Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Міністерство освіти і наук1.docx
Скачиваний:
8
Добавлен:
15.02.2016
Размер:
126.16 Кб
Скачать

Холодне обливання

Є ефективною загартовувальною, оздоровчою і гігієнічною процедурою, відомою із глибокої стародавності. У наш час більшої популярності набула система, розроблена С. Кнейпом, у зв’язку з тим що вона передбачає використання звичайної води. При цьому рекомендується обливатися самому, але краще скористатися чиєюсь допомогою. Не виливати воду різко та швидко, обмиваючи все тіло. Початкова температура повинна бути в середньому близько +30…+33 °С, поступово робити воду холодніше, доводячи до +15…+20 °С, а у випадку тренованості — до +10 °С. С. Кнейп рекомендував привчати дітей з раннього віку, у літньому віці не рекомендується сильно знижувати температуру води. Слід проводити загартовування поступово.

Показання:

— вегетативна дисфункція;

— початкова стадія гіпертонічної хвороби;

— початкові стадії судинних захворювань головного мозку;

— астенічний синдром;

— ожиріння, при ньому проводять обливання: контрастне, місцеве, загальне, верхнє.

При верхньому обливанні хворий стає в позу, при якій верхня частина тіла перебуває в горизонтальному положенні. Спочатку верхню частину тіла тільки змочують, першу партію води ллють спочатку на праву руку й плече, потім на спину від шиї до сьомого шийного хребця, спину обливають цілком 3–4 рази, особливо рясно — шию, закінчують обливанням лівої руки та плеча. Другу партію води виливають на ділянку сьомого шийного хребця, а далі на всю спину та весь хребет. При цьому регулюють температуру води та напрямок сили струменя. Чим рівніше виливається вода, тим легше переноситься обливання, закінчують — обливанням рук, голову не обливають. Верхнє обливання корисно закінчити обливанням колін. Обливання цих зон має велике лікувальне та загартовуюче значення.

Ходіння босоніж

Передбачає ходіння по росі, воді, каменям та снігу. Цю процедуру докладно описали Ріклі, а потім Мунде, які вважали ефективним холодні ножні ванни і ходіння по мокрій траві. С. Кнейп рекомендував ходити босоніж по росі 10–45 хвилин. Після закінчення ходіння, не обсушуючи ніг, надягти сухі теплі шкарпетки та взуття й ходити ще 15 хвилин. У країнах СНД широку популярність одержала система відомого цілителя П. Іванова, що також передбачає водні процедури, ходіння босоніж й інші методи загартовування.

Вологі вкутування

Використовуються при безсонні, асте­нії, ожирінні, міофасціальному синдромі.

Протипоказання:

— туберкульоз легень з підвищеною пітливістю;

— захворювання серця в стадії декомпенсації;

— захворювання шкіри.

Стоун-терапія (охолодження каменями)

Мається на увазі використання холодних каменів для масажу, зокрема мармуру, що за рахунок його охолоджуючих властивостей сприяє зняттю больових синдромів. При використанні цього методу здійснюється вплив на організм у декількох напрямках:

— благотворно впливає на імунну, лімфатичну, дихальну, кровоносну систему;

— стимулює захисні сили організму;

— знімає больові симптоми та розслаблює м’яза;

— нормалізує нервову систему та знімає стрес.

Камені можна не тільки класти на тіло, але проводити з їхньою допомогою масаж легкими круговими рухами, без зайвого натиску.

Протипоказання:

— шкірні захворювання;

— травми шкіри;

— гострі інфекційні захворювання;

— хвороби печінки та нирок;

— туберкульоз;

— злоякісні пухлини.