Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Німецька мова Підруч

..pdf
Скачиваний:
693
Добавлен:
20.05.2015
Размер:
1.89 Mб
Скачать

Imperfekt дієслів сильної дієвідміни

Singular

Plural

Singular

Plural

ich kam

wir kamen

ich fuhr

wir fuhren

du kamst

ihr kamt

du fuhrst

ihr fuhrt

er kam

sie kamen

er fuhr

sie fuhren

Imperfekt дієслів haben, sein, werden

 

Singular

 

ich hatte

ich war

ich wurde

du hattest

du warst

du wurdest

er hatte

er war

er wurde

 

Plural

 

wir hatten

wir waren

wir wurden

ihr hattet

ihr wart

ihr wurdet

sie hatten

sie waren

sie wurden

§ 15. Утворення дієприкметника І і дієприкметника II (Bildung des Partizip I und des Partizip II)

У німецькій мові є дві дієприкметникові форми, які, за лежно від їх функцій у реченні, перекладаються на українсь ку мову або дієприкметником, або дієприслівником.

Partizip І утворюється додаванням до кореня дієслова суфікса end або nd, перекладається як дієприслівник і в реченні є обставиною способу дії.

lesen — lesend

schweigen — schweigend

schreiben — schreibend

lächeln — lächelnd

arbeiten — arbeitend

aufmachen — aufmachend

Er sah mich lächelnd an. – Він, сміючись, глянув на мене.

Коли ж Partizip І вжитий у повній формі (із закінчен нями), то він є в реченні означенням:

Der schreibende Student — Студент, який пише, вчиться steht im І. Studienjahr. на І курсі.

Partizip II — це третя основна форма дієслова. Утворюється додаванням до основи дієслова префікса

ge та суфікса t для дієслів слабкої та еп для дієслів силь ної дієвідміни. Partizip II перекладається дієприкметником чи дієприслівником доконаного виду. Деякі сильні дієслова змінюють в Partizip II свій кореневий голосний звук:

слабка дієвідміна

сильна дієвідміна

machen — gemacht

fahren — gefahren

arbeiten — gearbeitet

schreiben — geschrieben

gründen — gegründet

singen — gesungen

331

Дієслова з невідокремлюваними префіксами та дієслова на іеrеп утворюють Partizip II без префікса ge :

слабка дієвідміна

сильна дієвідміна

erzählen — erzählt

entstehen — entstanden

besuchen — besucht

gewinnen — gewonnen

bearbeiten — bearbeitet

verstehen — verstanden

У складних дієсловах та дієсловах з відокремлюваними префіксами префікс ge стоїть всередині слова:

aufmachen

aufgemacht

abfahren

abgefahren

herstellen

hergestellt

aufstehen

aufgestanden

kennenlernen

kennengelernt

hervorheben hervorgehoben

§ 16. Минулий розмовний час (Perfekt)

Perfekt утворюється за допомогою Präsens допоміжних дієслів haben або sein i Partizip II відмінюваного дієслова:

ich habe

 

ich bin

du hast

 

du bist

er hat

 

er ist

wir haben

gemacnt

wir sind gefahren

ihr habt

 

ihr seid

sie haben

 

sie sind

З допоміжним дієсловом haben утворюють Perfekt перехідні, зворотні, модальні дієслова, дієслово haben і деякі неперехідні дієслова, що не називають руху чи зміни стану:

Zur Prüfung hat er sich gut

Він добре підготувався до

vorbereitet.

екзамену.

Gestern hat es stark geregnet. Вчора йшов сильний дощ. З дієсловом sein утворюють Perfekt ті неперехідні

дієслова, які називають рух чи зміну стану:

Alle sind schon nach Hause

Всі вже пішли додому.

gegangen.

 

Ich bin um 7 Uhr aufgestanden. Я встав о 7 годині.

In der Stadt sind moderne

У місті виникли сучасні

Werke entstanden.

заводи.

