Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
GOTOVO - копия.docx
Скачиваний:
34
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
70.47 Кб
Скачать

4. Заходи здійснення екологічного виховання молодших школярів в позакласний час

З метою розробки методики екологічного виховання молодших школярів в позакласний час ми створили відповідну модель. Дана модель передбачає проведення п’яти заходів. Представляємо детальний опис цих заходів.

Захід №1

Клас: 3

Тема: «Чиста вода - назавжди!»

Тип заняття: урок-бесіда

Мета: виховувати екологічну культуру школяра, вчити застосовувати знання про природу в новій ситуації, познайомити зі значенням екологічно чистої води для життя всього живого на Землі, вчити виконувати правила особистої екологічної безпеки.

Хід заняття

1. Вступна частина. Прослухання вірша С.Крупіна:

На одной планете

Дружно жили дети…

Травку не топтали,

Рек не загрязняли!

Все старательно, с умом

Берегли свой общий дом

Под названием Земля,

Где живём и ты, и я!

2. Оголошення вчителем теми і завдань заняття. Театралізована коротка вистава (залучаються учні старших класів на ролі феї та гнома).

Слідують слова вчителя: «Сьогодні до нас в гості прийшла фея Екологія та гном Економ». Входять учні старших класів, далі слідує текст по сценарію в формі бесіди:

Фея: Добрий день, хлопці! Я - фея Екологія . А що означає слово екологія?

Гном: Здравствуйте! Я - гном Економ! А хто скаже , що значить економити? - Що ж можна берегти ?

Фея: А, тепер вирішите моє завдання: одне велике дерево виділяє кисню стільки, скільки його необхідно для однієї людини. Скільки повинно бути дерев навколо нашої школи, якщо в ній навчаються 160 осіб?

Гном: А тепер відгадайте мою загадку:

Без чого не може мама

Ні готувати , ні прати ?

Без чого , ми скажемо прямо ,

Людині вмирати?

Щоб не було біди -

Жити не можна нам без... (води)

Вчитель: -Вірно! От сьогодні ми і познайомимося з водою ближче, дізнаємося як потрібно використовувати воду , чому її потрібно берегти.

3. Вчитель пропонує прочитати одному з учнів вірш на тему «Забруднення води» з дошки, а іншим висловити власну думки з приводу цієї теми.

4. Бесіда « Чому треба воду берегти».

Оголошуються наступні питання: яке значення має вода в житті людей, тварин, рослин? Яка нам потрібна вода? Який води, на вашу думку на землі більше?

Після відповідей учнів вчитель підводить підсумок: води на Землі одночасно і багато, і мало. Її багато в морях і океанах , але солона вода непридатна для пиття. Прісної води істотно менше і третина населення відчуває в ній недолік. Основні запаси води зосереджені в полярних льодах. Обмежені запаси прісної води ще більше скорочуються через їх забруднення.

5. Прослухання учнями казки «Жила-була річка» А. А. Рижова. Обговорення казки за допомогою питань вчителя:

- Яка була річка до зустрічі з людьми?

- Як річка допомагала людям?

- Як люди ставилися до річки?

- Що сталося з людьми , коли річка пішла?

- Уявіть , якби всі наші річки образилися на нас і пішли, що б з нами стало?

- А що б ви могли зробити для своєї річки?

Підведення висновків вчителем: не можна забруднювати водойми , від цього страждає все живе.

Далі вчитель проводить фізкультурну хвилинку, використовуючи віршик.

6. Далі вчитель пропонує дітям зібрати пазл, залучає до роботи всіх учнів. На зворотному боці зібраного пазлу буде напис: «Бережи кожну краплю води».

7. Узагальнююча бесіда.

Учні старших класів, відповідно до своїх ролей, завдають питання:

- Для чого потрібна вода?

- Навіщо потрібно берегти воду?

- Як допомогти річці , щоб вона стала чистою?

- Чим ми можемо допомогти своїй річці?

Захід №2

«Подорож в Екомісто»

Класи: 1-5

Тема: «Основи екології»

Тип заняття: урок-подорож

Мета: переконати учнів у необхідності дбайливого ставлення до навколишнього середовища і природи в цілому.

Завдання:

- ознайомити з глобальними проблемами забруднення планети Земля;

- Привити екологічне мислення;

- Сформувати основи екологічної культури;

- Навчити вирішувати екологічні завдання і проблеми;

Обладнання: маршрутні листи, плакати, фломастери, папір у форматі А-3, відро, сміття.

