
- •Завдання 1
- •1. Ефекти доходу та заміщення. Товар Джіффена
- •2. Витрати виробництва у короткостроковому періоді та їх графічне зображення.
- •Завдання 2
- •Завдання 3
- •Завдання 4
- •Завдання 5
- •Завдання 6
- •6.1. Криві середніх і граничних витрат
- •6.2. Криві середнього та граничного дохдів
- •6.3. Максимізація прибутку фірмою, в умовах недосконалої конкуренції за порівнянням загальних витрат і загального доходу
Завдання 2
11. Для яких товарів перехресна еластичність дорівнює нулю:
a11. Для яких товарів перехресна еластичність дорівнює нулю:
a) незалежних товарів;
b) товарів-субститутів;
c) товарів-комплементів;
d) товарів Джіффена.
а) незалежних товарів;
Оскільки перехресна еластичність попиту показує ступінь зміни величини попиту на повар Х при зміні ціни на товар У, тому вона дорівнює нулю лише тоді коли товари не пов’язані між собою тобто є незалежними.
23. У моделі монополії вважається, що:
a)вхід на ринок нових фірм не можливий;
b)у покупців є альтернатива вибору іншого товару;
c)виробляється стандартизована продукція;
d)продавці і покупці сприймають ціни як задані.
a) вхід на ринок нових фірм не можливий;
Це пояснюється характерними рисами чистої монополії, для якої входження в галузь є заблокованими.
35. Крива пропозиції прав на забруднення:
a) має негативний нахил;
b) абсолютно еластична;
c) абсолютно нееластична;
d) має позитивний нахил
b) абсолютно нееластична; Тому що кількість прав – однакова. Але ціна буде зростати з роками, тому що зростатиме кількість населення та кількість підприємців. А обсяг шкідливих речовин, який може переробити водоймище або атмосфера, не зміниться.
Завдання 3
1. Записуємо
рівняння попиту і пропозиції, пам’ятаючи,
що їхні загальні рівняння мають такий
вигляд:
Для таблиці ∆P1= -501,21
Отже,
Рівняння попиту
b= ∆Qd / ∆P1 b=3/(-501,21)=-0,005986
Qd = a -0,005986*P
Визначаємо вільний член “а”, підставляючи у рівняння будь-яку комбінацію QD i P з таблиці:
14 = a -0,005986*5009,79 => a = 43,9886
отже Qd = 43,9886 -0,005986*P
Рівняння пропозиції
d=∆Qs / ∆P1 d=-5/(-501,21)=0,009976
Qs = c +0,009976*P
Визначаємо вільний член “с”, підставляючи у рівняння будь-яку комбінацію QS i P з таблиці:
58 = c +0,009976*5009,79 => c = 8,0223
отже Qs = 8,0223 +0,009976*P
Будуємо криві попиту і пропозиції:
Рис. 3.1. Криві попиту і пропозиції
Визначаємо точку ринкової рівноваги.
Як відомо в точці ринкової рівноваги QD = QS.
Отже, прирівнюємо рівняння попиту і пропозиції:
Qd = 43,9886 -0,005986*P
Qs = 8,0223 +0,009976*P
43,9886 -0,005986*P=8,0223 +0,009976*P
P = 2253,2452 Q=30,5007
Як зміниться ситуація на ринку, якщо ціна на товар буде:
а) 25+N, тобто на 36 грн вищою за рівноважну
P1=2253+36 = 2289
Обчислюємо:
Qd = 43,9886 -0,005986*2289=30,29
Qs = 8,0223 +0,009976*2289=30,86
Qs>Qd, отже на ринку уторився надлишок розміром Qs-Qd = 0,57
б) 50+0,01*(N*N), тобто на48,79 грн нижчою за рівноважну
P2 = 2253-48,79=2204,21
Обчислюємо:
Qd = 43,9886 -0,005986*2204=30,8
Qs = 8,0223 +0,009976*2204=30,01
Qd>Qs, отже на ринку уторився дефіцит розміром Qd-Qs =0,79
а) якщо попит зміниться на +10% то крива попиту переміститься вправо а рівняння набуде вигляду
Qd = 1,1*( 43,9886 -0,005986*P )
Для визначення нового стану рівноваги потрібно нове рівняння попиту прирівняти до рівняння пропозиції.
Qs = 8,0223 +0,009976*P
48,38746 -0,0065846*P = 8,0223 +0,009976*P P =2437,4213
Q =32,338
б) якщо пропозиція зміниться на -20% то крива пропозиції переміститься вліво а рівняння набуде вигляду
Qs = 0,8*( 8,0223 +0,009976*P )
Для визначення нового стану рівноваги потрібно нове рівняння пропозиції прирівняти до рівняння попиту.