§ 17. Давноминулий час (Plusquamperfekt)

Plusquamperfekt утворюється з Imperfekt допоміжних дієслів haben або sein i Partizip II відмінюваного дієслова:

ich hatte

 

ich war

du hattest

 

du warst

er hatte

 

er war

wir hatten

gemacnt

wir waren gefahren

ihr hattet

 

ihr wart

sie hatten

 

sie waren

332

Критерії добору допоміжних дієслів для утворення Plusquamperfekt ті ж самі, що й для утворення Perfekt.

Plusquamperfekt найчастіше вживається в складнопід рядних реченнях часу для вираження дії, що завершилась у минулому до початку іншої минулої дії, вираженої

дієсловом в Imperfekt:

 

Nachdem er die Kontrollarbeit

Після того як він написав

geschrieben hatte, ging er nach контрольну роботу, він

Hause.

пішов додому.

§ 18. Майбутній час (Futurum І)

Futurum І утворюється з Präsens допоміжного дієслова werden та Infinitiv відмінюваного дієслова:

Singular

Plural

ich werde arbeiten

wir werden arbeiten

du wirst arbeiten

ihr werdet arbeiten

er wird arbeiten

sie werden arbeiten

In der nächsten Woche

Наступного тижня ми

werden wir eine

будемо писати контрольну

Kontrollarbeit schreiben.

роботу.

§ 19. Модальні дієслова (die Modalverben)

Модальні дієслова können могти, бути спроможним, dürfen могти, сміти, мати дозвіл, müssen мусити, бути повинним, sollen бути зобов’язаним, повинним, wollen хотіти, mögen бажати, мати бажання, охоту виражають не дію, а відношення підмета до дії. Вони, як і в українській мові, утворюють разом з дієсловом, що виражає саму дію, складений дієслівний присудок.

Die Studenten können einige

Студентиможутьперекласти

Texte ohne Wörterbuch

деякі тексти без словника.

übersetzen.

 

§ 20. Утворення і вживання часових форм дієслова пасивного стану (Bildung und Gebrauch der Zeitformen des Passivs)

Німецьке дієслово так само, як і українське, має два стани: активний (Aktiv) і пасивний (Passiv). Passiv утво рюють тільки перехідні дієслова, тобто дієслова, які відповідають на запитання кого? що? і потребують після себе знахідного відмінка без прийменника.

Дієслово активного стану показує, що підмет є носієм дії:

333

Der Student schreibt die Aufgabe. Студент пише завдання.

Дієслово в пасивному стані показує, що дія спрямована на особу або предмет, виражених граматичним підметом: Die Aufgabe wird von dem Stu Студент пише завдання. denten geschrieben.

У німецькій мові форми пасивного стану вживаються значно частіше, ніж в українській. Тому ми часто німецькі пасивні речення передаємо активними конструкціями української мови. Всі форми Passiv, утворені допоміжним дієслово werden у всіх часах і Partizip II перехідного діє слова, вказують на процес дії і називаються ще пасивом дії, або Handlungspassiv (H Passiv).

Дієслово в Passiv має ті самі форми часу, що і в Aktiv, тобто Präsens, Imperfekt, Perfekt, Plusquamperfekt, Futurum І і II.

§ 21. Präsens H Passiv

Präsens H Passiv утворюється з Präsens допоміжного дієслова werden i Partizip II перехідного дієслова:

Der Student wird von dem Do Доцент питає студента. zenten gefragt.

§ 22. Imperfekt H Passiv

Imperfekt H Passiv утворюється з Imperfekt допоміж ного дієслова werden i Partizip II перехідного дієслова:

Die Studenten unserer Gruppe

Студентів нашої групи

wurden in der Versammlung

хвалили на зборах.

gelobt.

 

§ 23. Perfekt H Passiv

Perfekt H Passiv утворюється з Perfekt допоміжного дієслова werden i Partizip II перехідного дієслова:

Dieser Automat ist von unseren

Цей автомат створили

Wissenschaftlern geschaffen

наші вчені.

worden.

 

§ 24. Plusquamperfekt H Passiv

Plusquamperfekt H Passiv утворюється з Plusquamper fekt допоміжного дієслова werden i Partizip II перехідного

дієслова:

 

Komplizierte Probleme waren

Складні проблеми було

von elektronischen Maschinen

розв’язано електронними

gelöst worden.

