Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_KL_BEL_M_UROKI_1_Ch.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
611.66 Кб
Скачать

4 КЛАС

Паўтарэнне вывучанага ў 3-м класе па тэме

«Правапіс галосных і зычных»

Мэта:

сістэматызаваць веды вучняў пра правапіс галосных о, э — а; е, ё — я; правапіс ў (у нескладовага), дз, ц, слоў з няпарнымі цвёрдымі зычнымі; удасканальваць уменне абгрунтоўваць напісанне слоў з арфаграмамі;развіваць маўленне вучняў, актывізаваць іх слоўнік; выхоўваць любоў да роднай мовы.

Ход урока

I.Арганізацыйны момант. Псіхалагічнлн падрыхгоўка да ўрока.

Першы восеньскі дзянёк

У вокнах залаціцца.

Кліча ў школу нас званок:

Усе хутчзй вучыццаі

(А. Збароўская)

Дарагія дзеці, я віншую вас з пачаткам навучальнага года! Жадаю вам поспехаў у вучобе і цудоўнага настрою на ўвесь год. Вы ўжо вучні 4-га класа і таму павінны не толькі вучыцца новаму, але і памятаць пра тое, што было вывучана раней.

II.Актывізацыя слоўнікавага запасу па тэме «Вучэбныя рэчы».

Давайце ўспомнім, якія вучэбныя рэчы нам патрэбны на ўроку. Для таго каб не памыліцца, нам неабходнй адгадаць загадкі і запоўніць крыжаванку.

1

с

ш

ы

т

а

к

2

г

у

м

к

а

3

а

л

о

в

а

к

4

л

і

н

е

й

к

а

5

п

а

д

р

у

ч

н

і

к


1. Можна ў ім рашаць, пісаць.

Вам я прызнаюся,

Што ён можа расказаць,

І як я вучуся. (Сшытак)

2. Што напісана алоўкам,

Яна сцірае вельмі лоўка. (Гумка)

3. Дом без вокан, без дзвярэй —

Поўна ў доме тым людзей.

Там ляжаць браты радочкам,

На іх розныя сарочкі. (Алоўкі.)

4. Хоць сціплая работніца,

Дапамагчы ахвотніца:

Чарціць чарцёж ці план там нейкі

Ніхто не можа без... (лінейкі).

5. Дзве блакітныя палавіны,

Там цікавыя навіны.

Ты ўважліва чытай

I вучыцца пачынай. (Падручнік.)

(Пасля таго, як дзеці адгадаюць загадкі і запоўняць крыжаванку, настаўнік прапануе прачытаць слова, якое атрымалася ў вылучаным вертыкальным слупку, а затым з ім і са словамі-адгадкамі вусна скласці сказы.)

III. Знаёмства з падручнікам, умоўнымі абазначэннямі ў ім.

Настаўнік знаёміць дзяцей са структурай падручніка, звяртае ўвагу дзяцей на ўмоўныя абазначэнні, нагадвае ім, як імі карыстацца. Затым прапануе работу з наступным чатырохрадкоўем:

Каб белы свет не здаўся вузкім,

Каб годна жыць паміж людзей,

Любіце мову беларускую,

Любіце з кожным днём мацней!

— Дзеці, выразна прачытайце верш і выканайце наступныя заданні:

• Колькі галосных і зычных гукаў у словах другога радка? Колькі ў іх складоў?

  • Растлумачце напісанне падкрэсленых літар.

  • Знайдзіце літары, якіх няма ў рускай мове. (I, ў.)

Поспехаў у новым навучальным годзе.

IV. Паўтарэнне вывучанага ў з-м класе.

    1. Запісаць загадку і адгадаць яе:

Сетку в(я, е)за(у, ў), здабычу чака(у, ў).

Хто (у, ў)сетку папа(д, дз)е — з г(а, о)л(а, о)вою прапа(д, дзе).

(Павук.)

    1. Успомніць правілы, якія трэба выкарыстаць, каб расглумачыць правапіс прапушчаных літар.

    2. Вызначыць, колькі складоў у словах.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]