Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_KL_BEL_M_UROKI_1_Ch.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
611.66 Кб
Скачать
  1. Дамашняе заданне

  • Практыкаванне 57, с. 35

4 КЛАС

Тэма. Сказы з аднароднымі членамі

Мэта:

пазнаёміць вучняў з інтанацыяй пералічэння, адасабленнем аднародных членаў сказа і выдзяленнем іх на пісьме коскамі; узбагачаць мову вучняў сінтаксічнымі канструкцыямі (сказамі) і аднароднымі членамі сказа; садзейнічаць выхаванню любові да роднага краю, беражлівых адносін да яго прыродных багаццяў.

Ход урока

I.Арганізацыйны момант

Празвінеў званок, пачынаеццаўрок.

Вочкі вашы бачаць, вушкі чуюць,

Ножкі сябруюць, а ручкі працуюць.

(звяртаецца ўвага на пасадку вучняў.)

  • Я жадаю вам, каб урок прайшоў паспяхова і ў добрым настроі.

II.Праверка дамашняга задання.

Практыкаванне № 57. с. 35. Праверка выконваецца калектыўна.

III.Арфаграфічная размінка

Вос..нь, вос..нь з..л..тая

Сее радас..ь (на)з..млі.

Хмарка (у, ў)сінім небе тае.

Мкну..ь у вырай жура..лі.

(Не)ч..ваць (у, ў)лесе птушак,

Летні гом..н сціх і шум.

М..тылько.. няма і мушак —

Луг ахута,. мілы сум.

(С. Новік-Пяюн.)

−Растлумачце правапіс прапушчаных літар.

−Назавіце словы, у якіх не супадае колькасць гукаў і літар.

IV.Хвілінка чыстапісання.

− Якое слова схавалася ў гэтых літарах? (Слова «восень».)

  • Якая бывае восень? Запішыце. (Ранняя, залатая, позняя, дажджлівая, халодная, пагодная, цёплая.)

  • Якую часціну мовы вы выкарысталі, калі падбіралі гэтыя словы? Абгрунтуйце свой адказ.

  • Што вы можаце сказаць пра гэтыя прыметнікі? (Гэта прыметнікі адзіночнага ліку, жаночага роду, маюць канчаткі -ая, -яя.)

V. Тлумачальная дыктоўка.

Адцвіло, адшапацела лета. Непрыкметна падкралася восень. Яна абгарнула лясы залатым дываном. Птушак адправілаў вырай.

  • Запішам тэкст каменціравана пад дыктоўку, растлумачым правапіс кожнай арфаграмы.

VI.Гульня «Перакладчыкі».

Настаўнік называе словы на рускай мове, вучні шукаюць іх пераклад у тэксце.

Ковёрдыван; тёплые краявырай; незаметнонепрыкметна; шелестетьшапацець.

  • Назавіце сказ з аднароднымі членамі. (Першы.)

  • Якімі членамі сказа з’яўляюцца аднародныя члены? (Выказнікамі.)

  • Што мы паставілі паміж імі? (Коску.)

  • У 4-м сказе замяніце слова «птушак» аднароднымі членамі сказа. (Ластавак, жаўрукоў, буслоў, жураўлёў восень адправіла ў вырай.)

  • Назавіце аднародныя члены сказа. 3 якой інтанацыяй мы іх прачытаем? (Інтанацыя пералічэння.)

  • Як гэта абазначана на пісьме? (Коскамі.)

VII.Тлумачэнне новага матэрыялу

Работа па падручніку.

  • Прачытайце правіла на с. 37. Зрабіце вынік. (На пісьме паміж аднароднымі членамі сказа ставіцца коска.)

  • Сёння на ўроку мы будзем вучыцца правільна чьггаць сказы з аднароднымі членамі, аддзяляць аднародньм члены сказа на пісьме коскамі, узбагачаць мову сінтаксічнымі канструкцыямі (сказамі) з аднароднымі членамі сказа.

VIII.Замацаванне новага матэрыялу

  • Якое надвор’е часцей за ўсё бывае ўвосень? (Ідзе дождж.)

  • Прачытайце верш пра дождж, практыкаванне 58. с. 36.

  • Які ў гэтым вершы дождж? (Жывы.)

  • Пры дапамозе якіх слоў аўтар «ажывіў» дажджавыя кроплі? (Скачуцьужываецца ў пераносным значэнні.)

  • Растлумачце правапіс прапушчаных літар.

  • Знайдзіце ў вершы аднародныя члены сказа. Дакажыце, што яны аднародныя.

  • Які знак прыпынку стаіць паміж імі?

Фізкультхвілінка

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]