- •1 Виробничий план технологічного процесу обробки деталі
- •2 Службове призначення, характеристика та аналіз якості деталі
- •2.1 Службове призначення деталі
- •2.2 Класифікація поверхонь деталі
- •2.3 Вимоги до точності розмірів, форми, взаємного розташування поверхонь та до точності геометричних і фізичних якостей поверхневого шару.
- •2.4 Аналіз матеріалу деталі та його властивостей
- •3 Вибір та обґрунтування методів обробки поверхонь
- •4 Розрахунки, вибір та аналіз припусків на обробку поверхонь
- •4.1 Розрахунок припуску та допусків для самої точної поверхні деталі
- •4.2 Вибір припусків та допусків на обробку інших поверхонь
- •5 Розробка можливих способів базування
- •6 Аналіз та розрахунки похибок обробки на окремих операціях
- •6.1 Загальний аналіз факторів, які впливають на точність розмірів, форми, взаємного розташування поверхонь та якість поверхневого шару
- •6.2 Розрахунок та вибір окремих похибок обробки
- •6.3 Розрахунки сумарних похибок та визначення коефіцієнтів запасу точності
- •7 Розмірний аналіз виробничого технологічного процесу виготовлення деталі
- •7.1 Постановка задачі
- •7.2 Кодування розмірів, поверхонь та побудова графів
- •7.3 Виявлення розмірних ланцюгів
- •7.4 Розрахунок розмірних ланцюгів
4 Розрахунки, вибір та аналіз припусків на обробку поверхонь
4.1 Розрахунок припуску та допусків для самої точної поверхні деталі
Визначення допусків і розрахунок припусків вала.
Визначення оптимальних припусків на обробку тісно пов’язане з встановленням проміжних і початкових розмірів заготовки. Ці розміри необхідні для конструювання штампів, прес-форм, моделей, стержневих ящиків, пристроїв, спеціального різального та вимірювального інструменту, а також для настроювання металорізальних верстатів та іншого технологічного обладнання. На основі визначених припусків можна обґрунтовано визначити масу початкових заготовок, режимів різання, а також норми часу на виконання операцій механічної обробки.
В машинобудуванні застосовують дослідно-статистичні та розрахунково-аналітичні методи встановлення припусків на обробку.
Розрахунок мінімальних припусків розраховуємо за формулою:
2Zimin=2(Rzi-1+hi-1+
); (2.4)
де Rzi-1 – висота нерівностей профілю на попередньому переході, мкм;
hi-1 – глибина дефектного слою попередньому переході, мкм;
сумарне
відхилення розташування поверхні, або
відхилення форми поверхні;
–погрішність
установки заготовки на переході, який
виконується;
Визначимо
припуск на обробку для самої точної
поверхні 9 Æ
,
поле допуску k6 , шорсткість Rа 1,25.
Для вказаної поверхні МОП
Чорнове точіння
Чистове точіння
Тонке точіння
Шліфування
Визначимо
припуск на обробку для самої точної
поверхні 8, 10 Æ
Rа 1,25.
Для зазначеної поверхні МОП
Чорнове точіння;
Чистове точіння;
Тонке точіння;
Шліфування
Визначимо припуск на чорнове точіння за формулою:
; (2.5)
Для заготовки із сортового прокату вагою 1,5 кг визначимо:
Rz
=
160 мкм , h
=
250 мкм, точність прокату звичайна.
Похибку
форми D
визначимо виходячи з кривизниD
сортового прокату;D
=1мкм/мм
D
=DSк=Dк
мкм;
Допуск на виготовлення сортового прокату
Тd =620 мкм.
Для
установки заготовки в трикулачковий
патрон: e
=20
мкмі:
=
2[(160+250)+
]=1186 мкм;
Допуск
на чорнове точіння сортового прокату
заготовки за IT12
Td
=250
мкм;
Якість
поверхні після чорнової обробки:
Rz
=63мкм;
h
=
60мкм.