машинами.

334

§ 25. Futurum l H Passiv

Futurum I H Passiv утворюється з Futurum І допоміж ного дієслова werden i Partizip II перехідного дієслова:

Hier wird ein großes Chemie

Тут будуватиметься вели

kombinat gebaut werden.

кий хімічний комбінат.

§26. Infinitiv Passiv

Унімецькій мові розрізняють дві неозначені форми дієслова — активну (Infinitiv Aktiv) і пасивну (Infinitiv

Passiv):

Infinitiv I Aktiv

Infinitiv I Passiv

fragen

gefragt werden

bauen

gebaut werden

Пасивна форма інфінітива утворюється з Partizip II перехідного дієслова іInfinitiv допоміжного дієсловаwerden. Infinitiv Passiv, як і Infinitiv Aktiv, вживається з модальни ми дієсловами, утворюючи складений дієслівний присудок:

Diese Apotheke soll in diesem

Цю аптеку треба збудувати

Jahr gebaut werden.

в цьому році.

§27. Zustandspassiv

Унімецькій мові часто зустрічається пасивна конст рукція sein + Partizip II перехідного дієслова. Ця конструк ція передає не процес, а наслідок дії, тобто стан предмета після певної дії, і тому цю форму називають пасивом результативним, або Zustandspassiv (Z Passiv):

Aus Erdöl werden verschiedene

Із нафти виготовлені різні

Plaste hergestellt.

пластмаси.

Пасив результативний має такі часові форми: Präsens Z Passiv, Imperfekt Z Passiv i Futurum Z Passiv.

Präsens Z Passiv

Präsens Z Passiv утворюється з Präsens допоміжного дієслова sein i Partizip II перехідного дієслова:

Die Kontrollarbeit ist richtig

Контрольна робота напи

geschrieben.

сана правильно.

Imperfekt Z Passiv

Imperfekt Z Passiv утворюється з Imperfekt дієслова sein i Partizip II перехідного дієслова:

Die Kontrollarbeit war richtig

Контрольна работа була

geschrieben.

написана правильно.

335

Futurum І Z Passiv

Futurum I Z Passiv утворюється з Futurum І дієслова sein та Partizip II перехідного дієслова:

Mit der Einführung der ky

Завдяки введенню кібер

bernetischen Mechanismen

нетичних механізмів буде

wird die Arbeitsproduktivi

підвищена продуктивність

tät gesteigert sein.

праці.

§ 28. Кон’юнктив (der Konjunktiv)

Кон’юнктив служить для вираження здійсненного або нездійсненного бажання, наказу, поради, нереальної умови тощо. Кон’юнктив має всі ті часові форми, що й дійсний спосіб. Окрім того, є ще описова форма кон’юнктива — кондиціоналіс.

Розглянемо утворення деяких часових форм кон’юнктива.

§ 29. Imperfekt Konjunktiv

Imperfekt Konjunktiv утворюється від кореня Imperfekt Indikativ додаванням до нього суфікса е і особових закінчень.

Imperfekt Konjunktiv сильних дієслів

Imperfekt Konjunktiv сильних дієслів утворюється від кореня Imperfekt Indikativ додаванням до нього суфіксае і відповідних особових закінчень, причому кореневі голосні а, о, u приймають умлаут, а відокремлювані пре фікси відокремлюються:

Indikativ ich kam du kam st er kam wir kam en ihr kam t sie kam en

kommen

Konjunktiv ich käm e du käm e st er käm e wir käm e n ihr käm e t sie käm e n

Imperfekt Konjunktiv дієслів haben, sein, werden

haben

Indikativ

Konjunktiv

ich hatt e

ich hätt e

du hatt e st

du hätt e st

er hatt e

er hätt e

wir hatt en

wir hätt e n

ihr hatt et

ihr hätt e t

sie hatt en

sie hätt e n

sein

Indikativ ich war du war st er war wir war en ihr war t sie war en

Konjunktiv ich wär e du wär e st er wär e wir wär e n ihr wär e t sie wär e n

336

 

werden

 