Qd = 43,9886 -0,005986*P
43,9886 -0,005986*P = 6,41784 +0,0079808*P P = 2690,0049
Q = 27,8862
d) зросте число покупців товару;
Рисунок 3.3 Як зміниться рівноважний обсяг і рівноважна ціна, коли зросте число покупців товару
l) підвищаться ціни на інші товари;
Рисунок 3.4 Як зміниться рівноважний обсяг і рівноважна ціна, коли підвищаться ціни на інші товари
Розраховуємо коефіцієнти цінової еластичності попиту: Еp=(∆Q/Q)/(∆P/P)
Ep1 =((17-14)/14)/((4508,58-5009,79)/5009,79) = -2,1419
Ep2 =((20-17)/17)/((4007,37-4508,58)/4508,58) = -1,5874
Ep3 =((23-20)/20)/((3506,16-4007,37)/4007,37) = -1,1993
Ep4 =((26-23)/23)/((3004,95-3506,16)/3506,16) = -0,9124
Ep5 =((29-26)/26)/((2503,74-3004,95)/3004,95) = -0,6918
Ep6 =((32-29)/29)/((2002,53-2503,74)/2503,74) = -0,5168
Ep7 =((35-32)/32)/((1501,32-2002,53)/2002,53) = -0,3746
Ep8 =((38-35)/35)/((1000,11-1501,32)/1501,32) = -0,2567
Ep9 =((41-38)/38)/((498,9-1000,11)/1000,11) = -0,1575
Як видно всі коефіцієнти еластичності . Це означає, що попит є нееластичним впродовж усієї кривої попиту, тобто на усіх відрізках, що задані за умовою. Нееластичний попит зображено на рис. 3.3.
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
Рис. 3.5. Еластичність попиту
Розраховуємо дохід фірми за формулою:
.
P |
QD |
TR |
5009.79 |
14 |
70137.06 |
4508.58 |
17 |
76645.86 |
4007.37 |
20 |
80147.4 |
3506.16 |
23 |
80641.68 |
3004.95 |
26 |
78128.7 |
2503.74 |
29 |
72608.46 |
2002.53 |
32 |
64080.96 |
1501.32 |
35 |
52546.2 |
1000.11 |
38 |
38004.18 |
498.90 |
41 |
20454.9 |
Будуємо криві доходу і попиту.
Рисунок 3.6. Крива загального доходу
Рисунок 3.7. Крива загального попиту
Як видно з графіка зі зростанням обсягу продажу товару величина загального доходу зменшується. Пов’язано це з тим, що попит на продукцію фірми є нееластичним, тобто слабо реагує на зміну в ціні, і коли продавець зменшує ціну (зверху вниз по таблиці) на певний відсоток, то величина попиту хоча і реагує на це зростанням, однак на менший відсоток. В результаті такого зниження ціни продавець втрачає. При накладанні графіків видно, що вся крива попиту, на якій попит власне є нееластичним відповідає спадній криві доходу.
9.
Знаючи, що найбільший дохід отримується,
коли попит є одинично еластичним, тобто
, враховуючи формулу еластичності:
, – а також беручи до уваги рівняння
попиту обчислюємо ціну, при якій дохід
максимальний, а згодом і сам дохід.
-1= -0,005986*((Q-43,9886)/-0,005986)/Q
-Q=Q- 43,9886
Q=21,9943
P=(21,9943-43,9886)/-0,005986=3674,29
TR=3674,29*21,9943=80813,4365
10. Визначаємо, що вигідніше підвищувати чи знижувати ціну фірмі. Насамперед визначимо дохід при ціні ринкової рівноваги:
Z1 i Z2 - ???
TR=2243,9929*39,499=88635,4756 - це дохід, за яким будуть порівнюватись всі настпуні змінні
а) Збільшуємо ціну на 0грн. P1=2244+0 = 2244
Обчислюємо Qd1 = 52,8552 -0,005952 * 2294 =39,201312
Обчислюємо нове значення доходу: TR1 = 2294 * 39,2 = 89927,809728 TR1-TR=89927,809728-88635,4756=1292,3341-тому підняття ціни є доцільним, адже при цьому збільшується дохід фірми.
Порівнюємо
отримане значення доходу із початковим:
б) Зменшуємо ціну на 0 грн. P2 = 2244-0=2244
Обчислюємо Qd2 = 51,8767 -0,005957 * 2170 = 38,95001
Обчислюємо нове значення доходу:TR2 = 2170 * 38,95 = 84521,5217
TR-TR2=88635,4756-86641,381728=1994,0939-тому зниження ціни є недоцільним, адже при цьому зменшується дохід фірми.
Отже фірмі не вигідно зменшувати ціну, бо це призводить до зменшення доходу.