Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ус уроки Павлик РЗМ .doc
Скачиваний:
206
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
346.62 Кб
Скачать

V. Мовний аналіз тексту.

Словникова робота

  1. Тлумачення слів

Сотникова ─ дочка сотника (особи, що очолювала козацьку сотню).

Карниз ─ виступ, що завершує верхню частину стіни або міститься над вікнами, дверима; зало́м розм.; приму́рок (поперечний виступ на стінці печі, груби); підда́шшя, підда́шок (виступ якоїсь покрівлі).

Імла ─ мла (прозорі випари, рух яких ледве помітний; легкий туман, який огортає що-небудь), ма́рево, юга́, серпа́нок, кури́ще розм.; мла (неосвітлений простір.

Мудрість ─ [му́дрощі] (глибокі знання, розуміння життя, здатність до узагальнення).

Покладний ─ (діал.) який уміє берегти, зберігати щось.

Свита ─ старовинний довгополий верхній одяг із домотканого грубого сукна; свити́на, сви́тка, чуга́й діал., чугаї́на діал., пете́к діал.

  1. Добір синонімів

Дидаскал ─ учитель, наставник.

Меткі ─ жва́ві, рухли́ві, живі, швидкі, би́стрі розм., прудкі, проворні.

Схибити ─ помилитися, прома́хнутися, дати ма́ху, спотикнутися, оступитися, підко́взнутися [підсковзнутися], осіктися, збитися, заплутатися.

Оксамитовий─ оксами́тний, бархати́стий (подібний до оксамиту); шовко́вий, шовковистий.

Лагідно ─ добросе́рдно, добросерде́чно, душе́вно, доброду́шно, серде́чно, м'якосе́рдо, до́бре́нько.

Відректи (заст.) ─ відпові́сти́, відказа́ти, відмо́вити, пові́сти, відрі́зати, відруба́ти, відтя́ти розм. відбу́ркнути розм. відвісти́ти.

Дбайливо ─ турбо́тливо, клопітли́во, пи́льно, ува́жно, дба́ло розм., бережно.

  1. Робота над засобами художньої виразності

у Божому палаці

кулею зривались

підстрижений, мов судовий писар

VI. Повторне читання тексту.

(Усвідомлення структурного й мовного аспектів тексту)

VII. Підготовка чорнового варіанту переказу.

  1. Усне переказування (колективне, індивідуальне).

  2. Самостійна робота учнів.

Завдання:

1. Перекажіть текст, докладно зупинившись на словах Григорія Сковороди.

2. Доповніть текст своїми думками про смисл висловлювань Григорія Сковороди «Моя мудрість – піщинка морська» і «Молоде серце не схибить».

VIII. Редагування роботи і переписування її начисто.

(індивідуальна допомога вчителя, парно-індивідуальна робота з пам’яткою «Редагуємо текст»)

Варіант пам’ятки «Редагуємо текст»

  1. Прочитайте уважно текст.

  2. Чи відповідає його зміст вихідному зразку (щодо теми, основної думки, стилю, заголовку)? Чи всі деталі розкрито?

  3. Перевірте, чи виконали творче завдання (висловили своє ставлення до описуваного)?

  4. Чи дотрималися структури вихідного тексту (складеного плану, абзацного членування)?

  5. Перечитайте текст ще раз. Зверніть увагу на можливі орфографічні, пунктуаційні, лексичні, граматичні та стилістичні помилки. Виправте їх.

  6. Чи дотрималися авторського стилю викладу?

  7. Чи відповідає записаний текст таким ознакам, як логічність, виразність, правильність, точність, багатство тощо.

IX. Перевірка й аналіз робіт.

Само- і взаємоаналіз робіт, рецензування.

X. Доопрацювання переказів.

(як варіант домашнього завдання)

XI. Домашнє завдання (на вибір)

Доопрацюйте переказ.

Самостійно доберіть цікаву інформацію про життя і творчість мандрівного поета Г.Сковороди.

  1. Оформіть матеріали у вигляді інформаційного буклету за допомогою програми Publisher.

  2. Підготуйте вікторину/кросворд за результатами пошуку.