Хід роботи

1. Вступ

Ми зібралися тут для того, щоб ще раз нагадати один одному про те, що планеті, на якій ми живемо, загрожує небезпека, але в наших силах врятувати її. Сьогодні ми з вами поговоримо про природу. Про те, як потрібно любити і охороняти її багатства. Дізнаємося багато цікавого, познайомимося з новими поняттями, позмагаємося і виявимо справжніх любителів природи навколишнього середовища.

2. Оголошення теми і завдань заняття.

Вчитель зачитує вірш «Глобус» та оголошує тему: «Сьогоднішнє позакласне заняття присвячене захисту і охорони природи».

3. Гра. Вчитель пропонує прийняти всім участь у грі та оголошує ії правила:

Кожен клас отримає маршрутний лист. Час знаходження на станції не більше 10 хвилин.

1. Станція «Дитячі висловлювання».

Ведучий зачитує дитячі висловлювання про відходи. Завдання команд: постаратися зрозуміти , що мали на увазі діти. Наприклад:

Пластмаса

У мене дуже багато іграшок зроблено з неї.

Вона буває різнобарвною, і її дуже важко зламати.

Предмети , виготовлені з неї, мало важать.

Її не можна викидати, так як вона сама по собі в природі не розкладається.

2. Станція «Правила поведінки в природі».

Вчитель зачитує правила поведінки, а учням треба відгадати про які саме правила поведінки в природі йде мова. Наприклад:

Діти запам'ятати повинні

І зрозуміти:

Гнізда у пташок

Не можна розоряти!

3. Станція «Вгадай–ка».

Треба знайти у стрічках з буквами заховані назви тварин, обвести і назвати їх. Наприклад:

КЛМОРАТРИСЬІКУПР

ПРЕЕКЛДІТЛОСЬДКУПАВ

ВАКРНОШКАБАНЛДНПКСТ

4. Станція музична: «З піснею по життю».

Заздалегідь команди отримують завдання підготувати пісню пов'язану з екологією. Можна запропонувати для виконання (учням молодших класів) такі пісні: «В траве сидел кузнечик», «Жили у бабуси два веселых гуся».

Журі оцінює конкурс за 5-бальною системою.

5. Станція спортивна: Гра в «мусорбол».

Команди повинні закинути сміття, розкидане на спортивному майданчику (у спортивному залі), в варте на певній відстані відро за певний час. Кількість балів залежить від часу, витраченого на збори сміття.

6. Станція художня: «Мої сусіди по планеті».

Командам пропонують виконати на аркушах паперу колективний малюнок, на якому вони повинні зобразити своїх сусідів по планет. Час виконання 5-6 хвилин. Потім журі оцінюють малюнки по 5-бальній системі.

7. Станція захисна: «Будуємо Екоград» (захист екологічних проектів).

Ініціативна група учнів старших класів, проводячи цей захід, створюють начерк плану Екоград, на яке в ході гри будуть накладені малюнки проектів будівель, транспортних засобів, паркових масивів. За три тижні до гри вони роздають завдання учням.

Розробити проекти :

а) будівлі: багатоквартирний житловий будинок, приватний житловий будинок, дитячий садок, школа, торговий центр, будинок адміністрації. (звернути увагу на форму, матеріали, систему вентиляції або очищення повітря, використання рослин і тварин приміщені);

б) паркової зони (звернути увагу на планування, стиль, оформлення водойми на території парку, видове різноманіття рослин і тварин, ігрові майданчики, атракціони, місця відпочинку);

в) транспортного засобу (звернути увагу на розміри і форму машини, спосіб пересування, екологічну безпеку палива).

Формуються команди в кожному класі, в них входять: архітектор (представляє проект будівлі), інженер (представляє проект транспортного засобу), фахівець з озеленення (представляє проект паркової зони), фахівець- дизайнер (вимоги: вміння малювати, художній смак); дилер торгової фірми, що реалізує засоби та обладнання для очистки води та повітря (вимога: знання про способи очищення води та повітря. Спеціаліст підприємства з утилізації відходів (вимоги: знати способи утилізації різних відходів - паперу, скла, металу, пластмас і т.д.)

Роботи оцінюються за 12 бальною системою.

8. Підведення підсумків, нагородження.

Захід №3

Клас: 1

Тема: «Природа і людина»

Тип заняття: класна година (використання частково-пошукового методу)

Мета: Формування екологічної культури учнів

Завдання: виховувати любов і дбайливе ставлення до природи;  розвивати прагнення дізнаватися таємниці природи, брати участь у її захисту і охорони.

