Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_KL_BEL_M_UROKI_1_Ch.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
611.66 Кб
Скачать
  1. Вынікі ўрока. Рэфлексія.

Ацаніце свае веды, свой настрой, сваю працу.

  1. Дамашняе заданне.

Практыкаванне 13. с. 9.

4 КЛАС

Паýтарэнне вывучанага ý 3-м класе па тэме

«Склад слова. Правапіс прыставак»

Мэта:

узнавіць і ўдакладніць веды вучняў пра значымыя часткі сло- ва: прыспіаўку, корань, суфікс, канчатак; практыкаваць у разборы слоў па саставу, у падборы аднакаранёвых слоў; садзейнічаць развіццю вуснага маўлення, увагі, памяці; ствараць умовы для фарміравання навыку супрацоўніцтва..

Ход урока

          1. Арганізацыйны момант. Моўная размінка

Дзеці чытаюць скорагаворку:

Лянок не любіць лянот.

Лянот не любіць лянок.

  • Якія словы ў скорагаворцы падобныя па гучанні? (Лянок, лянот.)

  • Якое лексічнае значэнне яны маюць? (Лянок — травяністая раслніна, са сцяблоў якой атрымліваюць валакно, а з насення — алей. Лянота — адсутнасць жадання працаваць, рабіць што-небудзь.)

  • Чаму лянок не любіць лянот?

  • А вы любіце сябраваць з лянотай? (Адказы.)

  • Давайце зараз разам прагонім ляноту і пачнем працаваць з ахвотай і плённа.

  1. Праверка дамашняга задання.

Практыкаванне № 16. с. 11.

  • Пра што ідзе гутарка ў гэтых сказах?

  • Як адносяцца беларускія пісьменнікі да прыроды роднага краю? (Адказы.)

  • Дзякуючы чаму мы можам гак сказаць?

  • Якія словы ў гэтых сказах ужыты ў пераносным значэнні? Знайдзіце ў тэксце практыкавання і назавіце сінонімы.

  • Дапоўніце наступныя сказы:

  • «Сінонімы — гэта...».

  • «Антонімы — гэта...».

  • Падбярыце да дзеясловаў з тэксту практыкавання антонімы.

  • Якія звесткі пра слова вы запомнілі з прошлага ўрока?

  • Як вы адносіцеся да прыродных багаццяў сваёй краіны? (Адказы.)

III.Арфаграфічная размінка

Родны кут

Каля вербаў па-над р..чкай

Хаты нашай вёскі.

Дзе-нідзе, нібыта свечкі,

Белыя б..розкі. Спее жыта к..ласамі,

Шэпчацца на п..лі.

I в..тры сп..ваюць самі

Нам аб светлай долі.

(II. Прыходзька.)

  • Знайдзіце словы ў пераносным значэнні.

  • Устаўце прапушчаныя літары.

IV.Хвілінка чыстапісання

  • Дзеці, паглядзіце ўважліва па запісаныя вамі словы. Што агульнага ў іх можна вылучыць?

  • Якія гэта словы? (Адказы.)

  • Што такое корань?

  • Як вылучыць корань у слове? (Адказы.)

  • Са слоў прыгажосцю, у, цешаць, кожную, года, вока, пару, сваёй, бярозкі складзіце сказ, запішыце яго, падрэсліце галоўныя члсны сказа, зверху абазначце часціны мовы, якімі яны выражаны.

V.Слоўнікавая работа

Дождж, вокладка, сусед, надвор’е, вераб’і, пялёстак, нячутна, пенал, чысціня.

VI. Тлумачэнне новага матэрыялу.

  • Дзеці, адкрыем падручнік на с.13 і прачытаем запісанае там правіла.

Работа над правілам.

  • Чаму корань — самая важная частка слова?

  • Як вызначыць корань слова?

  • Якія словы называюцца роднаснымі?

VІI. Замацаванне новага матэрыялу.

Для замацавання правіла дзецям прапануецца выканаць практыкаванне № 20. с. 13.

    1. Гульня «Чацвёртае лішняе».

  • Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань

      1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны.

      2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка.

      3. Рак, рака, рачны, рачулка.

      4. Сава, савяня, савянятка, савацца.

      5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.

Фізкультхвілінка.

2) Выкананне практыкавання № 21, с. 13.

  • 3 дапамогай якой часткі слова ўтвораны новыя словы? Для чаго служыць суфікс?

  • Якія часткі слова вы яшчэ ведаеце?

  • Для чаго яны патрэбны?

  • Як разабраць слова па саставу?

3)Гульня «Рэшата».

  • «Перасейце» словы з суфіксам -нік - у два мяшкі. У першы мяшок «сеем» словы са значэннем «лес, зараснік», падымаючы рукі ўгору і гойдаючыся, як дрэвы ад ветру; у другі «насыпаем», прысядаючы, словы са значэннем «асоба, якая выконвае дэеянні».

Словы для гульні: ажыннік / ежевичник/, алешнік / ольшаник/, асіннік, бруснічнік, бярэзнік, вартаўнік, жартаўнік, заваёўнік, заступнік, качэўкік, кіраўнік, маліннік, рабіннік, сасоннік, чараўнік, чарнічнік, шыпшыннік.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]