Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_KL_BEL_M_UROKI_1_Ch.docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
611.66 Кб
Скачать
  1. Вынікі ўрока. Рэфлексія.

Тэст «Так ці не».

Калі адказ станоўчы («так»), ставіцца «+», адмоўны («не») — «-».

1.У беларускай мове 6 склонаў. (+.)

2.Родны склон адказвае на пытанні: «каго?», «чаго?». (+.)

3.Назоўны склон адказвае на пытанні: «кім?», «чым?». (-.)

4.Месны склон ужываецца без прыназоўнікаў. (-.)

5.Каб вызначыць склон назоўніка трэба паставіць пытанні. (+.)

 Працягніце выказванні:

Усё зразумела, магу расказаць...

Неўпэўнены, трэба папрацаваць...

Нічоі а не зразумеў, гіатрэбна дапамога...

  1. Дамашняе заданне.

Практыкаванне № 125. с. 78. Выконваць паўмове падручніка.

Тэма: Назоўны склон

Мэта: фарміраваць арфаграфічны навык і арфаграфічную пільнасць; пашыраць лексічны запас вучняў; развіваць інтэлектуальныя здольнасці дзяцей; фарміраваць пачуццё павагі да роднага слова.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант. Псіхалагічная хвілінка.

* *

Як ты дорага мне, мая родная мова!

Мілагучнае, звонкае, спеўнае слова!

 Падбярыце прыметнікі да слова «ліова». (Родная, ласкавая, ліілагуч- ная, прыгожая, звонкая, цікавая.)

  1. Актуалізацыя ведаў (па падручніку).

Практыкаванне № 126. с. 78.

 Прачытайце тэкст. Што агульнага з нашым тэкстам?

 Зачытайце асноўную думку.

 Сфармулюйце тэму ўрока.

 Спішыце тэкст, змяняючы словы. Вызначце склон назоўнікаў.

  1. Хвілінка чыстапісання.

 Растлумачце лексічнае значэнне апошняга слова. Вызначце ў ім корань.

 Разбярыце сказ па членах сказа, вызначце часціны мовы.

 Вызначце склон назоўніка, які з’яўляецца дзейнікам:

Паштальён прынёс мне паштоўку ад сябра.

  1. Тлумачэнне новага матэрыялу.

Пачынаючы працу над назоўным склонам, настаўнік просіць дзяцей успомніць табліцу «Склоны, пытанні, прыназоўнікі», праца над якой вялася наўроку па тэме «Скланенне назоўнікаў».

Дзеці ўзнаўляюць у памяці назвы склонаў, склонавыя пьгганні і прыназоўнікі для кожнага склону.

 Назавіце і-ы склон.

 На якія пытанні ён адказвае?

 3 якім прыназоўнікам ужываецца?

 Якімі членамі сказа з’яўляюцца назоўнікі, якія стаяць у гэтым склоне? (Адказы.)

 Скласці і запісаць апорны канспект у сшытках.

Н. скл. (хто? што?)дзейнік.

У парах расказаць па апоры ўсё пра назоўны склон.

  1. Замацаванне новага матэрыялу.

Практыкаванне № 129, с. 79—80.

 Прачытайце тэкст.

 Які ён — празаічны або вершаваны?

 На якую тэму?

 Спішыце, устаўляючы літары, вызначце склон назоўнікаў.

 Перакладзіце слова «пара» на рускую мову, абазначце род гэтага назоўніка.

Разбярыце па саставу слова «вадалаз».

Самастойная работа.

1-я група — практыкаванне № 131. с. 8о—8і.

1.Даць тэксту загаловак.

2.Спісаць, вызначыць склон усіх назоўнікаў.

3.Сказы разабраць па членах сказа.

Адзін вучань працуе ля дошкі. Потым праводзіцца праверка.

Растлумачце сэнс прыназоўнікаў з практыкавання № 130. с. 8о.

2-я група — практыкаванне № 130. с. 8о.

1.Спісаць, устаўляючы прапушчаныя літары.

2.Падкрэсліць назоўнікі ў назоўным склоне.

3.Выдзеленыя словы падзяліць для пераносу.

Дадатковае заданне.

Вызначыць лексічнае значэнне слова «дапытлівы». Перадаць гэта астатнім вучням.

Адзін вучань працуе ля дошкі, потым праводзіцца праверка.

з-я група.

1.Скласці і запісаць сказы са словамі: восень, зіма, дрэвы, людзі.

2.Падкрэсліць дзейнік і выказнік, вызначыць склон дзейніка.

3.Падрыхтаваць паведамленне пра назоўны склон.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]