Хід заняття

1. Організаційний момент. Повідомлення теми вчителем.

Тему уроку ви дізнаєтеся, відповівши на питання:

  • У якого звіра дитинчата схожі на вовченят, але тільки у них кінчики хвостів білі. (Лисиця)

  • Сильний дощ з блискавкою і громом, іноді з градом. (Гроза)

  • Як називається суміш газів, необхідна для дихання живих організмів? (Повітря)

  • Ця речовина буває в твердому, рідкому і газоподібному стані. (Вода)

  • Замініть відгадки одним словом? (Природа)

Ми будемо говорити не тільки конкретно про природу; ще про що, пізніше дізнаєтеся.

2.Повторення пройденого матеріалу.

Послухайте вірш Яшина А. Я. і скажіть, про що ми ще будемо говорити (Вчитель зачитує вірш).

Оголошення теми заняття: «Природа і людина».

3. Бесіда.

Що означає вираз «бути людянішими»? Хто така людина? (Відповіді дітей)

Висновок (вчитель зачитує енциклопедичний матеріал): людина - частина природи, її живого світу. Людина - жива істота, що володіє даром мислення і мови, здатністю створювати знаряддя і користуватися ними в процесі суспільної праці, тобто розумна істота.

Що природа дає людині? ( Відповіді дітей)

(Ілюстрації : будинок , одяг , їжа , місця відпочинку, наштовхує на творчість і тд.)

Чи завжди людина правильно розумно відноситься до природи? (Відповіді дітей)

Порівняємо. Будинок-вирубка лісу (неправильна витрата). Їжа, одяг - знищення тварин і рослин. Місця відпочинку - забруднення території. Розвиток науки - погіршення екології, здоров'я.

Висновок. Неправильне ставлення і поводження з природою може привести до її загибелі і загибелі самої людини , адже він частина природи.

4. Складання правил правильного поводження з природою.

Вирубка лісу - посадка нового.

Браконьєрство - створення заповідників.

Забруднення води і повітря - установка очищувачів.

Відпочинок на природі - прибирання території.

Розвиток науки і техніки - дотримання правил користування природними ресурсами.

Висновок. Людина не зможе жити, не беручи від природи те , що йому потрібно. Тому, щоб уберегти природу від марнотратства, необхідно дбайливе, ощадливе ставлення до неї.

5. Підсумок заняття.

Що дізналися нового на занятті? Чому навчилися? (Правильно, дбайливо ставитися до природи)

6. Напуття.

Бережіть природу, все, що вона вам може дати. Адже людині відпущено так мало часу. Любіть сонце і зірки, насолоджуйтеся літнім теплом і сніжними зимами, зеленню лісів і холодним вітром. Треба лише вміти бачити красу і беззахисність в кожному її явищі. Будьте для неї охороною і захистом! Бережіть природу від поганих своїх помислів і дій.

Захід №4

План-конспект заняття гуртка «Рослини–символи України»

Класи: 3-6

Тема: «Подорож сторінками Червоної книги»

Тип заняття: урок-вікторина

Мета: Познайомити учнів з представниками рослинного і тваринного світу занесеними до Червоної книги України, розширити знання про природу рідного краю. Викликати в учнів почуття відповідальності за майбутнє України і Землі в цілому, розширити і поглибити знання з основи екологічної культури. Вчити учнів спілкуватися, висловлювати свою думку, виявити загальну ерудицію дітей.

Обладнання: магнітофон, плівка з голосами птахів, гербарій рослин, колекція насіння, картки з зображенням комах, грибів, лікарських рослин. Хід заняття

(Звучить музика. Діти займають свої місця за столами, які розставлені півколом).

1. Вступне слово керівника гуртка.

Керівник: Хочу привітати знавців – природолюбів. Ми - функціональна складова всієї природи, і якщо не стати на її захист, то може статися така трагедія,яка призведе до знищення багатьох видів рослин, тварин. Саме це підштовхнуло вчених до створення Червоної книги. Кожен вид в Червоній книзі занесено до однієї з 4 категорій (перераховує всі). Червона книга України вперше видана в 1977році. Друге видання Червоної книги вийшло в 1994 – 1996 років. Червона книга носить не тільки відомості про види рослин і тварин,які перебувають під загрозою зникнення, а в ній наводяться також заходи по їх збереженню.

2. Ознайомлення з правилами гри «Слабка ланка».

