Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_KL_BEL_M_UROKI_1_Ch.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
611.66 Кб
Скачать
  1. Фізкультхвілінка.

Гульня «Галовы і хвасты».

  • «Галовы» і «хвасты» елоў схаваліся ў крузе. Іх трэба адшукаць. Якія словы атрымаліся

Атрыманыя словы: мядзведзь, заяц, вожык, бабёр.

  • ГІадбярыце абагульняючьм словы да гэтых слоў. (Дзікія жывёлы.)

  • Як гэтыя жывёлы рыхтуюцца да зімы? (Мядзведзь залезе ў бярлогу і засне на ўсю зіму. Бабёр назапасіць сабе галлё і карэнне. Вожык наносіць сухога лісця ў норку і засне да вясны. Заяц зменіць сваё футра з шэрага на белае.)

  1. Замацаванне новага матэрыялу.

Работа па падручніку.

Заданні даюцца па варыянтах.

І варыянт — практыкаванне № 69. с. 43.

ІІ варыянт — практыкаванне №73. с. 45.

Калектыўная праверка выкананага задання.

  • Ці заўсёды заяц прыносіць карысць? Чаму?

  • Якую карысць прыносяць драпежныя жывёлы?

  • Як чалавек можа дапамагчы жывёлам лягчэй перажыць зіму? (Адказы.)

  1. Вынікі ўрока. Рэфлексія.

  • Назавіце злучнікі, якія заўсёды «сябруюць» з коскай.

  • Калі коска паміж аднароднымі членамі сказа не ставіцца?

  • Што вас асабліва зацікавіла сёння наўроку?

  • Вы добра папрацавалі, дзякуй за ўрок. Мне было вельмі цікава і зусім няцяжка працаваць з вамі.

  1. Дамашняе заданне.

Паўтарыць слоўнікавыя словы. Падрыхтаваць карткі для работы ў парах зменнага саставу.

Тэма: Замацаванне вывучанага Тлумачальны дыктант

Мэта: фарміраваць уменне тлумачыць напісанне вывучаных арфаграм, пастаноўку знакаў прыпынку ў сказах з аднароднымі членамі; вучыць разбіраць сказы па членах сказа; садзейнічаць развіццю ўвагі, мыслення; садзейнічаць выхаванню ўзаемадапамогі, адказнасці.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.

Настаўнік жадае вучням поспехаў і добрага настрою на ўроку, сумленнай працы.

  1. Праверка дамашняга задання ў парах зменнага саставу.

  2. Хвілінка чыстапісання.

  • Прачытайце словы, запішыце іх, пастаўце націск.

  • Напісанне якога слова вас здзіўляе? Чаму? (Балерына. У першым складзе перад націскам напісана літара «е».)

  • Гэта слова прыйшло да нас з іншай мовы, таму напісанне яго іх падпарадкоўваецца беларускаму правапісу. Правапіс гэтага слова трэба запомніць.

  • Назавіце зычныя гукі ўслове «балерына». Дайце характарыстыку кожнаму з іх.

  • Запішыце яшчэ раз гэта слова, падзяліце яго на склады.

  1. Лексічная работа.

Балерына — артыстка балета; танцоўшчыца.

  • Якіх вядомых балерын вы ведаеце?

  • Складзіце сказ са словам «балерына». (Прафесія балерыны цікавая, чле вельмі цяжкая.)

  • Запішыце сказ. Назавіце аднародныя члены сказа, растлумачце знакі прыпынку.

  1. Тлумачэнне новага матэрыялу.

— Сёння на ўроку мы будзем працягваць вучыцца правільна пісаць словы з вывучанымі арфаграмамі, адпрацуем уменне ставіць знакі прыпынкуў сказах з аднароднымі членамі.

1) Слоўнікавая дыктоўка.

Настаўнік дыктуе словы:

Нялюткі, беражок, сняжынка, мяцеліца, снегавік, зляцець, цесляры, чесела, маляваць, вецярок, веснавы, цемнаваты, селянін, певень.

  • I варыянт — выпісаць словы з літарай «я» ў першым складзе перад п.іціскам.

  • II варыянт — выпісаць словы з літарай «е» ў другім складзе перад націскам або ў паслянаціскным складзе.

  • Растлумачце гіравапіс е, я.

  • Ці ўсе словы падпарадкоўваюцца гэтаму правілу? (Не. Ёсць словы іншамоўнага паходжання, калі ў першым складзе перад націскам пішацца літара «е». Іх трэба запомніць.)

  • Прывядзіце прыклады такіх слоў і запішыце іх. (Балерына, пенал,секунда.)

Сёння мы пазнаёмімся яшчэ з двума слоўнікавымі словамі, напісанне якіх мы таксама павінны запомніць: берэт, дзесятак.

Тлумачэнне сэнсу слоў.

  • Дзесятак — адзінка падліку, роўная дзесяці.

  • Берэт — галаўныўбор.

  • Складзіце сказ з наступных слоў:

Дзесяткаў, у, прывезлі, магазін, берэтаў, некалькі, рознакаляровых. (У магазін прывезлі некалькі дзесяткаў рознакаляровых берэтаў.)

Зрабіце гэты сказ развітым, выкарыстоўваючы аднародныя члены сказа.

Прыкладныя адказы вучняў:

■ У магазін прывезлі некалькі дзесяткаў жоўтых, ружовых, блакітных, зялёных берэтаў.

  • У магазін прывезлі некалькі дзесяткаў рознакаляровых берэтаў, футравых шапак і капелюшоў.

  • Запішыце атрыманы сказ, растлумачце знакі прыпынку і правапіс арфаграм.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]