- •V. Рефлексія.
- •Vі. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •2.Інформаційне повідомлення:
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •1. Інформаційне повідомлення:
- •2. Інтерактивна вправа.
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Vі. Домашнє завдання.
- •1. Інформаційне повідомлення:
- •2. Інтерактивна вправа.
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •1. Інформаційне повідомлення:
- •2. Інтерактивна вправа.
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •1. Інформаційне повідомлення:
- •Vі. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •1. Розповідь вчителя з елементами запису.
- •2. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •2. Розповідь вчителя з елементами запису.
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •В) загальна характеристика Радію
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Цікаві факти і вислови
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Історія міді.
- •Застосування.
- •Біологічна роль.
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Поширення в природі
- •Застосування
- •Алюміній в електротехніці
- •Алюміній в пакуванні
- •Сплави алюмінію
- •Порошки алюмінію
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Історія золота
- •Поширеність
- •Застосування
- •Золото в економіці
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Історія
- •Медичні застосування
- •Біологічна роль
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Історія та походження назви
- •Застосування
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
- •Поширення
- •Застосування
- •Біологічна роль
- •Демеркуризація
- •V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
VІ. Домашнє завдання. Написати реферат на тему: «Алхімічний період магнію».
Урок 16
Тема. «Срібна вода». Ртуть на службі людини
Мета: розкрити поняття про «срібну воду», її загальну характеристику та практичне застосування людиною; розвивати інформаційні компетенції, вміння узагальнювати, порівнювати, виховувати творче ставлення до своєї діяльності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форми та методи: Вправа „ Акваріум”, розповідь, лекція,
Вправа « Навчаючись вчуся».
Обладнання: малюнки із зображенням ртуті, вироби з ртуттю, портрети вчених.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Я пропоную вам взяти аркуш паперу, зігнути його, на одній стороні намалювати вираз свого обличчя, на початку уроку, в кінці уроку ми намалюємо ще одне обличчя і порівняємо їх.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа „ Акваріум”
Учні об’єднуються в 4 групи . Перша група займає місце в „ Акваріумі”
Протягом 5 хв. група обговорює своє запитання з домашнього завдання, інші учні слухають, аналізують. По закінченню відведеного для дискусії часу вчитель ставить запитання класу :
Чи погоджуєтеся з думкою групи?
Чи була їх думка аргументована?
Після цього місце в „ Акваріумі” займає друга група .
Технологія проведення вправи повторюється.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя з елементами запису.
Ртуть — сріблясто-білий важкий метал, рідкий при кімнатній температурі.
Краплина ртуті
Ртуть відома з прадавніх часів, згадується у працях Аристотеля, Теофраста, Плінія Старшого, Вітрувія та інших давніх учених. Латинська назва цього металу «гідраргірум», яку дав ртуті грецький лікар Діоскорид (I ст. до Р.Х.), означає в перекладі «срібна вода». У величезному палаці знаменитого своєю жорстокістю китайського імператора Цінь-Шіхуанді (259-210 р. до Р.Х.) були створені цілі ріки і озера, наповнені чистою ртуттю. За легендою, цими (смертельно небезпечними для дихання) річками імператор пропливав з наложницями на прикрашених човнах. Масштабність цих побудов показує вже те, що палац Епан і гробницю імператора на горі Лішань будувало 700 000 засуджених на каторжні роботи.
Латинська назва лат. hydrargyrum (Hg) походить від грец. ύδράργυρος „рідке срібло“. Англійське Mercury походить від позначення елементу алхіміками. В українські мові немає достовірної версії походження слова ртуть.
Символ меркурія для позначення ртуті.
Поширення
У земній корі ртуть переважно розсіяна. Ртуть отримують з ртутних, ртутно-стибієвих, ртутно-арсенових і ртутно-золотих руд, а також попутно з поліметалічних, вольфрамових і олов’яних. Відомо 20 мінералів ртуті, але промислове значення мають кіновар HgS(86,2%), метацинабарит HgS (86,2%), ртуть самородна Hg, блякла руда – шватцит (Hg,Cu)12•Sb4S13 (17%) і ін. Ртуть отримують спалюванням кіноварі (сульфіду ртуті (II)). Цей спосіб застосовували ще алхіміки в давнину. Рівняння реакції горіння кіноварі:
HgS + O2 → Hg + SO2
Кіновар (англ. cinnabar)