Керівник: Сьогодні ми помандруємо сторінками Червоної книги України та познайомимося з представниками рослинного світу занесеними до неї. Всі  ви це команда в складі 12 чоловік. Кожен гравець має таблиці на яких треба написати своє ім’я.

Гра складається з 5 раундів і після кожного раунду один гравець повинен залишити команду. Його ви визначити самі, методом голосування. На аркуші паперу пишіть ім’я того, кого ви вважаєте найслабшою ланкою. Чиє ім’я повторюється частіше, той гравець вибуває з гри. Гра триває доти поки не залишиться один гравець він і буде переможцем. При виникненні суперечливих ситуацій гравці мають право звертатись за допомогою до вболівальників. Якщо гравець не знає відповіді на питання покаже слово: «Далі», щоб не затримувати гру.

3. Отримання нових знань та закріплення вивченого на основі гри. І. Раунд

Керівник: Всім елементам біосфери загрожують незворотні зміни. Особливо небезпечними вони є для рослинного покрову. Який створює основу для життя на Землі.  Перша наша сторінка – рослини. До Червоної Книги України увійшло вже 541 вид рослин. Отож проведемо вікторину на знання цих видів (10 питань).

ІІ. Раунд

Завдання: визначити назву культурних рослин за насінням.

ІІІ. Раунд

Завдання: визначити назву рослини за гербарієм. 

ІV. Раунд

Завдання: Визначити назву  грибів за картинкою.

V. Раунд

Керівник гуртка: В Україні до рідкісних тварин можна віднести кожен третій

вид ссавців, земноводних і один з 10 видів птахів. Отож проведемо вікторину на знання цих видів (10 питань).

4. Підведення підсумків.

Ось і підійшла наша гра  до завершення, але таємниці природи ми

будемо відкривати щогодини, щотижня. Поруч з нами багато рослин і тварин, які потребують лагідного до себе ставлення. Щоб охороняти та захищати, треба знати тих, хто потребує захисту. Ця книга познайомить вас з тваринами й рослинами яких можна побачити в лісі, полі, на березі річки, вона допоможе пізнати їх і нагадати – одні вже стали рідкісними, інші можуть стати в найближчий час, третіх ще досить багато та їх треба зберегти. Людина має бути освіченою з питань навколишнього середовища, знати про шляхи примноження природних багатств, усвідомлювати потребу правил поведінки у природі.

Захід №5

Класи: 1-5

Тема: «Ліс-будинок природи»

Тип заняття: Екологічна екскурсія у ліс

Мета: продовжити формувати ціннісне ставлення до природи рідного краю у учнів, вихованців; закріпити досвід екологічно грамотної поведінки учнів, вихованців в природі; узагальнити отримані знання про природу; розвивати вміння працювати за планом; розвивати мовлення учнів, вихованців.

Обладнання: відеоматеріали, маршрутні листи, картки.

Хід заходу

1. Вступна бесіда . Визначення цілей і завдань заходу.

Здрастуйте! Сьогодні ми вирушаємо на екскурсію, прямо не виходячи з кабінету, бо екскурсія буде віртуальна , тобто на екрані ми побачимо все те, що могли б побачити в справжньому лісі , але насправді нас там не буде, ми просто пофантазуємо і уявімо , що ми начебто там .

Екологічна екскурсія в ліс! Значить, ми будемо закріплювати знання про правильну поведінку в лісі і повторимо отримані знання про природу. Ліс наш друг , помічник , а ми - друзі природи. Тому , відправляючись у гості, в ліс , давайте згадаємо правила культурної поведінки . Я покажу вам знаки, а ви скажіть , що вони означають. (не рвіть квіти , не шуміть в лісі , не губіть тварин і птахів , не смітити , чи не паліть багаття)

2. Визначення маршруту екскурсії.

Екологічна екскурсія проходитиме за визначеним маршрутом , який підкажуть тільки що названі вами знаки. Як ви думаєте , про що ми будемо говорити на цих зупинках. 1 ост . «Лісові дерева» , 2 ост . «Лікарські трави», 3 ост . « Полянка » , 4 ост . «Лісові мешканці».

Кожна група отримує маршрутний лист, в якому ви будете записувати висновки після кожної зупинки.

3. Проведення екскурсії.

Перша зупинка «Лісові дерева». Увага на екран! (перегляд відеофрагменту «Дерева лісу»)

- Що ви побачили в лісі? (Дерева).

- Для чого людині потрібні дерева? ( Роблять папір, краса , дрова , ліки ... )

- Яке дерево ми називаємо хвойної красунею ? (Ель)

Презентація дітей «Хвойна красуня» .