Indikativ

Konjunktiv

ich wurd e

wir wurd en

ich würd e

wir

du wurd e st

ihr wurd et

du würd e st

ihr

er wurd e

sie wurd en

er würd e

sie

würd en würd et würd en

§ 30. Perfekt Konjunktiv

Perfekt Konjunktiv утворюється так само, як Perfekt Indikativ, тільки допоміжні дієслова haben i sein стоять у

Präsens Konjunktiv:

 

 

machen

 

kommen

 

ich habe

 

ich sei

 

du habest

 

du sei (e) st

 

er habe

 

er sei

 

wir haben

gemacnt

wir seien

gekommen

ihr habet

 

ihr seiet

 

sie haben

 

sie seien

 

§ 31. Plusquamperfekt Konjunktiv

Plusquamperfekt Konjunktiv утворюється так само, як Plusquamperfekt Indikativ, тільки допоміжні дієслова haben, sein стоять в Imperfekt Konjunktiv:

machen

 

kommen

ich hätte

 

ich wärе

du hättest

 

du wärеst

er hätte

 

er wärе

wir hätten

gemacnt

wir wären gekommen

ihr hättet

 

ihr wärеt

sie hätten

 

sie wären

§ 32. Konditionalis l

Konditionalis І утворюється з Imperfekt Konjunktiv

допоміжного дієслова werden та Infinitiv відмінюваного

дієслова:

 

 

 

ich würde

 

wir würden

 

du würdest

machen,

ihr würdet

machen,

er würde

kommen

sie würden

kommen

§ 33. Вживання Konjunktiv у простому і безособовому реченні

Präsens Konjunktiv вживається у простих реченнях: а) для вираження бажання, що може здійснитися:

337

Es lebe der Frieden in der Хай живе мир у всьому світі! ganzen Welt!

б) в інструкціях, порадах і розпорядженнях; підметом у таких реченнях є займенник man. Займенник man разом

здієсловом перекладається на українську мову дієсловом наказового способу або прислівником треба, слід, потрібно

знеозначеною формою відмінюваного дієслова:

Man nehme für diesen Versuch

Для цього досліду треба

10 Gramm Wasser.

взяти 10 г води.

 

Або: Для цього досліду

 

візьміть 10 г води.

в) для вираження припущень; у цьому випадку Präsens Konjunktiv перекладається словами нехай, припустімо, що

... і дієсловом у теперішньому і майбутньому часі:

Die Länge des Zimmers sei

Нехай довжина кімнати

8 Meter.

має 8 м.

Der Winkel ABC sei 45°.

Нехай кут ABC має 45°.

г) у безособових реченнях, що вказують на наявність додаткових фактів, які мають значення для з’ясування основної теми викладу. В таких реченнях присудок скла дається із Psens Konjunktiv дієслова sein i Partizip II

перехідного дієслова erwähnen, sagen, betonen, bemerken, hinweisen, hinzufügen тощо. Сполучення такого типу пере кладаються українською мовою прислівником слід, треба і дієсловом в неозначеній формі або дієсловом першої особи множини наказового способу:

Es sei erwähnt, daß Ziolkowski Сліднагадати,щоЦіолковсь

die Grundlagen der Raketen

кий розробив основи ра

technik entwickelt hat.

кетної техніки.

Imperfekt, Plusquamperfekt Konjunktiv і

Konditionalis I у простому реченні

Imperfekt, Plusquamperfekt Konjunktiv І Konditionalis І вживаються в простому реченні для вираження нездійснен ного бажання, нереальної умови, можливості, а також при пущення, сумніву. Причому, коли бажання, умова, можли вість, припущення і сумнів лежать в сфері теперішнього і майбутнього, то вживається Imperfekt Konjunktiv i Kondi tionalis I, a Plusquamperfekt Konjunktiv вживається для вираження абсолютно нездійсненного бажання, умови, можливості тощо, бо умова їх виконання безповоротно

минула:

 

Hätte ich dieses Buch zu

Був би цей підручник у

Hause!

мене вдома!

Hätte er alle Vorlesungen

Коли б він відвідував усі лек

im Semester besucht!

