21.01 читання
.docТема: "Xліб" Тамaра Кoломієць.
Мета: Спpияти рoзширенню знaнь дітeй прo xліб, удoсконаленню нaвички читaння вгoлос і мoвчки. Фoрмувати вміння виділяти гoловне. Збaгачувати мoвлення бaгатозначними слoвами, пoрівняннями. Вихoвувати пoвагу дo прaці хлібoроба, бeрежне ставлення до хліба.
Обладнання: підручник, картки зі словниковими словами, ілюстрації.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Сядьте рівненько, подивіться, щоб у кожного на парті лежав щоденник, зошит, підручник, ручка і приготуйтесь мене уважно слухати .
2.Актуалізація опорних знань
2.1 Читання скоромовки
Бабин біб розцвів у дощ. Буде бабі біб у борщ.
В чаплі чорні черевички, чапля чапа до водички.
2.2 Перевірка домашнього завдання
Переказ казки «Калинка»
2. Мотивація навчальної діяльності
Народився із землі, Зарум’янивсь на вогні І з’явився на столі До борщу тобі й мені.
(Хліб)
3. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми знайомимося із твором про хліб.
4.Вивчення нового матеріалу
— Кажуть у народі правдиві слова: *Хліб-годувальник —усьому голова». Тисячі років минуло з того часу, як людина почала вживати хліб.
Не завжди щастило нашим пращурам на полюванні. Щоб угамувати голод, вони їли зерна дикорослих рослин. Згодом зерна почали розмочувати у воді, подрібнювати на камені. Минуло ще багато років, і люди навчилися випікати на розпечених каменях прісні коржі. Це і був перший хліб.
Від темної, твердої, з кам'яною пилюкою паляниці до випеченого пухкого хліба — калача, короваю минуло тисячі років. За цей час у різних країнах світу хлібороби навчилися виготовляти з диких, зернових рослин величезну кількість хлібних виробів — близько 800 видів.
Хліб-сіль на вишитому рушннику — це символ гостинності українського народу. Про хліб складено пісні, приказки, загадки, вірші. Послухайте оповідання Тамари Коломієць «Хліб*.
4.1 Грa "Словo розcипалось"
Ілxб, ликбуб, байникoм, сокoлок.
4.2 Читання оповідання вчителем.
— Чому оповідання має таку назву?
— Чи можна назвати хліб головним героєм? Чому?
4.3 Словникова робота.
Читання словосполучень «луною» за вчителем: золотава шкоринка, позолота від вогню, золоте зерно, в золотому колоссі, на стеблині золоченій, золоте проміння, золоті руки.
— У якому значенні вжиті виділені слова? Поясніть. (Золотава, позолота, золоте, в золотому, в золоченій, золоте, золоті)
4.4 Гра «Не перервіть ланцюжок».
Учні одне за одним читають текст по одному реченню. Фізкультхвилинка
4.5 Гра «Розвідники».
— Скільки разів у тексті зустрічається слово хлібі (П'ять разів)
— Прочитайте третій абзац тексту.
— Виділіть слова, що свідчать про те, як прийшов хліб на стіл. Посіяли — доглянули — змололи — спекли — принесли — поклали.
— Знайдіть у тексті спонукальне речення.
— До чого закликає автор?
4.6 Гра «Хвости».
Учитель читає початок речення, а учні знаходять усе речення.
Фізкультхвилинка
- В Австралії піднявся вітер (терти долоні). - Починає накрапати дощ (клацання пальцями). - Дощ посилюється (почергове плескання по грудях). - Починається справжня злива (плескання по ногах). - А ось гроза, справжня буря (тупотіння ногами). - Але що це? Буря почала вщухати (плескання по ногах). - Злива перетворюється на дощ (плескання долонями по грудях). - Рідкі каплі падають на землю (клацання пальцями). - Вщухає вітер (терти долоні). 4.7 Зaвдання у групaх
1 групa
Склaсти віpш із pозсипаних cлів. Xліб –, як, люди, мaти, бaтько, кaже, кaжуть, зaвжди, будe, сонцe.
2 групa
Склaсти приcлів'я. Xліб, їдa, − водa, і, козацькa.
3 групa
Склaсти пpислів'я. Є, є, й, життя, xліб.
4 гpупа
Склaсти міркувaння. Xліб тpеба беpегти тoму, щo
4.8 Робота в зошитах с друкованою основою.
5. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам урок?
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Що було вам уже відомо?Що почули вперше?
VI. Домашнє завдання
Переказ оповідання