Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

2. Економічний кругообіг. Потреби споживача

.docx
Скачиваний:
12
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
360.84 Кб
Скачать

План-конспект уроку

з економіки

для групи E-11

Тема: Продукт та економічна ефективність виробництва. Економічний кругообіг. Потреби споживача та споживчі блага. Закономірності поведінки споживача.

Мета: сформувати в учнів поняття про продукт та економічна ефективність виробництва, економічний кругообіг, потреби споживача та споживчі блага, закономірності поведінки споживача; розвивати економічне мислення; виховувати інтерес до вивчення курсу, актуалізувати та поглибити знання про виробництво як найважливішу сферу життєдіяльності людини; виховувати самостійність мислення, цікавість до теми.

Тип уроку: Комбінований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка присутності учнів на уроці та оголошення теми уроку.

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ

Перевірка Д/З.

  1. Які елементи процесу виробництва вам відомі?

  2. За яких умов ці елементи забезпечуватимуть створення кінцевого продукту виробництва?

  3. Як поєднати ці елементи, щоб виробництво було максимально результативним?

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Виробничі ресурси. Продукт та економічна ефективність виробництва.

Продукт виробництва – життєве благо, створене виробничими факторами

Ефективність =

Задача

На підприємстві виробляють 4000 одиниць товару щоденно за кількості робітників 40 осіб. Упровадження більш сучасного устаткування дозволило збільшити виробництво товару на 1000 одиниць і зменшити кількість працюючих на 50 %. Визначте, як змінилася продуктивність праці на підприємстві.

Потреби споживача. Споживчі блага

У людей різні потреби, які вони задовольняють, щоб забезпечити своє існування.

Потребами називають усі фізичні і духовні відчуття людиною певної необхідності,яку можна задовольнити за допомогою благ, тобто товарів та послуг.

Товар – це продукт праці, створений не для особистого споживання, а для обміну або продажу.

Послуга – це дія або вчинок людини, що приносить користь або надає допомогу іншій людині.

Обмеженість – це недостатність обсягу наявних ресурсів усіх видів для виробництва того обсягу благ, який люди хотіли б отримати.

Здатність речей і послуг задовольняти наші потреби називається споживчим благом.

Виникнення потреб залежить від багатьох чинників (додаток1)

Класифікація потреб:

  1. За характером виникнення:

  • Біологічні(базові, первинні)

  • Соціальні та породжені розвитком цивілізації (вторинні)

  • За засобами, що забезпечують задоволення потреб

    • Матеріальні

    • Нематеріальні (духовні)

  • За нагальністю задоволення

    • Елементарні(першочергові)

    • Вишукані(другорядні)

  • За способом задоволення

    • Індивідуальні

    • Колективні

    • Суспільні (загальнодержавні)

  • За критерієм значущості та ієрархії

    • Піраміда потреб Маслоу:

    1. Самореалізації

    2. Поваги

    3. Соціальні

    4. Безпеки і захисту

    5. Фізіологічні

    Класифікація споживчих благ:

    1. За шляхами надходження

    • Вільні

    • Економічні

    • Суспільні

  • За співвідношенням

    • Взаємозамінні(субститути)

    • Взаємодоповнюючи(комплементи)

  • За доступністю

    • Винятково доступні

    • Загальнодоступні

  • За конкурентністю

    • Конкурентні

    • Неконкурентні

  • За призначенням

    • Товари особистого споживання

    • Товари виробничого призначення (інвестиційні товари)

    • Особисті послуги

    • Комерційні послуги

    Для того, щоб не плутати поняття «потреба» і «споживче благо» спробуємо за допомогою схем побудувати діаграму Вена, із якої побачимо, що ж спільного й відмінного в цих поняттях:

    Закономірності поведінки споживача

    Так чи інакше, але всі ми змушені ходити по магазинах і робити покупки. Звісно, один віддасть перевагу ковбасі, другий - рибі, третій – овочам. Що нас при цьому об'єднує? Перед усіма завжди стоїть три питання.

    Споживач:

    1. Що купити?

    2. Скільки коштує?

    3. Чи вистачить грошей, щоб зробити покупку?

    Якщо виходити лише з власного досвіду, то кожен скаже, що людина у своєму виборі речей і послуг керується своїми доходами. Зіставляючи їх із цінами і власними смаками. Щоб дати відповідь на запитання «що купити?», треба з'ясувати корисність речі для споживача, на запитання «скільки коштує?» - дослідити ціну, а щоб з'ясувати, чи вистачить грошей, - визначити дохід споживача. Про ціни і доходи ми будемо говорити згодом, а щодо вподобань, тобто корисності, то вже зараз можемо зробити деякі узагальнення.

    • У більшості випадків людина поводить себе раціонально, тобто намагається зробити якнайкращим свій добробут.

    • Людина керується своєю власною оцінкою нагальності тієї чи іншої потреби.

    • Оцінка споживчого блага залежить від запасу або кількості товару, призначеного для споживання.

    • Споживач схильний постійно змінювати структуру споживання.

    Перелічені положення розроблені представниками одного з найвпливовіших напрямів економічної теорії – маржиналізму.

    Товари та послуги задовольняють потреби людини, тим самим вони мають корисність.

    Корисність – здатність товару або послуги задовольняти потреби людини.

    Корисність – це суб'єктивне поняття, тобто корисність певного товару буде суттєво різною для різних людей (наприклад, окуляри мають величезну корисність для людей з порушенням зору, але абсолютно некорисні для людини з відмінним зором.). Корисність вимірюється в одиницях, які називаються ютилями (U).

    ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    1. Опрацюйте § 3 підручника.