно нижчі за АЕС і ГЕС. Але саме нижча собівартості – енергія від ГЕС, потім у АЕС, а лиш потім у ТЕС. Необхідно враховувати місце розположення (є річка, чи видобуток палива тощо)

Потенціал України включає 44 потужних ТЕС, 7 ГЕС і 5 АЕС (Запоріжська, Південно – Українська, Ровенська, Чорнобильська, Хмельницька). АЕС мають потужність 24% від загальної потужності електростанцій України. Фактично виробляють 50%.

Розрізняють також об’єкти малої енергетики, які не входять в систему Міненерго України (малі котельні тд) Для них характерно низький рівень економічності, надійності і безпеки. ККД малих котелень в 1,5 – 2 рази нижче технічно допустимого рівня. Їх використання економічно оправдано лише в зв’язку з тим, що протяжні теплові сітки крупних ТЕС є дуже дорогими, і доцільні в умовах крупного постачальника. Тому мала енергетика, завдяки перевазі – автономності, повинна доповнювати централізовану систему енергозабезпечення.

Нетрадиційні і відновлювальні джерела енергії.

Тенденції до вичерпання природних ресурсів і високий рівень впливу традиційних джерел енергії на довкілля визвали у всьому світі інтерес до пошуку ефективних способів використання нетрадиційних і відновлюємих джерел енергії (НВДЕ). До основних НВДЕ відносяться: енергія сонця, вітру, теплоти Землі, біомаси (органічні відходи, солома), океанів і морів (припливів і відпливів, температурного градієнту), вторинні енергетичні ресурси (біогаз, теплові відходи пром і с/г підприємств). Планується, що об’єм використання окремих видів НВДЕ розподілиться наступним чином (у млн. т. у.т.): сонячна енергія – 36, геотермальна (землі) – 29, вітру – 7, біомаса – 7, інші – 7, всього – 86 млн. т.у.т.

Виходячи із географічних, науково – економічних і екологічних факторів для України найбільш доцільно використовувати енергію Сонця, вітру, біомаси, малих річок, геотермальна енергія.

Використання НВДЕ дозволяє знизити споживання нафтопродуктів на 5 – 7%, в т.ч. за рахунок сонця – 1,7%, вітроенергії – 2,8%, геотермальна енергія – 0,1%, біогаз – 0,2%, гидроенергія річок – 0,9 (великих 0,6)%.