Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

урок 13 Жива і нежива природа

..doc
Скачиваний:
66
Добавлен:
08.02.2016
Размер:
60.42 Кб
Скачать

УРОК 13

Тема. Жива і нежива природа.

Мета. узагальнити, розширити знання учнів про різноманітність природи; формувати поняття "жива" і "нежива" природа; розкрити взаємозв'язок між ними; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання. Презентація .

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Підсумок фенологічних спостережень.

  • Діти, яка зараз пора року?

  • А чи видно на вулиці , що у нас зима?

  • За якими ознаками можна дізнатися , що саме така пора року?

  • Давайте перевіримо, як ми вміємо розпізнавати пори року.(слайд№1)

  • Скажіть, який стан неба.

  • На вулиці тепло чи холодно?

  • Чи були опади?

  • Чи є вітер?

  1. Повідомлення теми та завдань уроку.

Сьогодні ми з вами приступаємо до вивчення нової великої теми. А якої саме ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте кросворд. (слайд №2)

1. Кросворд "Прочитай слово по вертикалі".

1

2

3

5

6

7

1. Хто нам пісеньку таку все співа: "Ку-ку-рі-ку"?

2. Стоїть край доріжки 3. Товстенька бабуся

на тоненькій ніжці. завжди у кожусі,

Шапочку має, спробуєш роздіти —

та нас не вітає. будеш сльози лити.

4. я росту собі в ліску, 5. Хто малюнок на вікні

Маю ніженьку одну. уночі зробив мені?

І ще й шапку червоненьку

З горошинками біленькими.

6. Хоч у нього шуба є, 7. Пара довгих вушок,

та як холод настає, сіренький кожушок,

він не їсть тоді, не п'є, старий побігайчик,

і не ходить, не гуляє, а зоветься ...

а у лігво спать лягає.

Та лиш вчує він весну,

прокидається від сну.

Яке слово ви прочитали? (Природа.)

  • Отже тема сьогоднішнього уроку (слайд№3). На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про природу, її різноманітність, ознайомимося із живою і неживою природою, дізнаємося про взаємозв'язок між ними.

IV. Сприймання та усвідомлення учнями навчального матеріалу.

  1. Розповідь з елементами бесіди.

Що таке природа? (Слайд №4)

— Де б ми не були, чим би не займалися, над нами завжди світить сонце, ми дихаємо повітрям, п'ємо воду, нас оточують люди, рослини, тварини. А все це можна назвати одним словом — природа.

Але не все у світі – це природа. Давайте розглянемо картинки і знайдемо зайвий предмет . (слайд №5)

Чому саме холодильник? Поясніть свій вибір.

Природою не можна називати те, що створено руками людини.

  • Діти, подумайте, що зроблено руками людини у нашому класі?

  • Чи належать ці предмети до природи?

Отже все, що нас оточує – це предмети створені природою або руками людини.

Все, що створено руками людини це живі предмети, чи ні? А природа це живі предмети чи ні?

Природу поділяють на живу і неживу. (слайд №6, №7)

Що ще належить до живої природи?(слайд №8)

А що належить до неживої природи? (слайд №8)

Нежива природа — Сонце, Місяць, зорі, каміння, повітря, вода.

До живої ми відносимо людей, тварин і рослин.

— Як ви думаєте, чому вони належать до живої природи? Усе живе народжується, живиться, дихає, росте і вмирає. (слайд №9) Предмети неживої природи цих ознак не мають. Але слід пам’ятати, що жива і нежива природа взаємопов'язані між собою.

Давайте уявимо на мить, що сонечка не стало, воно згасло. Що настане тоді? Чи зможуть жити рослини, тварини і люди без світла і тепла?

Отже, без світла, тепла, води і повітря не може існувати жива природа. Жива природа впливає на неживу. Рослини очищають повітря, збагачують ґрунт. А ми — люди — повинні любити й оберігати природу.

Усе живе дістає від неживої природи необхідні їм для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря

— А як ви оберігаєте природу?

Ми повинні завжди пам’ятати: як живу, так і неживу природу потрібно оберігати. Дуже багато рослин і тварин знаходяться на грані вимирання. Деяких видів налічується дуже мало. Отже, оберігаючи їх, ми цим самим робимо добро собі і всім навколишнім. Крім цього, ми повинні боротися за чистоту повітря, річок, ставків, морів.

Казка (слайди №11-18)

Фізкультхвилинка.(слайд № )

V. Осмислення учнями знань. 1. Робота з підручником.(слайд№10)

Самостійне опрацювання статті "У природі все пов'язане",

г) Відповіді на запитання.

  • Які зв'язки бувають між живою і неживою природою?

  • Які зв'язки зображено на першому малюнку? На другому малюнку?

  • Поясніть твердження: "У природі все пов'язане".

  1. Робота у зошитах (с. 20). (Самостійно.)

Які кружечки ви зафарбували у червоним кольором?нежива

Які кружечки ви зафарбували у зеленим кольором?жива

VI. Підсумок уроку.

Вчитель називає слова. Учні, якщо те, що каже вчитель жива природа, плещуть у долоні, а якщо нежива – не плещуть.

Соняшник, сонце, ячмінь, білка, півень, повітря, капелюх, жовтень, мірошник, суниця, кожушок, плугатар, автобус, береза, дощ, явище, син, земля, вода, небо, батько, мати, онук, море, сад, кінь, віл, долина, соловей, буряк.

*1. Гра "Хто більше?" (Учні діляться на дві команди).

Одна команда називає предмети живої природи. Інша — предмети неживої природи. І так по черзі. Виграє та команда, яка назве більше предметів. Читання вірша хором.

Вмійте природу любити

Вам у походи ходити

і мандрувать, любі діти.

Вмійте ж природу любити,

кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром —

квіти, дерева і трави.

Цвіту не вирви задаром,

гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

шлях і стежиночку в гаї.

Все це окрасою буде

нашого рідного краю.

— Яка головна думка цього вірша?

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати статті з підручника "Природа навколо нас", "У природі все пов'язане", с. 21-22, зошит с. 21