ції в семестрі! (що минув)

338

§ 34. Інфінітив та інфінітивні групи

Інфінітив із залежними від нього словами утворює інфінітивні групи, що можуть бути в реченні підметом, означенням, додатком.

Es ist wichtig, jeden Tag an der Fremdsprache zu arbeiten (підмет). — Важливо кожен день працювати над іноземною мовою.

Du hattest versprochen, mir etwas mitzubringen (додаток). –

Ти обіцяв мені щось принести.

Die arbeitende Jugend hat die Möglichkeit, an den Fern und Abendfakultäten zu studieren (означення). — Працююча молодь має можливість вчитися на заочних і вечірніх факультетах.

Інфінітивна група відокремлюється комою, сам інфіні тив з часткою zu стоїть в кінці речення.

§ 35. Інфінітивні конструкції haben, sein+zu+Infinitiv

Ці граматичні конструкції є в реченні складеним дієслівним присудком.

Конструкція haben + zu+Infinitiv

Граматична конструкція, що складається з дієслова haben+ zu + Infinitiv іншого дієслова, виражає потребу, а також можливість. Підмет речення, до складу якого входить ця конструкція, завжди означає діючу особу і речення носить активний характер.

Ця конструкція, що нагадує відповідне явище української мови, заміняється модальним дієсловом müssen, sollen,

können+ Infinitiv Aktiv:

 

Wir haben heute noch zwei

Ми маємо сьогодні зробити

Übungen zu machen.

ще дві вправи.

Wir sollen heute noch zwei

 

Übungen machen.

 

Ich habe Ihnen nichts zu sagen. Я Вам не можу нічого

Ich kann Ihnen nichts sagen.

сказати.

Конструкція sein+zu+Infinitiv

Граматична конструкція, що складається з дієслова sein + zu + Infinitiv іншого дієслова, виражає потребу або можли вість. Ця конструкція заміняється модальним дієсловом müssen, sollen, können у сполученні з Infinitiv Passiv, бо речення, до складу якого вона входить, носить пасивний характер:

339

Студенти працюють на про мислових підприємствах, щоб поєднувати теорію з практикою.

Dieser Arbeitsprozeß ist zu

Цей робочий процес треба

verändern.

(можна) змінити.

Dieser Arbeitsprozeß kann

Цей робочий процес може

(muß, soll) verändert werden.

(має) бути змінений.

§ 36. Конструкція sich lassen + Infinitiv

Дієслово sich lassen у 3 й особі однини і множини в сполученні з Infinitiv Aktiv іншого дієслова утворює грама тичную конструкцію, яка виражає пасивну можливість і може бути замінена модальним дієсловом können + Infi nitiv Passiv, конструкцією sein + zu + Infinitiv, а також активним реченням з неозначено особовим займенником man у ролі підмета та модальним дієсловом з Infinitiv:

Dieser Text läßt sich leicht übersetzen.

kann übersetzt werden läßt sich übersetzen= ist zu übersetzen

man kann übersetzen Dieser Text kann leicht übersetzt werden. Dieser Text ist leicht zu übersetzen.

§37. Інфінітивні звороти

Унімецькій мові є інфінітивні звороти: um...zu+ Infinitiv; statt ... zu + Infinitiv; ohne ... zu+ Infinitiv.

Зворот um ... zu+Infinitiv

Цей інфінітивний зворот є в реченні обставиною мети і перекладається підрядним реченням мети із сполучником

для того щоб або щоб:

Die Studenten arbeiten in den Industriebetrieben, um die Theorie mit der Praxis zu verbinden.

Зворот statt ... zu+Infinitiv

Цей зворот є в реченні обставиною способу дії. При перекладі його перекладають спочатку сполучник statt, тоді інфінітив із zu, а потім всі інші слова звороту:

Statt nach drei Tagen zurück

Замість того щоб поверну

zukehren, blieb er eine

тися через три дні, він про

Woche in Poltawa.

бувуПолтавіцілийтиждень.

Зворот ohne ... zu+Infinitiv

Цейзворотєвреченніобставиноюспособудіїіперекладаєть ся дієприслівниковим зворотом із заперечним словом не:

340

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]