Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4кл поуроч.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
552.15 Кб
Скачать

Іі семестр Unit 4. The world around us

Дата

Клас

Lesson 1. СВІТ НАВКОЛО НАС

Мета:

навчальна: ознайомити з новими лексичними одиницями, активізувати вивче­ний лексико-граматичний матеріал; розвивати вміння та навички читання, письма, усного монологічного та діалогічного мовлення; збільшувати обсяг знань про со- ціокультурну специфіку мови країни, що вивчається, удосконалювати уміння буду­вати своє мовне висловлювання, мовну поведінку адекватно цій специфіці;

  • розвиваюча: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережли­вість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікатив­ні уміння з опорою на наочність;

  • виховна: виховувати зацікавленість у розширенні свої знань, скріплення навчаль­ного матеріалу з життям; виховувати загальну культуру учнів, толерантність один до одного.

Обладнання: карта Землі, тематичні картки.

Хід уроку

WARM-UP

  1. Game "Abracadabra"

Children play in pairs. Each child lays their cards face down in a row on their desks.

Pupil A points to Pupil B’s first card pretends to wave a wand and says e.g. “Abracadabra! It’s a river!” Pupil В turns over the card. If it’s a river, they say “Yes!” and leave the card face up. If it isn’t a river, they should say “No!” and leave the card face down.

Pupil В then has the next turn.

PRESENTATION

  1. Listen, read and say (p. 57, ex. 1).

Books are closed. Read the poem. Pupils listen.

Ask pupils to open the books.

Ask questions “What colour are trees? What are birds doing in the sky? What are butterflies doing?”

Read the poem again.

Pupils read and practise the poem for a few minutes. Go round helping. Read the poem with several different pupils.

Monitor the activity and help where necessary.

Post-reading: Ask, “What is this poem about?”

  1. Work in pairs. Look at the picture and answer the questions (p. 57, ex. 2).

Pair work: Ask pupils to look at the picture.

Ask pupils to read the questions and answer them in pairs.

Ask pupils to copy out the questions and write down the answers in their exercise books and on the board.

Key: 1. I can see mountains and valleys. I can see some sheep and a man.

  1. Yes, they are high. 3. The sheep are eating green grass. 4. It is summer. The grass is green and fresh. It is warm. There are many flowers.

  1. Listen and read (p. 57, ex. 3).

Pre-reading: Ask “What are the children doing? What are they looking at? What is a globe? (It’s a model of our planet Earth.)”

Read the text. Ask pupils to read the sentences in silence after you. You can translate difficult sentences into the native language.

Pronounce the words clearly.

Do choral and individual repetition of difficult words. Follow the same procedure three or four times.

Then pupils read the text themselves in a chain. Do choral and individual repetition if it is necessary again.

While-reading: Ask the questions, “What is the text about? Is nature everywhere?”

Post-reading: “What must we do with nature?”

PRACTICE

  1. Complete the sentences (p. 58, ex. 4).

Pair work: Pupils read the sentences in silent to themselves or they work on them together in pairs. Pupils choose suitable ending from the text. If it is necessary, translate the words or sentences into the native language.

Then they read the sentences aloud.

Ask pupils to read the sentences in a chain. Ask to translate difficult sentences into the native language.

Go round helping. You can ask pupils to write the sentences down.

Do choral and individual reading again.

Help with pronunciation and sentence rhythm especially.

Monitor the activity and help where necessary.

Ask some bright pupils to write the sentences on the board too.

Key: 1. ... the Earth. 2. ... the sun and the sky with clouds. 3. ... beautiful flowers and fresh air. 4. ... everywhere. 5. Animals and birds, bees and butterflies .... 6. ... of it.

READING AND WRITING

  1. Answer the questions (p. 58, ex. 5).

Pair work: Ask pupils to read the questions.

Tell them that they are going to answer them. If they don’t know what to answer, tell pupils to say the phrase “I don’t know” or find the necessary information in the text.

Pupils read and answer the questions.

Monitor the activity and help where necessary.

If pupils don’t understand the meaning of some words, translate them into the native language.

Key: 1. We live on the Earth. 2. We can see mountains, valleys, seas, rivers, animals and birds. 3. Nature is mountains, valleys, seas, rivers, animals, birds and people. 4. We must take care of nature and love it.

Ask pupils to retell the text about nature.

ENDING THE LESSON

  1. Dictation

Give a simple dictation (use the rhyme or similar sentences about nature) in which pupils listen and draw what they hear instead of writing it down word for word. Demonstrate or explain the procedure to pupils. Then dictate each piece of the description two or three times, giving pupils enough time to draw their pictures.

Home work

Read (p. 57, ex. 1, 2).

Further practice

Use Workbook tasks at the lesson or at home.

  • навчальна: ознайомити з новими лексичними одиницями, активізувати вивче­ний лексико-граматичний матеріал, розвивати вміння та навички читання, письма, усного монологічного та діалогічного мовлення; збільшувати обсяг знань про со- ціокультурну специфіку мови країни, що вивчається; удосконалювати уміння буду­вати своє мовне висловлювання, мовну поведінку адекватно цій специфіці;

  • Клас

    розвиваюча: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережли­вість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікатив­ні уміння з опорою на наочність;

  • виховна: виховувати зацікавленість у розширенні свої знань, скріплення навчаль­ного матеріалу з життям; виховувати загальну культуру учнів, толерантність один до одного.

Обладнання: тематичні картки за підтемою «Дикі тварини».