  3. Напишіть есе «Уроки Сковороди».

Урок №12

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ №5. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ЗАЗДАЛЕГІДЬ НЕПІДГОТОВЛЕНИЙ)

Мета: а) поглибити знання учнів про особливості проведення зборів, семінарських занять, публічного виступу, вчити планувати і виголошувати непідготовлені промови; б) розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, логічне мислення, творчі й організаторські здібності; в) виховувати самостійність, активну життєву позицію.

Обладнання: роздавальні матеріали, схема-опора «Види семінарів, тлумачний словник.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок

Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення, стилістика.

ХІД УРОКУ

І. Мотиваційно-організаційний етап

Мотивація навчальної діяльності учнів

Прочитайте епіграф уроку і поясніть його. Спрогнозуйте, про що піде мова, що нового дізнаємося, чому навчимося на уроці:

Добре говорити уміє тільки той, хто вміє слухати.

Сократ

ІІ. Інформаційний етап

Людина ─ суспільна істота, тому має потребу в спілкуванні, спільній роботі, колективному вирішенні проблем. Одним із засобів вирішення поточних питань і проблем є збори. Що ж таке збори? (актуалізація особистісного досвіду учнів методом «Коло ідей»)

Звернемося до тлумачного словника:

Збори ─ зустріч членів якого-небудь колективу для обговорення або вирішення якогось питання; ЗІБРА́ННЯ, ЗБІ́РКА; СХО́ДИНИ (зустріч, зібрання людей, об'єднаних спільними інтересами).

Наукові та навчальні проблеми розв’язують на семінарах.

Семінар ─ форма групових занять з якого-небудь предмета або теми, проблеми, яка поглиблює і систематизує знання. Передбачає обговорення учасниками заздалегідь підготовлених повідомлень, доповідей.

Розгляньте схему. За поданими назвами семінарів спробуйте визначити їх мету й особливості.

На зборах і семінарах учасники виголошують думки і пропозиції зазвичай у монологічній формі. Пригадайте, що ми називаємо монологом? (Це висловлювання однієї особи, здебільшого значне за обсягом, що має тему, головну думку, певну композиційну структуру. Вимагає від автора певного рівня підготовленості, вольових зусиль, необхідних для складання плану висловлювання, добору адекватних задумові мовних засобів). Зверніть увагу: виступи можуть бути заздалегідь непідготовленими і підготовленими. Сьогодні ми будемо працювати над непідготовленими виступами.

ІІІ. Процесуально-діяльнісний етап

1. Знайдіть і виправте помилки, що трапляються під час виступу на зборах:

(групова робота)

Повістка дня слідуюча (Порядок денний такий)

Слідуючі збори відбудуться в три години (Наступні збори розпочнуться о третій годині)

Першим ділом треба вирішити це питання (насамперед (передусім, щонайперше) треба вирішити це питання

Ви правий (Ви маєте рацію)

Хочу сказати про зовсім друге (Хочу сказати про зовсім інше)

Невільно приходить на думку слідуюче (Мимоволі спадає на думку таке)

Мова йде про саме важне (Йдеться про найважливіше)

Я настоюю на тому, щоб…(Я наполягаю на тому, щоб…)

Мені кажеться, що…(Мені здається, що…)

Скажу ще пару слів (Скажу ще кілька слів)

Мій виступ не протирічить вашому (Мій виступ не суперечить вашому)

На збори прийшли всі без виключення (На збори прийшли всі без винятку)

Збори прийняли слідуючі рішення (Збори прийняли такі ухвали/рішення)

2. Ситуативне завдання (індивідуальне).

Уявіть, що в нас проходять збори класу. Розглядається питання міжособистісних стосунків. Продумайте (2-3 хвилини) виступ на тему «Як ти людям, так і люди тобі» і виголосіть його. Під час виступу уживайте виправлені мовні конструкції з попереднього завдання.

Колективне обговорення ключових проблем, виявлених під час індивідуальних виступів. Окреслення перспектив на майбутнє заняття.

3. Робота в групах. Прокоментуйте афоризми. На їх основі складіть поради доповідачеві.

