
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_32
.docІІ. Звичайні дроби Тема 3. Множення і ділення звичайних дробів.
Урок № 32
Тема. Ділення звичайних дробів
Мета: закріпити знання алгоритму знаходження частки звичайних дробів, а також поширити його застосування на випадки ділення як мішаних чисел так ділення у разі, коли один з компонентів — натуральне число.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
1) Вибірково перевіряємо зошити.
2) Фронтально — математичний диктант.
Варіант 1 [2]
-
Закінчіть речення: «Щоб розділити один з дробів на інший, досить...» [Замініть частку від ділення
на
добутком].
-
Замініть добутком частку відділення
на
.
[Закінчіть речення: «Щоб поділити один дріб на інший, досить...»]
-
Знайдіть частку від ділення
на
[
на
].
-
Виконайте ділення
[
].
II. Актуалізація опорних знань
Правило ділення звичайних дробів і пов'язані з ним моменти повторюємо під час перевірки результатів виконання математичного диктанту (див. вище).
Єдине, на що треба додатково звернути увагу — це перетворення чисел (мішаних, натуральних) у неправильні дроби.
Тому усно розв'язуємо вправи.
-
Запишіть неправильним дробом числа:
;
; 3
; 3; 12.
-
Знайдіть число, обернене до:
; 3;
; 0,7; а;
.
-
Виконайте множення:
;
;
.
III. Засвоєння нових знань
Багатьом учням не складно самим «відкрити», як виконати ділення мішаних чисел та ділення у разі, коли один з компонентів є натуральним числом, тому можна запропонувати учням задачу 1, а потім задачу 2 (або ж пояснити самотужки ці випадки).
Задача
1.
Як поділити: а)
на
;
б)
на
;
в)
на
;
г)
на
?
Задача
2.
Виконайте ділення: а)
:
;
б) 3 :
;
в)
: 3; г)
: 7.
По розв'язуванні задач 1, 2 (або після виконання завдань під керівництвом учителя) робимо висновки:
-
Щоб виконати ділення мішаних чисел (дробу на натуральне число; натурального числа на дріб або мішане число), достатньо:
а) записати ділене і дільник у вигляді звичайних дробів;
б) виконувати ділення за правилом ділення звичайних дробів.
-
(Для «сильних» учнів) для випадків, коли один з компонентів ділення — натуральне число, працюють формули:
;
.
Короткі записи в зошитах учнів можуть мати вигляд конспекту 20.
|
Конспект 20 |
|
Ділення дробів (продовження) |
||
Правило 1) Мішані числа при діленні перетворюємо на неправильні дроби. 2) Якщо п — натуральне число, то
|
Приклад 1)
2)
3)
|
* «Слабкі» учні можуть у всіх названих випадках користуватися правилом множення дробів у «класичній» формі.
IV. Закріплення знань. Формування вмінь
І рівень
Усні вправи
-
Чи правильні рівності:
а)
;
б)
;
в)
;
г)
;
д)
;
е)
;
ж)
?
ІІ рівень
Письмові вправи
Розв'язуємо якомога більше різноманітних завдань на закріплення названих алгоритмів.
-
Обчисліть: а)
; б)
; в)
; г)
; д)
.
-
Розв'яжіть рівняння і зробіть перевірку:
. Розв'яжіть рівняння: а)
; б)
; в)
;
г)
;
д)
;
е)
.
-
Виконайте дії: а)
; б)
; в)
;
г)
;
д)
;
е)
.
Додаткові задачі
Задача
1. Якщо
задумане число помножити на
і до добутку додати
,
дістанемо
.
Знайдіть задумане число.
Задача
2. Микола
і Мишко знайшли разом 64 гриби. Микола
знайшов у
рази більше грибів, ніж Мишко. Скільки
грибів знайшов кожний хлопчик?
Задача
3. Батько
старший за сина у
рази, а син молодший від батька на 28
років. Скільки років батькові і скільки
років синові?
Задача
4. Два
пішоходи вийшли одночасно назустріч
один одному з двох пунктів, відстань
між якими 5 км. Швидкість першого пішохода
складала
швидкості другого. Знайдіть швидкість
кожного, якщо вони зустрілись через
півгодини.
V. Підсумки уроку
Який із записів неправильний:
а)
;
б)
;
в)
;
г)
?
VI. Домашнє завдання
-
Обчисліть: а)
; б)
; в)
; г)
; д)
.
-
Виконайте дії: а)
; б)
; в)
.
-
Розв'яжіть рівняння:
а)
;
б)
;
в)
.
-
Маса 10 великих і 36 малих деталей дорівнює 8,4 кг. Маса великої деталі вдвічі більша від маси малої. Знайдіть маси великої та малої деталей. Повторіть основну властивість дробу.