
урок 13 Жива і нежива природа
..docУРОК 13
Тема. Жива і нежива природа.
Мета. узагальнити, розширити знання учнів про різноманітність природи; формувати поняття "жива" і "нежива" природа; розкрити взаємозв'язок між ними; виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання. Презентація .
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Підсумок фенологічних спостережень.
-
Діти, яка зараз пора року?
-
А чи видно на вулиці , що у нас зима?
-
За якими ознаками можна дізнатися , що саме така пора року?
-
Давайте перевіримо, як ми вміємо розпізнавати пори року.(слайд№1)
-
Скажіть, який стан неба.
-
На вулиці тепло чи холодно?
-
Чи були опади?
-
Чи є вітер?
-
Повідомлення теми та завдань уроку.
Сьогодні ми з вами приступаємо до вивчення нової великої теми. А якої саме ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте кросворд. (слайд №2)
1. Кросворд "Прочитай слово по вертикалі".
|
1 |
|
|
|
|
|
|
||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
5 |
|
|
|
|
|
||||||||
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Хто нам пісеньку таку все співа: "Ку-ку-рі-ку"?
2. Стоїть край доріжки 3. Товстенька бабуся
на тоненькій ніжці. завжди у кожусі,
Шапочку має, спробуєш роздіти —
та нас не вітає. будеш сльози лити.
4. я росту собі в ліску, 5. Хто малюнок на вікні
Маю ніженьку одну. уночі зробив мені?
І ще й шапку червоненьку
З горошинками біленькими.
6. Хоч у нього шуба є, 7. Пара довгих вушок,
та як холод настає, сіренький кожушок,
він не їсть тоді, не п'є, старий побігайчик,
і не ходить, не гуляє, а зоветься ...
а у лігво спать лягає.
Та лиш вчує він весну,
прокидається від сну.
Яке слово ви прочитали? (Природа.)
-
Отже тема сьогоднішнього уроку (слайд№3). На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про природу, її різноманітність, ознайомимося із живою і неживою природою, дізнаємося про взаємозв'язок між ними.
IV. Сприймання та усвідомлення учнями навчального матеріалу.
-
Розповідь з елементами бесіди.
Що таке природа? (Слайд №4)
— Де б ми не були, чим би не займалися, над нами завжди світить сонце, ми дихаємо повітрям, п'ємо воду, нас оточують люди, рослини, тварини. А все це можна назвати одним словом — природа.
Але не все у світі – це природа. Давайте розглянемо картинки і знайдемо зайвий предмет . (слайд №5)
Чому саме холодильник? Поясніть свій вибір.
Природою не можна називати те, що створено руками людини.
-
Діти, подумайте, що зроблено руками людини у нашому класі?
-
Чи належать ці предмети до природи?
Отже все, що нас оточує – це предмети створені природою або руками людини.
Все, що створено руками людини це живі предмети, чи ні? А природа це живі предмети чи ні?
Природу поділяють на живу і неживу. (слайд №6, №7)
Що ще належить до живої природи?(слайд №8)
А що належить до неживої природи? (слайд №8)
Нежива природа — Сонце, Місяць, зорі, каміння, повітря, вода.
До живої ми відносимо людей, тварин і рослин.
— Як ви думаєте, чому вони належать до живої природи? Усе живе народжується, живиться, дихає, росте і вмирає. (слайд №9) Предмети неживої природи цих ознак не мають. Але слід пам’ятати, що жива і нежива природа взаємопов'язані між собою.
Давайте уявимо на мить, що сонечка не стало, воно згасло. Що настане тоді? Чи зможуть жити рослини, тварини і люди без світла і тепла?
Отже, без світла, тепла, води і повітря не може існувати жива природа. Жива природа впливає на неживу. Рослини очищають повітря, збагачують ґрунт. А ми — люди — повинні любити й оберігати природу.
Усе живе дістає від неживої природи необхідні їм для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря
— А як ви оберігаєте природу?
Ми повинні завжди пам’ятати: як живу, так і неживу природу потрібно оберігати. Дуже багато рослин і тварин знаходяться на грані вимирання. Деяких видів налічується дуже мало. Отже, оберігаючи їх, ми цим самим робимо добро собі і всім навколишнім. Крім цього, ми повинні боротися за чистоту повітря, річок, ставків, морів.
Казка (слайди №11-18)
Фізкультхвилинка.(слайд № )
V. Осмислення учнями знань. 1. Робота з підручником.(слайд№10)
Самостійне опрацювання статті "У природі все пов'язане",
г) Відповіді на запитання.
-
Які зв'язки бувають між живою і неживою природою?
-
Які зв'язки зображено на першому малюнку? На другому малюнку?
-
Поясніть твердження: "У природі все пов'язане".
-
Робота у зошитах (с. 20). (Самостійно.)
Які кружечки ви зафарбували у червоним кольором?нежива
Які кружечки ви зафарбували у зеленим кольором?жива
VI. Підсумок уроку.
Вчитель називає слова. Учні, якщо те, що каже вчитель жива природа, плещуть у долоні, а якщо нежива – не плещуть.
Соняшник, сонце, ячмінь, білка, півень, повітря, капелюх, жовтень, мірошник, суниця, кожушок, плугатар, автобус, береза, дощ, явище, син, земля, вода, небо, батько, мати, онук, море, сад, кінь, віл, долина, соловей, буряк.
*1. Гра "Хто більше?" (Учні діляться на дві команди).
Одна команда називає предмети живої природи. Інша — предмети неживої природи. І так по черзі. Виграє та команда, яка назве більше предметів. Читання вірша хором.
Вмійте природу любити
Вам у походи ходити
і мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром —
квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
шлях і стежиночку в гаї.
Все це окрасою буде
нашого рідного краю.
— Яка головна думка цього вірша?
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати статті з підручника "Природа навколо нас", "У природі все пов'язане", с. 21-22, зошит с. 21