Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Елементи практичної риторики (10 клас).docx
Скачиваний:
25
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
165.54 Кб
Скачать

IV. Закріплення одержаних знань.

Бесіда зі школярами за такими запитаннями та завданнями:

  1. Дайте визначення темі виступу.

  2. Що таке ясність мовлення?

  3. Дайте визначення образності мовлення.

  4. Що відображає лаконічність мовлення?

  5. Дайте визначення гумору.

  6. Що уособлює кульмінація публічного виступу?

  7. Для чого необхідне повторення основних думок?

  8. Дайте визначення іронії.

  9. До чого найчастіше вдаються в публічних виступах на суспільну тему?

V. Робота над закріпленням знань, умінь і навичок.

Виконання вправ 239 і 240 (с. 396) за підручником О. Олійник "Українська мова (10-11 кл.)". Учні переписують тексти вправ, визначають їх стилі, аналізуючи дані твори. Школярі виконують вправу 8 (с.18). Учні читають і аналізують поезію Б. Олійника "У дзеркалі слова", готуючи та проводячи диспут "О слово рідне, хто без тебе я?"

VI. Підведення підсумків уроку.

У підсумках учитель відзначає, що школярі засвоїли поняття про техніку підготовки виступу, його структуру, навчилися встановлювати інтонаційні, смислові, видо-часові зв’язки між його частинами. Необхідно також освоювати використання різних синтаксичних одиниць у власному мовленні, поглиблювати знання про їх використання у художніх і публіцистичних текстах.

VII. Завдання додому.

Підготувати до диспуту та конкурсу творів на тему: "О слів жорстока і солодка влада!", створивши публічний виступ.

Урок вивчення нового матеріалу (1 година)

Тема уроку:

План виступу; стиль мовлення. Вступ і закінчення виступу.

Мета уроку:

Дати учням поняття про план виступу, вступ і закінчення виступу, сформувати навички їх правильного творення і використання в мовленні; закріпити знання школярів про стиль мовлення; розвивати логічне мислення учнів, уміння аналізувати матеріал, робити висновки, узагальнювати.

Обладнання уроку:

Підручник із мови для 10-11 кл. О.Олійник, динамічна й ілюстративна таблиці; схеми, кодоскоп.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка вивченого, актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

Учні пишуть самостійну роботу за вивченим із розділу "Елементи практичної риторики" (6 варіантів).

І варіант

  1. Що таке публічний виступ? Назвіть його різновид.

ІІ варіант

  1. Дайте визначення риториці.

  2. Що таке тема виступу?

ІІІ варіант

  1. Яка структура виступу?

  2. Що відображає лаконічність мовлення?

ІV варіант

  1. Хто видатні оратори Київської Русі?

  2. Що таке ясність мовлення?

V варіант

  1. Яку країну вважають батьківщиною красномовства?

  2. Що таке образність мовлення?

VІ варіант

  1. Що уособлює кульмінація публічного виступу?

  2. Дайте визначення гумору.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Лекція вчителя (використання таблиць, схем, кодоскопу).

План виступу – це послідовність і взаємозв’язок тематичних частин виступу, що зафіксовано у вигляді переліку ключових понять або суджень. Неабияке значення для підготовки виступу має складання плану. Його треба після повного усвідомлення теми та ідеї виступу й опрацювання необхідної літератури.

План – найкоротший від записів, де висвітлено підтеми тексту. Щоб скласти простий план, необхідно вдумливо прочитати текст, з’ясувати його тему та головну думку (ідею), визначити підтеми, чітко й лаконічно їх сформулювати та записати у вигляді підпунктів. Пункти плану – здебільшого складні словосполучення. Щоб скласти складний план тексту, потрібно підтеми тексту поділити ще на мікротеми та чітко їх сформулювати. Мікротеми тексту стануть підпунктами складного плану. Звичайно, складний план має вступ, основну частину та заключну частину з висновками. План також може бути цитатний.

Вступ – початкова частина твору, яка передує викладу його змісту.

Основна частина – ґрунтовна частина виступу. Де базується головна частина змісту.

Висновок (заключна частина) – остаточна думка щодо чогось, логічний підсумок, зроблений на основі спостережень, міркувань чи на підставі достатньої аргументації. Найчастіше в публічних виступах на суспільну тему вдаються до ораторського підстилю публіцистичного стилю.

Публіцистичний стиль – такий стиль, що висвітлює актуальні суспільно-політичні й інші проблеми сучасності в періодичній пресі й окремих виданнях; сукупність літературних творів цього роду.

ІІІ. Закріплення одержаних знань.

У ході закріплення необхідно зміцнювати теоретичні знання школярів, виробляти уміння й навички складати план виступу, вміти визначити тему, ідею, структуру, стиль публічного виступу. Відповідно до завдання будується і система вправ. Завдання вправи 10 (с.24): прочитайте текст, складіть простий план і за ним підготуйте публічний виступ (В. Русанівський "Реставрація совісті").