
- •Гарна книга — абетка для душі
- •Як ефективно читати книгу (орієнтовна)
- •V. Мовний аналіз тексту.
- •VI. Повторне читання тексту.
- •VII. Усний переказ тексту.
- •VIII. Домашнє завдання (на вибір).
- •Порада Григорія Сковороди
- •V. Мовний аналіз тексту.
- •VI. Повторне читання тексту.
- •VII. Підготовка чорнового варіанту переказу.
- •VIII. Редагування роботи і переписування її начисто.
- •IX. Перевірка й аналіз робіт.
- •X. Доопрацювання переказів.
- •XI. Домашнє завдання (на вибір)
- •V. Виконання власне роботи учнями.
- •Vі. Рефлексія діяльності.
- •VII. Домашнє завдання
- •IV. Самостійне складання учнями плану.
- •V. Рефлексія
- •VI. Домашнє завдання (на вибір)
- •V. Самостійна перевірка написаного.
- •VI. Домашнє завдання (на вибір)
V. Рефлексія
Аналіз складених творів. Само- і взаємооцінювання.
Яку користь отримали від уроку? («Мікрофон»)
VI. Домашнє завдання (на вибір)
Запропонуйте проект газети для молоді (назва, рубрики, актуальні теми).
Напишіть есе «Мої життєві орієнтири».
Повторіть складні випадки правопису (орфографічні й пунктуаційні правила).
Урок №30
УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №11. КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ)
Мета: а) виявити рівень сформованості вмінь учнів самостійно створювати писемне висловлювання в публіцистичному стилі на морально-етичну тему; б) розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, мисленнєві процеси; в) виховувати прагнення до самопізнання і саморозвитку, емоційно-ціннісне ставлення до навколишнього.
Обладнання: допоміжні матеріали (за диференційованого підходу), картки з афоризмами, схема.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення (урок контрольного твору)
Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення, стилістика, лінгвістика тексту.
Міжпредметні зв’язки: література, філософія, психологія.
ХІД УРОКУ
І. Вступне слово вчителя
Життя і часу невгамовна плинність:
Народження ─ нестримний розквіт ─ тлінність…
У чому сенс життя? Його безцінність?
Що випадковість? Що закономірність?
(Н.Супруненко)
Що ж таке сенс життя? Чи задавалися ви колись питаннями про сенс життя, ваше призначення на землі?
У словнику подано таке тлумачення слова:
Сенс ─ найосновніше, найістотніше в кому-, чому-небудь; суть, су́тність, зміст, головне́, підосно́ва, ядро, смисл, єство́, квінтесе́нція, раціона́льне зерно́, сіль, толк.
У чому полягає сенс життя? Може, сенс людського життя полягає в тому, щоб людина реалізувала себе в різних сферах життєдіяльності.
А яка ваша думка? Які найважливіші умови самореалізації? Висловіть свою позицію у творі публіцистичного стилю (статті в газету на морально-етичну тему).
Пригадайте ознаки публіцистичного стилю, особливості будови тексту (статті). Чи є тема «У чому полягає сенс життя» морально-етичною? Відповідь обґрунтуйте.
Під час написання твору можете скористатися поданими афоризмами й опорними словами.
Є тільки один шлях осягнення - діяти (П. Коельо)
Ви не можете нічого зробити з довжиною вашого життя, але ви можете щось зробити з її шириною і глибиною.
Хто не йде вперед, іде назад: стану нерухомості не існує (В.Бєлінський).
Того, хто бажає йти, доля веде, того, хто не бажає, – тягне.
Щоб спланувати маршрут до мети, треба спочатку знати, де ти знаходишся.
Опорні слова: особистість, доля, життєвий успіх, саморозвиток, самовдосконалення, бажання, людські вчинки, моральні цінності.
ІІ. Самостійне складання плану твору.
(складного)
ІІІ. Написання роботи на чернетці.
ІV. Редагування твору і переписування начисто.
Перевірте свою роботу за схемою «Вимоги до твору в 10 класі» і внесіть необхідні корективи:
V. Самостійна перевірка написаного.
(метод рецензії ─ прорецензуй свій твір з позиції читача)