Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_KL_BEL_M_UROKI_1_Ch.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
611.66 Кб
Скачать
  1. Вусны пераказ тэксту вучнямі па плане.

Спачатку асобкнымі вучнямі пераказ кожнай часткі па плане, потым переказ некалькімі вучнямі ўсяго тэксту.

  1. Запіс пераказу вучнямі ў сшыткі. •

Самаправерка.

IV.Рэфлексія

Якія цяжкасці былі наўроку?

Які настрой у канцы ўрока?

4 КЛАС

Сказ. Будова сказа

Мэта:

фарміраваць паняцце пра будову сказа; выпрацоўваць уменне вызначаць галоўныя і даданыя члены сказа;узбагачаць маўленне вучняў.

Абсталяванне:

падручнік.

Ход урока

І. Арганізацыйны момант.

Дзеці, які ў вас сёння насірой? Чаго вы чакаеце ад гэтага ўрока?

ІІ. Лексічная работа.

  • Вы любіце атрымліваць паштоўкі? Што такое паштоўка? (Адказы вучняў.)

Паштоўка — гэта спецыяльная паштовая картка для адкрытага пісьма.

Падбярыце роднасныя словы да слова «паштоўка». (Паштоўка, пошта, паштальён, паштовы, паштамт.)

Што такое пошта, паштамт? (Пошта — установа для перасылкі пісем, лёгкіх грузаў, грошай і г. д., а таксама будынак, дзе яна размяшчаецца. Паштамт — галоўная паштовая ўстанова горада.)

Хто такі паштальён? (Паштальён — разносчык пошты, карэспандэнцыі па адрасах.)

Якое слова з прапанаваных лішняе, калі разглядаць іх як часціны мшіы? (Паштовы.)

Падбярыце прыметнікі да слова «паштоўка». (Віншавальная, запрашальная, прыгожая, рознакаляровая і г. д.)

—- Сёння да нас прыйшла вось такая паштоўка. А даслаў нам яе спадар Сказ. Ён жадае ўсім нам добрага настрою, трывалых ведаў і цікавага ўрока. Спадар Сказ падрыхтаваў нам заданні, якія мы павінны выканаць м.і ўроку.

ІІІ. Паўтарэнне ведаў пра сказ.

Спадар Сказ жадае даведацца, што вы ведаеце пра яго?

Дапоўніце яго сказы. (У кожнага вучня картка з заданнем.)

    1. Сказ выражае... (закончаную думку).

    2. Сказы складаюцца... (са слоў),

3. Словы ў сказе звязаны... (па сзнсе).

      1. Межы сказа вызначаюцца... (інтанацыйна).

      2. Першае слова сказа пішацца... (з аялікай літары).

      3. У канцы сказа можа стаяць... (кропка, клічнік, пытальнік).

  • Я думаю, што спадару Сказу спадабаліся плшы адказы.

  1. Хвілінка чыстапісання. Гука-літарны аналіз.

Прачытайце злучэнне літар, якое эапісана на дошцы.

Сс ссс ск ка кс аз ас са аз

  • Якое слова схавалася? (Сказ.)

  • Дзеці, колькі літар у слове сказ? (4.)

  • Назавіце іх.

  • Запішыце:

Сс ссс ск ка кс аз ас са аз сказ

  • Колькі гукаў у гэтым слове. Назавіце іх.

  • Колькі галосных? Зычных?

  • Чым адрозніваюцца гукі ад літар?

  • У якім месцы гук не супадае з напісанай літарай?

  • Назавіце праверачнае слова. (Сказ — сказы.)

  • Прачытайце на дошцы сказ: 3 чаго будуецца сказ?

  • Які гэта сказ? (Пытальны.) Чаму? (Адказы дзяцей.)

  • Адкажыце на гэта пытанне. Адказ запішыце.

Сказ будуецца са слоў.

  • Які атрымаўся сказ? (Апавядальны.) Чаму? (Адказы дзяцей.)

  • Дакажыце, што гэта сказ.

  1. Выражае закончаную думку.

  2. Складаецца са слоў.

  3. Словы звязаны па сэнсе.

  4. Першае слова запісана з вялікай літары.

  5. У канцы сказа стаіць кропка.

  • Змяніце сказ так, каб ён быў пабуджальны. Пабудуйце сказ са слоў.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]