Визначимо мінімальний припуск на чистове точіння за формулою:
; (2.6)
Похибка
форми і розташування поверхні приймаємо
в межах 0,5Td
D
=
0,5*250=125 мкм;
Приймаємо
що чистове точіння проводиться після
чорнового, не розкріплюючи заготовку,
тоді: e
=0.
=
2[(63+60)+
]
= 496 мкм;
Допуск
на чистове точіння IT10
Td
=100
мкм,Rz
=20
мкм;h
=30мкм;
Визначимо мінімальний припуск на тонке точіння за формулою:
; (2.7)
Похибка
форми і розташування поверхні приймаємо
в межах 0,5Td
D
=
0,5*100=50 мкм;
Приймаємо
що тонке точіння проводиться після
чистового, не розкріплюючи заготовку,
тоді: e
=0.
=
2[(20+30)+
]
= 200 мкм;
Допуск
на тонке точіння IT8
Td
=39мкм,Rz
=6,3
мкм;h
=3,2
мкм;
Визначимо мінімальний припуск на шліфування за формулою:
; (2.8)
Похибка
форми і розташування поверхні приймаємо
в межах 0,5Td
D
=
0,5*39=18 мкм;
Для
установки заготовки у поводковий патрон:
e
=10
мкм
=
2[(6,3+3,2)+
]
= 59 мкм;
Допуск
на шліфування IT6
Td
=16
мкм,Rа=
1,25 мкм.
Максимальні розміри припусків:
2ZB
=2ZМ
+Тd
-Тd
=1186+620-250=
1559 мкм
2ZB
=2ZМ
+Тd
-Тd
=496+250-100=
646 мкм
2ZB
=2ZМ
+Тd
-Тd
=200+100-39=
261 мкм
2ZB
=2ZМ
+Тd
-Тd
=59+39-16=
82 мкм
Сумарні припуски:
1186+496+200+59=
1941 мкм
1559+646+261+82=
2545 мкм
Перевірка:
Тd
-
Тd
=2ZBо-2ZМо
620-16= 2545-1941 = 604 мкм
dМ
=
dМ
= dВ
-Тd
=
35-0,016= 34,984 мм
dВ
=
dВ
=35-0=35 мм
dМ
=
dМ
+2ZМ
=
34,984 +0,056= 35,04 мм
dВ
=
dМ
+ Тd
=
35,04+0,039 = 35,079 мм
dМ
= dМ
+2ZМ
=
35,04 + 0,2 = 35,24 мм
dВ
= dМ
+ Тd
= 35,24+ 0,1= 35,34 мм
dМ
= dМ
+2ZМ
=
35,24+ 0,496 = 35,736 мм
dВ
= dМ
+
Тd
= 35,736+0,25= 35,986 мм
dМ
=
dМ
+2ZМ
=
35,736 +1,186= 36,922 мм
dВ
=
dМ
+ Тd
= 36,922+0,62= 37,542 мм
Після чорнового точіння Æ35,836-0,1 мм.
Після чистового точіння Æ35,279-0,039 мм.
Після тонкого точіння Æ35,056-0,016 мм.
Після
шліфування Æ
мм.
Проведені
розрахунки зводимо до табл. 2.1.
Схема розташування полів допусків і
припусків для обробки Æ
представлена на рис. 2.4.
Таблиця
2.1 – Таблиця
граничних розмірів та припусків для
обробки Æ![]()
|
№ пов-нi |
Маршрут обробки |
Допуск, мкм |
Граничні розміри |
Припуски | ||
|
Max розмір |
Min розмір |
2Zmax |
2Zmin | |||
|
Заготовка |
620 |
37,542 |
36,922 |
- |
- | |
|
Точіння чорнове |
250 |
35,986 |
35,736 |
1,556 |
1,186 | |
|
Точіння чистове |
100 |
35,34 |
35,24 |
0,646 |
0,496 | |
|
Точіння тонке |
39 |
35,079 |
35,04 |
0,261 |
0,2 | |
|
Шліфування |
16 |
35 |
34,984 |
0,079 |
0,056 | |

Рис.
– 2.4 Схема розташування полів допусків
і припусків для обробки поверхні Æ
)