- Ель теж дуже корисне для людини дерево . Але чи завжди люди добрі до нього ? ( Ні. Пожари , вирубка )

- Як ми з вами можемо допомогти їли? (Садити дерева, на новий рік наряджати штучну ялину)

Молодці . Із завданням успішно впоралися. Я сподіваюся , що ви будете друзями всіх дерев.

Підводимо підсумки. Згадайте все, що ви зараз говорили на 1 зупинці , порадившись групою і в маршрутному листі напишіть висновок: чого не можна робити в лісі. ( вирубувати дерева , губити дерева )

Пам'ятайте , що берізка кожна теж хоче жити ,

Перегляд відеофрагменту « Трави лісу»

- Ліс це не тільки красиві дерева , це і зелені , соковиті трави. Трави приносять величезну користь людям . Послухайте вірші.

2 зупинка «Лікарські трави» (перегляд відеофрагменту).

- Хто знає, якими лікарськими травами можна лікувати кашель (мати-й -мачуха , ромашка, деревій , звіробій , ромашка) , зубний біль (подорожник , шавлія , деревій ), нежить ( ромашка , мати-й -мачуха , малина) (слайд). Тільки не забувайте , що робити це самостійно не можна , тільки під наглядом дорослих .

- Бережіть трави лісу , вони можуть нас вилікувати.

Підводимо підсумки. Згадайте все, що ви зараз говорили на 2 зупинці , порадившись групою і в маршрутному листі напишіть висновок: чого не можна робити в лісі. ( виривати траву з коренем , топтати квіти )

3 зупинка « Полянка » (перегляд відеофрагменту «Полянка»).

По-моєму , хтось до нас побував на галявинці . Які помилки допустили люди і як їх можна виправити? (багаття, сміття)

Залишимо після себе чисту галявину інакше буде біда. Давайте продовжимо пропозиції.

ПАМ'ЯТАЙТЕ ! Папір перегниє через... 3 роки.

ПАМ'ЯТАЙТЕ ! Консервна банка розкладеться через... 90 років.

ПАМ'ЯТАЙТЕ ! Поліетиленовий пакет розкладеться через... 200 років.

ПАМ'ЯТАЙТЕ ! Вогнище не заросте... 7 років.

Ці пам'ятки приклейте на маршрутний лист.

Підводимо підсумки. Згадайте все, що ви зараз говорили на 3 зупинці , порадившись групою і в маршрутному листі напишіть висновок: чого не можна робити в лісі. ( смітити , палити вогнища )

Фізхвилинка ( Діти встали в півколо ). Гра "Це я , це я , це все мої друзі!" під віршик.

4 зупинка «Лісові мешканці»

-Які небезпеки підстерігають лісових мешканців ? (відстріл, хвороби, голод, пожежа)

-Як люди допомагають птахам і тваринам? (Підживлення, берегти від пожежі, хворих лікувати у ветлікарні, заповідники)

- Що таке заповідник ? ( Територія , на якій заборонені всі види діяльності людини. Там природа не зворушена , людина може тільки допомагати рослинам , тваринам , птахам )

- Які заповідники створені в Нижньогородській області ? ( Керженскіе в Семенівському районі на р . Керженець , Ичалковский в Перевозскій районі на р . П'яна ) .

- Що таке Червона книга? Книга, в якій перераховані рослини, тварини, птахи, риби , яких потрібно особливо охороняти , тому що їх залишилося мало, вони зникають.

Давайте подивимося які птахи і тварини нашого краю занесені до Червоної книги Одеської області? (Виберете з картинок тих хто занесений до Червоної книги Одеської області) Запам'ятайте їх і ніколи не ображайте .

Підводимо підсумки. Згадайте все, що ви зараз говорили на 4 зупинці, порадившись групою і в маршрутному листі напишіть висновок: чого не можна робити в лісі. (вбивати тварин , розоряти гнізда).

4. Підведення підсумків.

- Закінчилася екскурсія. Про що ми сьогодні говорили і що бачили? Які правила поведінки в лісі повторили ?

У висновку , давайте об'єктивно оцінюємо свою участь у заході. Виберете листок для дерева певного кольору.

Зелений - відмінно.

Жовтий - добре.

Червоний - потрібно постаратися.

Приклейте листочки на маршрутні листи. У вас вийшли маленькі стінгазети - попередження для всіх про те, що не можна робити в лісі? Ми їх вивісимо на стенд. Дякую всім!

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]