матан 3 курс 2013 / лекции / Невизначений інтеграл / лекция № 7
.docМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ГОРЛІВСЬКИЙ ТЕХНІКУМ ДОНЕЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ЛЕКЦІЯ № 7
з теми: «Інтегрування трансцендентних функцій.»
Модуль КЗН-02. ПР.О.03.07 Невизначений інтеграл.
Дисципліна: «Математичний аналіз»
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії інформаційних технологій та прикладної математики.
Протокол № ____ від _______20__ р.
Голова циклової комісії ПМ Велікодна О. В.
|
Розробив викладач Велікодна О. В.
|
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Дата: курс: ІІI
Викладач: Велікодна Ольга Володимирівна.
Тема: Інтегрування трансцендентних функцій.
Мета:
-
Дидактична: навчитися обчислювати первісну, володіти методами інтегрування, знаходити первісну раціональних функцій, трансцендентних та ірраціональних функцій.
-
Виховна: виховувати професійно спрямовану особистість, здатну чітко та логічно висловлювати та доводити свої думки.
-
Методична: вдосконалювати методику проведення лекції з використанням методики пошукової технології.
Тип: лекція
Вид: лекція – дослідження.
Методи та форми проведення заняття: словесні, наглядні, проблемно – пошукові.
Науково-методичне забезпечення:
-
Кудрявцев Л.Д. Курс математического анализа: Учебник. Для студентов университетов и вузов. В 3 т. - М.: Высшая школа,1998.
-
Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
-
Берман Г.Н. Сборник задач по курсу математического анализа: Учеб. пособие для вузов. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1975.
-
Марон А. И. Дифференциальное и интегральное исчисление функции одной переменной в примерах и задачах. – М.: Наука, 1973.
Між предметні зв’язки:
-
Дисципліни, що забезпечують: елементарна математика
-
Дисципліни, що забезпечуються: лінійна алгебра та аналітична геометрія, дискретна математика, диференціальні рівняння, рівняння математичної фізики, чисельні методи, методи оптимізації, теорія функцій комплексної змінної.
Обладнання: зошити, ручки, крейда, дошка.
ХІД ЗАНЯТТЯ
-
Організаційна частина:
-
відсутні;
-
підготовка до заняття;
-
перевірка д/з.
-
Актуалізація опорних знань: визначення трансцендентних функцій, їх види та властивості, таблиця інтегралів, методи інтегрування.
-
Вивчення нового матеріалу:
-
Тема лекції: Інтегрування трансцендентних функцій.
-
Мотивація вивчення матеріалу: вивчити основний математичний апарат – невизначений інтеграл, що дає змогу розв’язувати прикладні задачі в різних галузях науки та техніки.
-
План вивчення нового матеріалу: надається в конспекті лекції.
-
Виклад нового матеріалу. Конспект лекції надається.
-
Закріплення нового матеріалу.
-
Підсумки заняття.
-
Домашнє завдання.
Конспект лекції № 7.
Тема: Інтегрування трансцендентних функцій.
План лекції № 7.
-
Інтеграли від трансцендентних функцій, що обчислюються за допомогою інтегрування за частинами.
До інтегралів від трансцендентних функцій, що обчислюються за допомогою інтегрування за частинами, відносяться багато різних інтегралів, наприклад такі: ; ; ;; . Показники n – ціле невід’ємне число. Для обчислення інтегралів потрібно двічі про інтегрувати їх за частинами – в результаті отримаємо для них лінійне рівняння, з якого відразу знайдуться інтеграли. Наприклад, І = = . Звідки маємо: І = .
В інтегралах ; після однократного інтегрування за частинами отримаємо інтеграли того ж типу, але з меншим показником ступеня.
В інтегралах ;; після однократного інтегрування за частинами пропаде трансцендентна функція, причому в інтегралах ; отримаємо інтеграл від ірраціональної функції, що виражається через елементарні функції, а в інтегралах ; - інтеграл від раціональної функції, що виражається через елементарні функції.
Вище ми розглядали інтеграли від раціональних функцій , де змінні були раціональні та ірраціональні вирази або функції. Важливим є клас інтегралів від раціональних функцій, змінними в яких є деякі трансцендентні функції. Розглянемо такі інтеграли.
1. . Цей інтеграл раціоналізується до алгебраїчного виду підстановкою . Звідси . Таким чином .
Приклад. Знайти інтеграл.
.
2. Інтеграл - зводиться до раціонального алгебраїчного виду підстановкою . Звідси , , . В результаті одержується .
Приклад. Знайти інтеграл.
=.
Зауваження. Підстановка дає можливість звести до раціонального алгебраїчного виду інтеграл у тому випадку, коли хоча б один, або обидва показники m і n від’ємні.
Приклад. Знайти інтеграл.
.
Інтеграл виду зводиться до раціонального алгебраїчного виду універсальною підстановкою . Звідси , , , .
Отже .
Назва універсальна підстановка говорить про те, що вона може бути застосована при знаходженні інтеграла від будь-яких співвідношень тригонометричних функцій і . Однако, найбільш ефективною вона є в тих випадках, коли функції і мають перші степені і представлені у вигляді суми чи різниці. Застосування цієї підстановки до випадків, коли і мають парні степені приводить до раціональних дробів з високими степенями. Тому, в таких випадках краще застосовувати підстановку , або якусь іншу.
Приклад. Знайти інтеграл.
.
4. Інтеграл виду підстановкою зводиться до одного із таких інтегралів:
а) ; б) ; в) які в свою чергу, підстановками відповідно , , зводиться до інтегралів виду .
Приклад. Знайти інтеграл.