"Справжнє красномовство - це вміння сказати все, що треба, і не більше, ніж треба" (Ф.Ларошфуко).

"Промова повинна виростати й розвиватися із знання речей: якщо оратор не проник у речі, не пізнав їх, мова його беззмістовна..." (Цицерон).

"Не дозволяй, щоб язик випереджав твою думку" (Хілон).

"...Враження від десяти висловів, які вплинули на розум, легше згладити, ніж враження від одного, яке вплинуло на серце..." (Г.ЛІхтенберг).

"Багато говорити і багато сказати - це не є те саме" (Софокл) "Поетами народжуються, ораторами робляться" (Цицерон).

Перевірка роботи груп

ІV. Контрольно-рефлексивний етап

Рефлексія у вигляді суджень:

  • смисл даної теми;

  • її головні частини або спрямування;

  • об’єкти, що вивчаються;

  • питання, що виникають.

  • практичні рекомендації.

ІV. Домашнє завдання (на вибір)

  1. Знайдіть цікаві матеріали і підготуйтесь виступити з повідомленням «Культура мови, думки, почуттів»

  2. Підготуйте картки «Завдання для товариша».

Урок №16

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ №6. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ПІДГОТОВЛЕНИЙ)

Мета: а) вчити самостійно готуватися і виступати на семінарах різних видів; б) розвивати мовленнєво-комунікативні, загальнопізнавальні й організаційно-контрольні вміння, навички мислення високого рівня, творчі здібності; в) виховувати самостійність, вольові риси характеру.

Обладнання: роздавальні матеріали, картки з афоризмами, тлумачний словник.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Вид уроку: урок-практикум.

Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення, стилістика, лексикологія.

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення вчителем теми та цілей практикуму.

На останньому уроці розвитку мовлення ми розглядали тему «Виступ на зборах, семінарах» (непідготовлений). Сьогодні ми продовжимо нашу роботу. Пригадайте, які проблеми були виявлені під час індивідуальних виступів. Визначте тему та цілі уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Що вам відомо про семінари ?(опора на знання й досвід, які мають учні).

  • Який порядок їх проведення?

– Що використовують під час виступу? (Цитати, відомі вислови, точні незаперечні факти тощо.)

Пояснення вчителем структури семінару, інструктаж щодо його проведення:

  1. За кожним розділом учні обирають груповодів, які ведуть набір до своїх груп.

  2. Група добирає тему, планує питання, складає план семінару.

  3. Групова підготовка до семінару (колективний збір інформації за темою: робота з додатковою літературою, читання нового джерела, порівняння матеріалів, підбір цікавих фактів; класифікація її за розділами).

  4. Групи працюють із зібраною інформацією за заданим алгоритмом (розподіл роботи між колегами з групи, кожен учень обирає одне питання, розробкою якого він займається на семінарі індивідуально або в групі) і готують виступи (звіти) перед класом, які аналізуються і оцінюються самими учнями.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, ознайомлення з інструкцією.

Як підготуватися до семінару? Як ефективно побудувати свою роботу?

Ознайомлення учнів із груповими та індивідуальними завданнями, правилами роботи.

ІV. Підбір необхідних матеріалів.

Робота в групах. Знайдіть і виправте помилки, що трапляються під час виступу на семінарах:

Я виступаю з докладом (Маю(виголошую) доповідь, виступаю з доповіддю)

Приступаєм до обговорення (Розпочинаємо обговорення)

На цьому питанні зупинюсь більш конкретніше (На цьому питанні зупинюсь конкретніше/про це скажу конкретніше)

Саме основне питання (Найважливіше питання)

Співставимо (Порівняємо/зіставимо)

Буде сказано нижче (Скажемо далі)

Можемо привести слідуючі приклади (Можемо навести такі приклади)

Моє заключення слідуюче (Мій висновок такий)

Це положення ще треба доказати (Це твердження/положення ще треба довести)

Заслуговує уваги такий факт (Вартий уваги такий факт)

Інформація всім стане у нагоді (Інформація для всіх пригодиться/всім потрібна)

(Перевірка групової роботи).

Виправлені вислови будете використовувати під час виступів.